EN

25.09.2020, 13:49 Wersja do druku

Warszawa. Premiera online spektaklu „W Promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza 27 września na premierę online monodramu „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”.

Maciej Domański/mat. teatru


Premiera pierwszej emisji przedstawienia w internecie odbędzie się 27 września o godz. 18. w ramach „Festiwalu Kultury Bez Barier”. Link będzie dostępny na stronie festiwalu www.fkbb.pl oraz na stronie Muzeum www.mmsc.waw.pl i w wydarzeniu utworzonym na profilu fb:

www.facebook.com/events/1480542158802015. Monodram będzie dostępny z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Spektakl został wyprodukowany przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Za przestrzeń teatralną posłużyła stała ekspozycja Muzeum: część wystawy urządzona na wzór paryskiego laboratorium Państwa Curie oraz sala, w której prezentowane są zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty osobiste noblistki.

Sztuka opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej-Curie: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria spełniona” – żona Piotra i matka trzech córek. Widzimy także „Marię uwolnioną” – schorowaną kobietę u schyłku życia. Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

Spektakl w zeszłym roku zdobył główną nagrodę przyznaną przez publiczność 7. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”.

W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterynburgu w Rosji. Karierę aktorską rozpoczęła w Teatrze Kolady. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu Narodowego Centrum Kultury „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jekaterynburgu.

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Łukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie pani zadowolona”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej-Curie.

Za reżyserię oświetlenia spektaklu odpowiada Dariusz Zabiegałowski, na stałe związany ze STUDIO teatrgaleria.

Autorem dramatu „W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” jest Artur Pałyga – scenarzysta, dramaturg, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Studium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Na stałe związany jest z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Autor kilkudziesięciu scenariuszy i sztuk teatralnych. Jego utwory przetłumaczono na wiele języków. Za dramat „W sercu słońca gromadzi się popiół” otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramatyczną (2013). Przedstawienia na podstawie tekstów Artura Pałygi dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni (2008, 2009). W 2015 roku Aneta Groszczyńska zrealizowała spektakl telewizyjny w oparciu o jego dramat „Żyd”. Artur Pałyga prowadzi zajęcia literackie dla osób z niepełnosprawnościami w Stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Organizuje także Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

25.09.2020

Wątki tematyczne