EN

30.10.2024, 16:21 Wersja do druku

Warszawa. 50 000 widzek i widzów odwiedziło Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Inauguracyjny wieczór 25 października rozpoczął się na muzealnym forum, gdzie przybyłą bardzo licznie publiczność przywitał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz dyrektorka Muzeum Joanna Mytkowska. Tylko w pierwszy weekend działania MSN-u budynek przy Marszałkowskiej 103 odwiedziło 50 000 osób.

fot. Alicja Szulc

Program otwarcia zainicjowała parada Delegacja Śliskich Spraw – pochód, który przeprowadził publiczność z dotychczasowej siedziby Muzeum przy Pańskiej 3 do nowej, przy placu Defilad. Po godzinie 20:00 tysiące gości zaczęły zwiedzać budynek. Artystyczne działania we wnętrzach siedziby rozpoczął występ węgierskiej artystki Katalin Ladik, której performans rozbrzmiał na klatce schodowej, w sercu siedziby MSN-u. Pierwszego dnia, na finał wieczoru wystąpiła ikona amerykańskiej sceny alternatywnej, Kim Gordon.

W kolejnych dniach otwarcia publiczność uczestniczyła w licznych polskich i międzynarodowych performansach, zawodach w ping-ponga z ekipą serwisową, serwowanym w podcieniach Muzeum śniadaniu i kolejnych koncertach: 700 Bliss i Hanii Rani. Przyjęty owacją na stojąco swój wykład wygłosił architekt nowej siedziby MSN-u Thomas Phifer, inaugurując tym samym muzealny program publiczny. Zanurzona w naturalnym świetle dnia klatka schodowa od pierwszych godzin działania MSN-u stała się miejscem spotkań publiczności i tłem do setek zdjęć. Stamtąd publiczność kierowała się do galerii, sal edukacyjnych i czytelni.

Tysiące osób oglądało przygotowane przez kuratorki i kuratorów Muzeum trzy wystawy. Wśród nich przede wszystkim prezentację kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek. To część gromadzonej od 20 lat kolekcji Muzeum, którą zobaczymy na wystawie w pod koniec lutego 2025 roku. Publiczność zatrzymywała się wielokrotnie przy historycznych pracach takich jak Przyjaźń Aliny Szapocznikow i Kompozycji monumentalnej Magdaleny Abakanowicz, a także przy pracach artystek współczesnych o międzynarodowym znaczeniu: pochodzącej z Demokratycznej Republiki Konga Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi, chilijskiej ikony sztuki feministycznej.

Zwiedzający uczestniczyli w spotkaniu z kuratorami 16. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, zatytułowanego Trudna Miłość. Między placem a Pałacem, Fredim Fischlim, Nielsem Olsenem, Tomaszem Fudalą i Natalią Sielewicz. Tematem tegorocznej edycji festiwalu, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od 2009 roku, jest rola muzeum oraz miejsce, gdzie stanął gmach MSN-u – samo centrum Warszawy. Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych gości Muzeum cieszyły się otwarte warsztaty rodzinne, które odbywały się na wystawie „Formy podstawowe. Muzeum jako szkoła”. Długa kolejka chętnych czekała, by wejść do kina – tam, przez wiele godzin, odbywał się program Turnus Show.

Warto dodać, że z okazji otwarcia MSN-u, wybrane artystki i artyści, przygotowali specjalnie prace. To przede wszystkim wielkoskalowy obraz Karoliny Jabłońskiej Słoiki (2024), eksponowany w kawiarni Muzeum. Kolejną pracę, która stała się właśnie częścią nowej siedziby MSN-u stworzył Wojciech Bąkowski. To instalacja dźwiękowa zainstalowana w podcieniach budynku, zatytułowana Jasna przyszłość, na którą składają się skomponowane przez Bąkowskiego dżingle i autorskie komentarze. Wreszcie Zbigniew Libera stworzył pracę pod tytułem Inwazja na muzeum, która powstała w ramach publicznej otwartej sesji zdjęciowej wykonanej w nieoddanym jeszcze do użytku budynku MSN-u. Można ja nabyć w muzealnej księgarni.

Program otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie potrwa do 10 listopada. w kolejnych dniach w części w galerii, rozpocznie się montaż pierwszej czasowej wystawy poświęconej kolekcji Muzeum, a 10 listopada swoją regularną działalność rozpocznie muzealne kino. Wystawę 16. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE będzie można oglądać do 5 stycznia. Niezmiennie otwarty dla wszystkich odwiedzających będzie parter Muzeum, gdzie realizowany jest bogaty program publiczny i edukacyjny, działa galeria A oraz księgarnia. W listopadzie zaprosimy również do Muzeum na wystawę połączoną z charytatywną aukcją sztuki Refugees Welcome, z której dochód przeznaczony jest na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom.

Źródło:

Materiał nadesłany

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych.