EN

25.05.2021, 10:22 Wersja do druku

Warszawa. Aktorki na Bielanach – jutro Urszula Grabowska

W maju gościem Łukasza Maciejewskiego będzie Urszula Grabowska

Premiera online już w najbliższą środę, 26 maja o godz. 18.00 na profilu facebook.com/bpbielany

W książce „Aktorki. Odkrycia” Łukasz Maciejewski pisał:

„(...) Z powodzeniem mogłaby pozować do płócien starych mistrzów – Cimabuego, Giotta, Rafaela, Luiniego czy Botticellego. Średniowieczna piękność, która dziwnym trafem przedostała się do naszych czasów. „Aktorka przedwojenna”, piszą o niej dziennikarze. „Przedstawicielka wysokiego rosyjskiego aktorstwa w Polsce”, to zdanie Nikity Michałkowa. „Z pozoru krucha, delikatna, wewnętrznie niezależna i zdecydowana, po części mieszczańska”, tak podobno lubi mówić o sobie.

Uroda to jednak w jej przypadku za mało. Rolami, a nie wyglądem, udowodniła, że nie znalazła się w zawodzie przez przypadek, że kolejne propozycje aktorskie zawdzięcza talentowi i predyspozycjom, nie tylko pięknej buzi. Los najefektowniejszych dziewcząt polskiego kina jest przecież często smutny. Nie wytrzymują ciśnienia, popularności, czasem zwyczajnie brakuje im także dostatecznych umiejętności zawodowych i po dwóch albo trzech sezonach na szczycie znikają na zawsze. Uli to nie grozi. Ma świadomość tego, kim jest, co robi, jakie wyzwania ją interesują.

Reżyserzy pracujący z nią w teatrze podkreślają jej matematyczną wręcz precyzję w przygotowywaniu się do roli. Ula nie boi się zadawać pytań podczas prób, wymaga wiele od siebie i od innych. Nie jest łatwa i bezkolizyjna, bywa nieprzejednana, dyskutuje o roli, broni swoich poglądów, ale reżyserzy właśnie tę cechę Urszuli cenią szczególnie. Wiedzą, że wszystko dokładnie przemyślała, że walczy nie o siebie, ale o sens całego przedstawienia, jak najlepszy efekt”.

Biblioteka Publiczna im. St. Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy

Urząd Dzielnicy Bielany

Miasto Stołeczne Warszawa

Patronat Medialny:

AICT

Źródło:

Materiał nadesłany