EN

30.05.2022, 11:42 Wersja do druku

Warszawa. 8. odsłona Placu Defilad 2022

Tegoroczna edycja projektu PLAC DEFILAD jest wyjątkowa pod wieloma względami. 8. odsłona projektu odbędzie się w przeddzień rozpoczęcia prac remontowych związanych z modernizacją placu i pojawieniem się w naszym najbliższym sąsiedztwie instytucji kultury, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy TR Warszawa. To dobry moment na podsumowanie oraz zaprezentowanie wypracowanej przez ostatnie lata wizji miejskości.

fot. Sisi Cecylia

Idea, która w naturalny sposób przyświecała nam w tworzeniu tego programu, to więzi dobrego sąsiedztwa (w bliskiej i szerszej perspektywie) oraz pytanie o przyszłość naszej wspólnoty. Dlatego do tworzenia programu zaprosiliśmy naszych sąsiadów: od Kinoteki, Pałacu Młodzieży, Teatru Lalki, Narodowego Muzeum Techniki po TR Warszawa, Kolektyw Dramatyczny, Festiwal Warszawa Singera, Ambasadę Czech z Czeskim Centrum, Paradę Równości i wspólnotę ukraińską.

Poszerzenie grona mieszkańców i mieszkanek Warszawy spowodowane wojną w Ukrainie jest wydarzeniem, które obliguje nas jako gospodarzy placu do zapewnienia wsparcia i troski w wielu wymiarach życia społecznego. To jeden z postulatów naszego cyklu wydarzeń „Plac Nowego Sąsiedztwa”.

Parafrazując hasło słynnej amerykańskiej artystki Sharon Lockhart, autorki neonu, który zawiśnie na fasadzie teatru STUDIO, „przyszłość zawsze powinna być lepsza”. Hasło to jest przesłaniem nadziei na nowe, lepsze czasy, na nowy, lepszy plac i nowe, lepsze sąsiedztwo, ale w swojej przewrotności jest ono również wyrazem naszych wątpliwości i niepewności, bo uświadamia nam, że świat, który znamy, ulega radykalnej zmianie.

PLAC DEFILAD 2022, z bogatym programem wydarzeń kulturalnych (koncertów, pokazów filmowych, debat, spotkań, spektakli, działań edukacyjnych), powstał z potrzeby wyrażenia naszych emocji: radości, wściekłości, smutku, ale też z potrzeby zrozumienia, empatii i zabawy. To wszystko, mamy nadzieję, znajdziecie w tym roku na placu!

Tegoroczną edycję projektu PLAC DEFILAD otworzył koncert Prime Orchiestra z Charkowa.

PLAC DEFILAD to odbywający się cyklicznie od 2014 roku letni festiwal pod Pałacem Kultury i Nauki. Przestrzeń płyty głównej placu Defilad zmienia się wówczas w tętniące życiem serce miasta, z ogrodem i sceną, na której odbywają się wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. W ciągu tych lat zaprosiliśmy warszawiaków i turystów na spotkania z wybitnymi artystami, setki projekcji filmowych, spektakle pod gołym niebem, koncerty i debaty. Plac Defilad to dotąd 2000 wydarzeń, ponad 500 tysięcy widzów i blisko 500 artystów. Na placu Defilad spełniamy marzenia o pięknym, szczęśliwym mieście, demokratycznym miejscu wspólnego przeżywania i uczestniczenia w kulturze. Plac jest dla wszystkich, bez względu na poglądy, wyznanie i pochodzenie.

PLAC DEFILAD 2022

Organizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Pałac Kultury i Nauki, barStudio

Projekt współfinansowany przez m. St. Warszawa

Szczegółowy program: www.placdefilad.org

PROGRAM:

5 maja (czwartek), godz. 18.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

DZIĘKUJEMY WARSZAWIANKOM I WARSZAWIAKOM!

Koncert Prime Orchestra z Charkowa

Od 2014 roku byli dumą Charkowa - Miasta Muzyki UNESCO. Zagrali ponad 500 koncertów w Ukrainie i na świecie. Kiedy na ich miasto zaczęły spadać bomby, muzycy schronili się w zachodniej części Ukrainy, gdzie jako wolontariusze włączyli się w walkę w obronie swojego kraju. Teraz jako ambasadorzy Charkowa i Ukrainy wystąpią w Warszawie, aby podziękować wszystkim warszawiankom i warszawiakom za okazaną pomoc. Orkiestra wykona oryginalne interpretacje znanych przebojów muzyki popularnej i filmowej.

Sąsiedzi, partnerzy: Prime Orchestra z Charkowa, Pałac Kultury i Nauki

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Od 6 maja (piątek), ok. godz. 22.00  plac Defilad

SILENT DISCO

Cykl legendarnych, wielokanałowych i wielokolorowych imprez tanecznych pod wejściem do Pałacu Kultury i Nauki wraca w czteroodcinkowej odsłonie.

Terminy: 6.05, 10.06, 15.07, 19.08

Sąsiedzi, partnerzy: barStudio, Silent Disco Party

23 maja (poniedziałek), godz. 21.00  scena plenerowa na placu Defilad
POKAZY FILMOWE MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Kurator: Karol Piekarczyk

7 filmów wyselekcjonowanych wśród najciekawszych propozycji FF MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. W programie m.in.: „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, „Zwiedzanie bez przewodnika”, „Remake, Remix, Rip-Off”, „Sztuka znikania”, „Szczęście ty moje”, „Ważniejsza od królów” oraz pokaz niespodzianka.

Podczas pokazów plenerowych organizowanych przez Millennium Docs Against Gravity i projekt Plac Defilad pokażemy filmy, które były hitami poprzednich edycji festiwalu, a także nawiążemy do tegorocznych retrospektyw. Kino plenerowe na placu Defilad otworzy ukraiński film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, który zdobył Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium w 2020 roku. Dziś ten obraz rodziny żyjącej niemal na linii frontu rosyjskiej agresji z 2014 roku nabrał zupełnie nowego, niestety aktualnego znaczenia. W ramach kina plenerowego zaprezentowany zostanie także film „Zwiedzanie bez przewodnika” z retrospektywy Susan Sontag oraz film „Szczęście ty moje” w reżyserii Siergieja Łoźnicy, którego przegląd filmów odbędzie się podczas części online festiwalu.

Wybierzemy się też w podróż dookoła świata, poznając jego absurdy i historie, które – mamy taką nadzieję – rozbawią was do łez. Czy to oglądając tureckie kino klasy B (w filmie „Remake, Remix, Rip-Off”), bezpardonowo i niskobudżetowo podrabiające produkcje hollywoodzkie, czy towarzysząc Imeldzie Marcos (w filmie „Ważniejsza od królów”), przechadzającej się wśród swoich tysięcy par butów, która opowiada historię krwawego reżimu z perspektywy surrealistycznego świata blichtru. Na

koniec podróży powrócimy do Polski, którą odwiedzi haitański kapłan voodoo w filmie „Sztuka znikania”.

Dla najbardziej wymagających kinomanów dostępne będą słuchawki.

Terminy: 23.05, 25.05, 27.05, 30.05, 1.06, 2.06 i 3.06

Sąsiedzi, partnerzy: FF MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

26-29 maja - plac Defilad i PKiN, wstęp wolny

TARGI KSIĄŻKI

Po raz kolejny na placu Defilad gościmy Targi Książki, największe literackie wydarzenie tego sezonu. W roli Gościa Honorowego wystąpi Norwegia. Do Warszawy przyjedzie aż 30 autorek i autorów z Norwegii, którzy wezmą udział w 50 wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni. Szczegółowy program targów dostępny jest na stronie www.targiksiazkiwarszawa.pl.

Sąsiedzi i partnerzy: Fundacja Historia i Kultura, PKiN

27 maja (piątek), godz. 15.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

SPOTKANIE Z BOŻENĄ KEFF

w ramach Targów Książki (26-29 maja)

Spotkanie z poetką, eseistką i wykładowczynią Bożeną Keff poprowadzi Antoni Zając.

Bożena Keff jest autorką kilku tomów poezji, dwukrotnie nominowaną do Nagrody Literackiej Nike: w roku 2002 za tom „Postać z cieniem” i w 2009 za „Utwór o matce i ojczyźnie”. Ten ostatni, postrzegany jako jej najważniejsze dzieło, eksploruje temat wpływu żydowskiej tożsamości i pamięci na relacje między matką a córką. „Utwór o matce i ojczyźnie” był kilkakrotnie inscenizowany w teatrze, m.in. przez Jana Klatę (2011). W tym roku Keff powraca do teatru z nowym tekstem inspirowanym życiem i

twórczością Sylvii Plath, napisanym specjalnie dla STUDIO. Premiera spektaklu „PLATH” na podstawie tekstu Bożeny Keff i improwizacji aktorskich odbędzie się 26 maja 2022.

Antoni Zając, redaktor czasopisma literackiego „Wizje”, krytyk literacki, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW, gdzie pracuje nad rozprawą poświęconą twórczości Leo Lipskiego. Autor tekstów publikowanych m.in. na łamach „Literatury na Świecie”, „Twórczości”, „Tekstów Drugich”, „Forum Poetyki” i „Narracji o Zagładzie”. Zajmuje się literaturą polską XX i XXI wieku, filozofią literatury i studiami nad pamięcią.

Sąsiedzi, partnerzy: Fundacja Historia i Kultura

3 czerwca (piątek)  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

TEATR LALKA: SPEKTAKL, WARSZTATY I CZYTANIE PERFORMATYWNE DLA DZIECI

Program dla dzieci przygotowany przez Teatr Lalka. W programie m.in. „Ukraińska Matka dla Dzieci Ukraińskich” – integracyjne warsztaty lalkarskie dla dzieci, „Bajka o szczęściu” – czytanie performatywne w wykonaniu aktorów ukraińskich oraz spektakl „Tymoteusz Rymcimci”.

Godz. 11.00, czas trwania ok. 60 min, dla dzieci od lat 5

„Ukraińska Matka dla Dzieci Ukraińskich”, warsztaty prowadzone przez Venerę Ibragimovą dla dzieci ukraińskich i polskich są wprowadzeniem do kultury ukraińskiej.

„Rozpoczniemy od ukraińskiego języka literackiego. Będą też ukraińskie kołysanki. Ale zanim zaczniemy uczyć się kołysanek, zrobimy tradycyjną ukraińską lalkę motankę”.

Godz. 14.00, czas trwania ok. 60 min, dla dzieci od lat 7

Czytanie performatywne „Bajki o szczęściu” Izabeli Degórskiej w przekładzie Jurija Popsujenko, w wykonaniu aktorów z Ukrainy i w reżyserii Venery Ibragimovej. Premiera odbyła się 2 maja 2022 roku w Teatrze Lalka.

„Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej przypomina o tym, na kogo można liczyć w najtrudniejszych momentach życia, co jest w nim ważne i co daje prawdziwe szczęście. Bohaterami opowieści są zwierzęta i… ludzie.

Godz. 17.30, czas trwania ok. 60 min, dla dzieci od lat 3

Spektakl „Tymoteusz Rymcimci” to historia misia Tymoteusza Rymcimci, jednego z najsympatyczniejszych bohaterów teatru lalek. Stworzył go ponad pół wieku temu wybitny reżyser i dyrektor Teatru Lalka Jan Wilkowski. Wraz z Tymoteuszem dorosło już kilka pokoleń polskich dzieci, a Rymcimci wciąż jest małym misiem, który próbuje zrozumieć otaczający go świat i oswoić z nim najmłodszą publiczność. Premiera spektaklu odbyła się 12 września 2020 roku w Teatrze Lalka.

Sąsiedzi, partnerzy: Teatr Lalka, Agencja Dramatu i Teatru ADiT

4 czerwca (sobota)  plac Defilad, wstęp wolny

PLAC NOWEGO SĄSIEDZTWA

Kuratorki: Aleksandra Litorowicz, Bogna Świątkowska

Plac Nowego Sąsiedztwa w ramach tegorocznej odsłony projektu Plac Defilad to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od „stażu” zamieszkiwania w Warszawie poczują się dobrze – sprzyjać temu będzie nowa odsłona przestrzenna placu – mała płyta w części zostanie rozbetonowana (jako zapowiedź przyszłego kształtu placu) i urządzona według logiki oazy w centrum ruchliwego miasta. Głównymi komponentami miejsca sprzyjającymi relaksowi, integracji i wytchnieniu będą nowe nasadzenia zieleni (w miejscach uwolnionych spod betonowych płyt), donice z roślinnością wodną, przenośne siedziska, stół społeczny oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących. Plac Nowego Sąsiedztwa to spotkania i rozmowy toczące się wokół ważnych dziś tematów: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego.

Sąsiedzi, partnerzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Puszka, Grupa Projektowa Centrala, A-A Collective, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego

4 czerwca (sobota), godz. 17.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

POLISH GRAPHIC DESIGN AWARDS

Kurator: Rene Wawrzkiewicz

Wręczenie nagród Polish Graphic Design Awards, konkursu poświęconego komunikacji wizualnej i projektowaniu graficznemu w Polsce. To jedyny branżowy konkurs, który rokrocznie prezentuje najciekawsze realizacje z istniejących dziedzin designu wizualnego. Tegoroczne jury składające się z wybitnych specjalistów i specjalistek oraz doświadczonych projektantów i projektantek wyłoni zwycięzców roku 2022 w 16 kategoriach i 40 podkategoriach konkursowych.

Sąsiedzi, partnerzy: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

5 czerwca (niedziela)  scena plenerowa na placu Defilad

MDMArcina Maseckiego, czyli Międzynarodowy Dzień Marcina Maseckiego w ramach obchodów 50-lecia Teatru Studio

Dwa koncerty Marcina Maseckiego i jego gości, na rozpoczęcie i zakończenie maratonu muzycznego, który potrwa od rana do nocy w ramach obchodów 50-lecia teatru STUDIO. Na dobry start (godz. 11.00) „Koncert do kotleta”. Trio Jazzowe Marcina Maseckiego w składzie Masecki, Rogiewicz, Domagalski zagra do brunchu ze specjalnym jubileuszowym menu, przygotowanym przez barStudio. Na zakończenie maratonu (ok. godz. 22.30) koktajl muzyczny „Z Ameryki Łacińskiej” inspirowany tytułowym regionem. Maseckiemu towarzyszyć będą wybitny mandolinista amerykański Mike Marshall oraz brazylijski perkusjonalista Amoy Ribas. Smacznego!

Bilety:

„Koncert do kotleta” – brunch w cenie biletu na koncert, bilety dostępne na stronie www.teatrstudio.pl i w kasie teatru.

„Z Ameryki Łacińskiej” – bilety cegiełki „Płać, ile możesz”

7 czerwca - 23 sierpnia, godz. 21.30 (po zachodzie słońca)  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

FILMOWE WTORKI Z KINOTEKĄ

Kuratorzy: Michał Chabiera, Karolina Fornal

Kinoteka na placu Defilad to projekt składający się z 12 pokazów filmowych, który ma zaprezentować bogactwo i różnorodność największego niezależnego kina w Warszawie. Będzie to panorama najlepszych tytułów ostatnich miesięcy, zaprosimy także do współpracy kilka spośród 17 festiwali, które odbywają się w Kinotece w ciągu roku. W programie znajdą się zarówno ambitne kino środka, z którego znany jest repertuar kina, hity festiwali, jak i przegląd jednego z wizjonerów współczesnej kinematografii. Z setek filmów pokazywanych przez nas w ciągu roku, wybraliśmy właśnie te, które dzięki niezwykłej formie i środkom ekspresji długo nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Terminy: 7.06 – „Na rauszu”; 14.06 – „C’mon C’mon” (z napisami w języku ukraińskim); 21.06 – „Truflarze”; 28.06, Green Film – „Jestem Greta”; 5.07, Gutek Film – „Noc na ziemi”; 12.07, Gutek Film – „Kawa i papierosy”; 19.07, Splat Film Festiwal – „Fenomeny”; 26.07, Splat Film Festiwal –„Głęboka czerwień”; 2.08, Green Film – „Rzeczpospolita Wegańska”; 9.08, MDAG – „Dom z drzazg”; 16.08, MDAG – „Krowa”; 23.08, MDAG – „Film Balkonowy”.

Sąsiedzi, partnerzy: Kinoteka

10 czerwca (piątek), od godz. 16.00  plac Defilad, wstęp wolny

PAŁAC MŁODZIEŻY NA PLACU DEFILAD

Na zakończenie roku szkolnego Pałac Młodzieży zaprasza na prezentację szerokiej gamy zajęć dla dzieci i młodzieży, które organizuje od 67 lat w swojej siedzibie. Clou wydarzenia będzie koncert pod hasłem „Sto kolorów – tysiąc barw”. Wśród zaproszonych zespołów usłyszycie m.in. grupy Wydźwięk, Amico oraz Gamę, Nutę oraz utwory z granego w tym roku na deskach pałacowego teatru „High School Musical” w wykonaniu Małych Musicali.

Sąsiedzi, partnerzy: Pałac Młodzieży

11 (sobota) i 12 czerwca (niedziela), godz. 10.00 - 18.00  plac Defilad, wstęp wolny, obowiązują zapisy: [email protected]

PRACOWNIA MAŁEGO TEATRU

Kuratorki: Justyna Lipko-Konieczna i Iga Dzięgielewska

Warsztaty dla dzieci, które odbędą się w ramach obchodów 50-lecia teatru STUDIO. Pracownia Małego Teatru to laboratorium, w którym dzieci mogą eksperymentować i stawać się artystami, a dorośli mają możliwość obserwacji i uczestnictwa w procesie. Dzieci poprzez zabawę poznają na nowo takie obszary teatru, jak: opowieść, gest, gra, koncept, kompozycja, i odkrywają teatr w codziennych, performatywnych sytuacjach.

Sąsiedzi, partnerzy: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

11 czerwca (sobota), godz. 22.30

POTAŃCÓWKA Z OKAZJI 50-lecia Teatru STUDIO

Z okazji 50-lecia teatru STUDIO zapraszamy na potańcówkę z największymi przebojami ostatniego półwiecza. Rozgrzejemy razem teatr i bar, a przede wszystkim plac Defilad.

18 czerwca (sobota), godz. 20.00  scena plenerowa na placu Defilad

SCENA ALTERNATYWNA

Kurator: Teo Olter

Cykl sześciu koncertów najciekawszych młodych wykonawców sceny alternatywnej. W programie: Artificialice, Fred Garden, Rozwód, O.N.E., Lowpass, Pin Park.

Po raz kolejny przez całe lato będzie można odkryć na placu Defilad najnowsze muzyczne hity polskiej sceny alternatywnej. Program jest zróżnicowany tak jak sama scena: usłyszymy jazz, funky, R’n’B, oldschool hip-hop, minimal elecronic, post punk i electro pop, co uszczęśliwi wszystkich fanów dobrej muzyki i tańczenia w letnie wieczory. Zaczniemy od debiutanckiego Artificialice, czyli Alicji Sobstyl, trójmiejskiej wokalistki, której płyta „Prisoners of Expectations” to coś zdecydowanie nowego na polskiej scenie. Dalej premiery toruńskiego gitarowo-elektronicznego Rozwodu oraz berlińskiego oktetu Fred Garden z wokalistką Zuzą Jasińską. Miły ATZ, Miroff, Marceli Bober i Wuja HZG aka Paweł Stachowiak, czyli Lowpass, zrobią to, co robią najlepiej. Tak samo jazzowe O.N.E., które wystąpią ze swoją świetną drugą płytą „Entoloma”. Ostatni letni wieczór będzie należał do elektronicznego duetu Pin Park. Zagrają swoją wyczekiwaną trzecią płytę „Blind Spot” ze specjalną oprawą wizualną.

Terminy: 18.06 - Artificialice; 9.07 - O.N.E.; 23.07 - Fred Garden; 5.08 - Lowpass; 13.08 - Rozwód; 27.08 - Pin Park

19 czerwca (niedziela), godz. 15.00-17.00  stół na placu Defilad, wstęp wolny

TR WARSZAWA NA PLACU DEFILAD

„Cała siła, jaką czerpię na życie” – otwarte czytanie wybranych fragmentów tomu pamiętników osób LGBTQ+ w wykonaniu aktorek i aktorów zespołu TR Warszawa oraz zaproszonych osób. Publiczne czytanie na głównym placu Warszawy świadectw osób LGBTQ+, które wcześniej nie mogły zostać usłyszane, jest w zamierzeniu twórców i twórczyń gestem wsparcia dla tej społeczności – w czerwcu obchodzi ona swój Pride Month (Miesiąc Dumy). Czytanie powiązane jest z najnowszą premierą TR Warszawa – dramatem „Tom na wsi” Michela Marca Boucharda, poruszającym temat homofobii i przemocy wobec osób LGBTQ+. Premierowy spektakl oraz czytanie na placu Defilad reżyseruje Wojtek Rodak, laureat nagrody Debiut TR 2021.

W 2020 roku Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla ogłosiła konkurs na pamiętniki osób LGBTQ+. Wydany nakładem Karakteru wybór nadesłanych tekstów pt. „Cała siła, jaką czerpię na życie” to wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce: ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming outów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków. Te intymne, autobiograficzne opowieści odzwierciedlają rzeczywistość osób LGBTQ+, są jednak także lustrem, w którym odbija się Polska. Opowiadana z ironią, sarkazmem i łobuzerskim wywracaniem porządku, językiem, który często odmawia uznania zastanych pojęć i narzuconego porządku – Polska squeerowana.

Sąsiedzi, partnerzy: TR Warszawa, Wydawnictwo Karakter

Od 24 czerwca (piątek)  fasada Teatru STUDIO

THE FUTURE SHOULD ALWAYS BE BETTER

Sharon Lockhart

Kuratorka: Paulina Olszewska

„The Future Should Always Be Better” („Przyszłość zawsze powinna być lepsza”) – neon autorstwa amerykańskiej artystki Sharon Lockhart (ur. 1964) powstał w czasie lockdownu i został pokazany po raz pierwszy w niemieckim Hanowerze. Tego lata neon zawiśnie na fasadzie Teatru STUDIO, nabierając tym samym nowego znaczenia.

Sąsiedzi i partnerzy: Galeria neugerriemschneider z Berlina

25 czerwca (sobota), od godz. 17.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

PARADA RÓWNOŚCI: KONCERT FINAŁOWY

Największe polskie święto wolności, równości i tolerancji, warszawska Parada Równości, po raz 21. przejdzie ulicami stolicy i zakończy swój marsz finałowym koncertem na placu Defilad.

Sąsiedzi, partnerzy: Fundacja Parada Równości

1-3 lipca, godz. 22.00  plac Defilad, wstęp wolny

FESTIWAL SZTUKA ULICY NA PLACU DEFILAD

Pokazy trzech spektakli w ramach 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Plenerowego i Ulicznego: „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży z Poznania, „Kosmiczna podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek z Wolimierza oraz „Cykl” Teatru Usta Usta Republika z Poznania. Festiwal Sztuka Ulicy jest wydarzeniem cyklicznym realizowanym w Warszawie od 1993 roku.

1 lipca (piątek), godz. 22.00

„Cykl” (premiera 2013), Teatr Usta Usta Republika

Spektakl multimedialny łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z „cyklu” tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

2 lipca (sobota), godz. 22.00

„Kosmiczna podróż Guliwera” (premiera 2020), Teatr Klinika Lalek

Spektakl na motywach powieści Jonathana Swifta to kolejna podróż w świat dużych marionet. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich.

3 lipca (niedziela), godz. 22.00

„Eurydyka" (premiera 2020), Teatr Biuro Podróży

Niepokój i konieczność izolacji od najbliższych stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem podczas pandemii. Dlatego najnowszy spektakl Teatru Biuro Podróży jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą. Przedstawienie odwołuje się do ponadczasowych losów Orfeusza i Eurydyki, których miłość była mocniejsza niż śmierć. Zrozpaczony Orfeusz, nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej, postanawia ją odnaleźć. Podczas swej wędrówki dociera do piekła pełnego szczurów, gdzie musi zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami oraz skonfrontowa własne wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia, z rzeczywistością… Co jest prawdziwe, a co jest ułudą? Jak zakończy się wędrówka współczesnego Orfeusza? Czy w postpandemicznym świecie wystarczy nam miłości i odwagi, by odbudować wspólne życie?

Sąsiedzi, partnerzy: Stowarzyszenie Scena 96, Teatr Biuro Podróży, Teatr Klinika Lalek, Teatr Usta Usta Republika

8 lipca (piątek), od godz. 19.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

CZESKI DZIEŃ NA PLACU DEFILAD

Inauguracja programu kulturalnego w Polsce prezydencji Czech w Radzie Unii Europejskiej. W programie: koncert czeskich ulicznych symfoników Police Symphony Orchestra, spotkanie Mariusza Szczygła z czeską pisarką i scenarzystką Haliną Pawlowską, poczęstunek oraz, na zakończenie, DJ party.

W gorący lipcowy wieczór plac Defilad wypełni się dźwięczną czeszczyzną! W drugiej połowie roku Czechy obejmują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji zapraszamy wszystkie warszawianki i wszystkich warszawiaków do wspólnej zabawy na placu Defilad. Na spotkaniu Mariusza Szczygła z popularną czeską pisarką i scenarzystką Haliną Pawlowską dowiemy się, czy największy czechofil wśród polskich reportażystów słusznie nazwał ją „najzabawniejszą kobietą w Republice Czeskiej”. Nietuzinkową oprawę muzyczną zapewnią młodzi, entuzjastyczni czescy muzycy z Police Symphony Orchestra. Klimat z symfonicznego płynnie przejdzie w elektroniczny. Na zakończenie wieczoru, do tańca, zagra czeski DJ.

Sąsiedzi, partnerzy: Ambasada Republiki Czeskiej i Czeskie Centrum w Warszawie

11 lipca (poniedziałek), godz. 21.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

TOMASZ STAŃKO. TOAST URODZINOWY

w 80. rocznicę urodzin trębacza

Kolejna edycja imprezy celebrującej rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego trębacza. Program przygotowany we współpracy z córką artysty, Anną Stańko.

16-22 lipca, godz. 22.30  Taras Widokowy PKiN, wstęp biletowany

„PANIE WŁADZO TO SĄ TYLKO TAŃCE”, spektakl według koncepcji Anki Herbut i Marty Ziółek

Spektakl Anki Herbut i Marty Ziółek na podstawie książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow eksploruje relację między tańcem, władzą a protestem. Do udziału w spektaklu twórczynie zaprosiły Martę Malikowską, tancerzy Wojtka Grudzińskiego, Oskara Malinowskiego, Anię Kuszarecką, Olgę Briks, Michała Przybyłę, voguerkę Magdę Marcinkowską (Madlen Revlon), krumpera Dominika Kinczela (Rowdy Zonta) oraz aktorów Joannę Niemirską i Mateusza Smolińskiego. Premiera spektaklu (sierpień 2021) była jednym z głośniejszych wydarzeń projektu Plac Defilad 2021.

Koncepcja: Anka Herbut, Marta Ziółek

Choreografia:: Marta Ziółek

Dramaturgia: Anka Herbut

Maski i kostiumy: Mateusz Bidziński

Asystentka kostiumografa: Marta Kulik

Asystentka choreografki: Aleksandra Kostrzewa

Djs: Wixapolonia

Producentka: Monika Balińska

Inspicjentka: Olga Karoń

Kreacja i performans : Olga Briks, Wojciech Grudziński, Dominik Kinczel, Anna Kuszarecka, Marta Malikowska, Oskar Malinowski, Madlen Revlon, Joanna Niemirska, Michał Przybyła, Mateusz Smoliński

Terminy: 16.07, 17.07, 19.07, 20.07, 21.07, 22.07

Bilety na spektakl są dostępne na stronie www.teatrstudio.pl i w kasie teatru.

21 lipca (czwartek), godz. 11.00 - 17.00  plac Defilad, wstęp wolny

NARODOWE MUZEUM TECHNIKI NA PLACU DEFILAD

Specjalny program przygotowany przez Narodowe Muzeum Techniki, poświęcony technice filmowej. Odbędą się m.in. projekcje dawnych filmów, wykłady oraz warsztaty. Na udostępnionych przez Muzeum projektorach, korzystając z profesjonalnej pomocy pracowników NMT, będzie można ożywić domowe archiwa filmowe. Przynieś swój film (8mm, Super 8, 16mm), a my postaramy się go odtworzyć.

Sąsiedzi, partnerzy: Narodowe Muzeum Techniki

1 sierpnia (poniedziałek), godz. 21.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE JANKA MŁYNARSKIEGO

Przekraczające granice pokoleniowe spotkanie przy tradycyjnej warszawskiej muzyce granej na żywo w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jest ich siedmioro. Postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach.

Jan Młynarski – śpiew/gitara/bandżola/tamburyno

Piotr Zabrodzki – śpiew/banjo/bandżola/melodika

Maurycy Idzikowski – trąbka

Anna Bojara – piła

Karol Szczubełek – gitara

Tomasz Duda – baryton sax/klarnet

Wojtek Traczyk – kontrabas

19-21 sierpnia (piątek - niedziela), godz. 21.30  scena na trawniku, plac Defilad, wstęp biletowany

„NARKOTYKI”, spektakl w reżyserii Oskara Sadowskiego

Korzystając z tekstów dramatycznych Witkacego, jego listów i publicystyki, przyglądamy się, jak figura skandalisty i eksperymentatora może dziś wypełnić zadany jej przez autora cel: na nowo, na własnych warunkach nawiązać dialog ze społeczeństwem, rozbić przezroczyste gabloty hipokryzji, doświadczyć innych sposobów odczuwania, zajrzeć w delikatną tkankę naszych relacji, tych relacji, które były obsesją Witkiewicza: relacji z rodzicami, kochankami, grupami społecznymi, ze sztuką i polityką.

Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz

Reżyseria: Oskar Sadowski

Scenografia: Anna Met

Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Kostiumy: Marta Kuliga

Muzyka: Tomasz Mreńca

Wideo: Hanna Maciąg/Adrien Cognac

Adaptacja i dramaturgia: Marcin Cecko

Asystent reżysera: Maciej Omylak

Inspicjentka: Olga Karoń

Kierowniczka produkcji: Justyna Pankiewicz

Obsada: Rozalia Mierzicka, Andrzej Szeremeta, Paweł Tomaszewski, Rob Wasiewicz, Marta Zięba, Ewelina Żak

Bilety na spektakl są dostępne na stronie www.teatrstudio.pl i w kasie teatru.

24 sierpnia (środa), godz. 21.00  scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

MANIUCHA BIKONT I KSAWERY WÓJCIŃSKI

KONCERT PIEŚNI UKRAIŃSKIEGO POLESIA W DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI UKRAINY

Kameralny koncert na głos i kontrabas przywołuje archaiczne pieśni z okolic Wołynia, pieśni o cyklu życia, miłości, śmierci i porach roku - pieśni radosne i smutne, zabawne i mroczne, szeptane kołysanki i donośne pieśni życzące. Tak jak życie, zawarte w tych pieśniach - spotkanie z opowieścią Maniuchy i Ksawerego porusza do głębi i odsłania uniwersalne piękno tradycji ukraińskiej.

28 sierpnia (niedziela)scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

CZYTANIE DRAMATÓW UKRAIŃSKICH

Czytanie performatywne najnowszej, pisanej w warunkach wojennych, dramaturgii ukraińskiej. Wydarzenie organizowane we współpracy z międzynarodową społecznością dramaturgiczną, której częścią są przedstawiciele organizacji ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Gruzji, czy Hong Kongu. W przedsięwzięciu wezmą udział artyści i artystki z Polski i z Ukrainy, towarzyszyć mu będzie dyskusja dotycząca historycznych i teraźniejszych reakcji języka sztuki na kataklizm wojenny. Opieka artystyczna: Natalia Korczakowska.

30 sierpnia (wtorek), godz. 21.00  przed wejściem głównym PKiN, wstęp biletowany

PREMIERA: ARIA DI POTENZA, PLENEROWY HAPPENING W REŻYSERII KRYSTIANA LADY

Plenerowy happening „ARIA DI POTENZA” to niekonwencjonalna synteza opery, mody i polityki. Osobowości ze świata międzynarodowej opery z Małgorzatą Walewską na czele zaprezentują niebanalne interpretacje przemówień ze współczesnych scen politycznych – od Białego Domu przez Wiejską po Kreml. Polityczna retoryka zostanie zestawiona ze spektakularnymi ariami z popularnego repertuaru operowego. Pomysłodawca projektu Krystian Lada, polski reżyser z międzynarodowymi sukcesami, zaprosił do współpracy Gosię Baczyńską, która tym wydarzeniem świętuje 25-lecie swojej pracy artystycznej. Na scenie obok pierwszej damy polskiej opery Małgorzaty Walewskiej pojawią się po raz pierwszy w Polsce amerykańska barytonistka Lucia Lucas, która z sukcesami występuje w nowojorskiej Metropolitan Opera i londyńskim Covent Garden, oraz obdarzony spektakularnym

głosem francuski sopranista Théo Imart. Nominowany do Paszportów „Polityki” kompozytor Rafał Ryterski jest autorem elektroakustycznej oprawy wydarzenia.

Koncepcja, reżyseria, scenografia: Krystian Lada

Kostiumy: Gosia Baczyńska

Reżyseria świateł i scenografia: Aleksandr Prowaliński

Elektronika na żywo: Rafał Ryterski

Obsada: Małgorzata Walewska mezzosopranistka), , Lucia Lucas (barytonistka), Théo Imart (sopranista), William Kelley (pianista)

Sąsiedzi i partnerzy: Kunstfest Weimar (Niemcy), The Airport Society (Belgia)

Projekt powstał dzięki wsparciu Goethe-Institut.

Bilety są dostępne na stronie www.teatrstudio.pl i w kasie teatru.

31 sierpnia (środa), od godz. 21.00  plac Defilad, wstęp wolny

SABAT DOBREGO POCZĄTKU

KOLEKTYW DRAMATYCZNY NA PLACU DEFILAD

Z okazji objęcia dyrekcji Teatru Dramatycznego przez Monikę Strzępkę gromadzimy się na Święto Wspólnego Wzięcia w Objęcia Teatru Dramatycznego. Nałóżcie kolorowe ubrania, albo nic nie nakładajcie, przynieście bębny, kije, przedmioty rytualne, będziemy grać i śpiewać. Będziemy odprawiać zapomniane rytuały radości. Będziemy celebrować życie. Niech Teatr Dramatyczny stanie się przestrzenią rozwiązłej troski, wspólnych objęć i żywiołowej wzajemności.

Zaprasza Monika Strzępka wraz z Kolektywem Dramatycznym.

Sąsiedzi i partnerzy: Kolektyw Dramatyczny

3 i 4 września (sobota i niedziela)  stół oraz scena plenerowa na placu Defilad, wstęp wolny

FESTIWAL WARSZAWA SINGERA NA PLACU DEFILAD

W tym roku Festiwal Warszawa Singera ponownie zagości na placu Defilad. W programie m.in: „Przystanek poezja”, pod kierownictwem artystycznym Anny Rozenfeld, czyli wspólne czytanie poezji poetów żydowskich (Jehudy Amichaja oraz Paula Celana), koncert „Noc klezmerów”, energetyczny wieczór pełen dobrej muzyki i wspaniałej zabawy oraz na zakończenie festiwalu koncert niespodzianka.

Sąsiedzi i partnerzy: Festiwal Warszawa Singera

PROJEKT PLAC DEFILAD

ZESPÓŁ PROGRAMOWY: Roman Osadnik, Dorota Jarecka, Barbara Klicka, Marta Sputowska, Grzegorz Lewandowski

KOORDYNACJA: Paweł Stasikowski

KOMUNIKACJA: Marta Sputowska, Majka Duczyńska, Dariusz Pabjańczyk, Zuzanna Prusińska

PRODUKCJA: Paweł Stasikowski, Monika Balińska, Agata Balcerzak, Przemek Szulczewski, Agnieszka Błażejowska

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne