EN

22.06.2021, 15:28 Wersja do druku

Warszawa. 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego

Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej inspirujących, ale i oglądanych na świecie polskich reżyserów filmowych. Z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na wieczór specjalny poświęcony temu twórcy. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27 czerwca i będzie miało charakter stacjonarny oraz online.

fot. mat. FINA

Program obchodów rozpocznie pełen błyskotliwych refleksji i anegdot portret dokumentalny Krzysztof Kieślowski: I'm so-so… nakreślony przez współpracowników i przyjaciół reżysera. Oprócz Kieślowskiego-artysty widzowie będą mieli okazję poznać bliżej Kieślowskiego-człowieka: łagodnego, inteligentnego i – na szczęście – upartego.

Po seansie odbędzie się dyskusja: Kieślowski – kiedyś i dziś. Jak spojrzeć na kino Krzysztofa Kieślowskiego po latach? Gośćmi panelu będą: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta i producent filmowy), Feliks Falk (reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz) i Katarzyna Surmiak-Domańska (dziennikarka, reportażystka, autorka książki Kieślowski. Zbliżenie). Spotkanie poprowadzi Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta).

Wieczór zakończy pokaz plenerowy zrekonstruowanego cyfrowo filmu Przypadek z 1981 roku w wersji pełnej, nieocenzurowanej!

Program stacjonarny wydarzenia:

godz. 18.30 | pokaz dokumentu Krzysztof Kieślowski: I'm so-so… z 1995 roku w reżyserii Krzysztofa Wierzbickiego. Sala Ziemia Obiecana.

Ekipa filmowa Krzysztofa Kieślowskiego: jego asystent Krzysztof Wierzbicki wraz z operatorem Jackiem Petryckim i dźwiękowcem Michałem Żarneckim tworzą film, w którym tym razem to słynny reżyser jest głównym bohaterem. Wywiad-rzeka z artystą przeplatany jest cytatami filmowymi i muzyką Zbigniewa Preisnera ze słynnego Dekalogu. Powstaje w ten sposób opowieść pełna ciepła, zaskoczeń i refleksji, w której oprócz Kieślowskiego-artysty poznajemy także bliżej Kieślowskiego-człowieka: łagodnego, inteligentnego i – na szczęście – upartego. W końcu do szkoły filmowej dostał się dopiero... za trzecim razem. Dokument powstał rok przed śmiercią reżysera.

godz. 19.30 | dyskusja Kieślowski – kiedyś i dziś. Goście: Krzysztof Zanussi, Feliks Falk, Katarzyna Surmiak-Domańska. Prowadzenie: Mikołaj Mirowski. Sala Ziemia Obiecana. Transmisja na stronie www.ninateka.pl.

Jak spojrzeć na kino Krzysztofa Kieślowskiego po latach? Czy jego filmy mimo upływu czasu wciąż opowiadają widzom coś nowego? Jak wygląda recepcja obrazów Kieślowskiego z perspektywy obecnych problemów Polski, a także zglobalizowanego świata? Czy powinniśmy znaleźć nowy sposób odczytania jego dzieł?

Naszymi gośćmi będą: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta i producent filmowy), Feliks Falk (reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz) i Katarzyna Surmiak-Domańska (dziennikarka, reportażystka, autorka książki Kieślowski. Zbliżenie). Spotkanie poprowadzi Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta).

godz. 21:30 | plenerowa projekcja zrekonstruowanego cyfrowo filmu Krzysztofa Kieślowskiego Przypadek z 1981 roku w wersji nieocenzurowanej. Pokaz na dziedzińcu FINA Wałbrzyska 3/5.

Film przedstawia trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba dogonienia odjeżdżającego pociągu. W wersji pierwszej Witek poznaje starego komunistę, skazanego niegdyś za odchylenie prawicowe, dzięki któremu otrzymuje pracę w organizacji młodzieżowej. Po dramatycznych wydarzeniach ma wyjechać z grupą peerelowskich aktywistów do Francji. Jest jednak lato 1980 roku. Wersja druga - spóźniony Witek zamierza wskoczyć do uciekającego pociągu. Zatrzymany przez policję wdaje się w bójkę z funkcjonariuszami, za co trafia do więzienia. Angażuje się w działalność opozycyjną i antykomunistyczną. W trzeciej wersji Witek spóźnia się na pociąg. Na dworcu spotyka swoją dawną znajomą. Pobierają się. Witek kończy studia medyczne, zajmuje się pracą naukową. Otrzymuje ofertę wyjazdu do Libii.

Ten niezwykły film o roli przypadku w życiu człowieka przeleżał na półkach sześć lat. Sens Przypadku, jego wymiar filozoficzny z biegiem lat nabierają innego, uniwersalnego znaczenia. W ramach pokazu plenerowego na dziedzińcu FINA Wałbrzyska 3/5 odbędzie się pokaz jego dłuższej, nieocenzurowanej wersji po rekonstrukcji cyfrowej.

Program towarzyszący online:

Ninateka

W rocznicę urodzin reżysera w Ninatece zagości Kieślowski mniej znany – autor dokumentów, krótkich metraży, ale także współpracownik, przyjaciel i po prostu widz. Oprócz trzech filmów: TramwajuZ punktu widzenia nocnego portiera oraz Siedmiu kobiet w różnym wieku pokażemy szereg rozmów ze współpracownikami, miłośnikami i znawcami twórczości artysty, a 27 czerwca od 19:30 będziemy transmitować na żywo dyskusję Kieślowski – kiedyś i dziś w której udział wezmą m.in. Krzysztof Zanussi i Feliks Falk.

Mapa Dekalogu

To wirtualny spacerownik po Warszawie z filmowego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego. Opisom poszczególnych lokacji towarzyszą fragmenty scenariusza oraz samych filmów, a także współczesne fotografie autorstwa Piotra Jaxy. Strona dostępna w języku polskim i angielskim. 25 czerwca wystartują nowe wersje językowe: francuska, niemiecka oraz hiszpańska.

Fototeka

FINA aktywnie wspiera prace mające na celu zabezpieczenie i rozwój Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego (ATKK). W 2017 roku, w partnerstwie z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ, FINA zaczęła proces digitalizacji i opisu archiwum Krzysztofa Kieślowskiego. Obok materiałów aktowych oraz zdjęć z kolekcji pani Marii Kieślowskiej, FINA stworzyła cyfrowe wersje zdjęć Piotra Jaxy, fotosisty na planie Trzech kolorów Krzysztofa Kieślowskiego, zabezpieczając w ten sposób wyjątkowy zbiór, w większości dotychczas niepublikowanych, zdjęć z tryptyku – dziedzictwo bezcenne z punktu widzenia historii polskiego i europejskiego kina.

Europeana

Z okazji 78. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, z końcem czerwca 2019, na Europeanie pojawił się pierwszy z trzech blogów o reżyserze, napisany przez filmoznawcę Mikołaja Jazdona i wzbogacony archiwaliami zdigitalizowanymi przez FINA w ramach projektu Europeana Migration in Arts and Sciences, współfinansowanego z unijnego programu Connecting Europe Facility.

Pełny regulamin dotyczący zasad uczestniczenia w wydarzeniu stacjonarnym znajduje się na stronie fina.gov.pl.

Więcej o wydarzeniu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne