EN

19.05.2021, 16:45 Wersja do druku

Warszawa. 30 Festiwal Mozartowski zaprasza na spektakle z udziałem publiczności

mat. teatru

Rok 2021 jest dla Warszawskiej Opery Kameralnej szczególny. To właśnie w tym roku obchodzimy 60. rocznicę działalności naszej instytucji, która zbiega się z 30. edycją Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. To wyjątkowy czas: wypełniony premierami i kolejnymi twórczymi wyzwaniami. Zapraszamy do oglądania wydarzeń na scenach naszych teatrów oraz spektakli dostępnych online.

Drodzy widzowie! W związku z wcześniejszym otwarciem teatrów w całej Polsce, zapraszamy na spektakle stacjonarne już w najbliższą sobotę.

22 maja zaprezentujemy operę "Idomeneo, Re di Creta" (Teatr WOK), oraz koncert "Klasyka a romantycy. Trio Strahl / Kulka / Ritter" (Zamek Królewski).

Dzień później - 23 maja na scenie Basenu Artystycznego zaprezentujemy muzyczną przekąskę "Snack Operę. Mozart Edition", gdzie wykonywane utwory tradycyjnie wybierze nasza publiczność.

IDOMENEO to jedna z najszlachetniejszych Mozartowskich opowieści. Genialna partytura, która z pozoru tylko opowiada quasi-bajkę o królu, księżniczce i morskim potworze. To przede wszystkim historia o odpowiedzialności i wyborach, przed którymi stają rządzący. O dylematach i skrupułach, których rzadko doświadczają mali władcy naszych czasów – co jest ważniejsze: dobro moje i moich najbliższych czy los tych, którzy mi zaufali i dali władzę.

Zapraszamy na opowieść o czasach, za którymi tęsknimy. W których istniała moralność, poczucie odpowiedzialności za innych, gdy dobro było nagradzana, a zło potępione.

2 i 23 maja zaprezentujemy Państwu dwa wyjątkowe koncerty (dostępne również w formule LIVE STREAMING).

"Klasyka a romantycy: trio Strahl / Kulka / Ritter" to koncert wybitnych artystów, którzy oprócz dzieł Mozarta wykonają także utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz Fryderyka Chopina.

Kolejna muzyczna propozycja to "Snack Opera. Mozart Edition", adresowana zarówno do widzów, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z operą, jak i do już wyrobionych melomanów. Spotkanie poprowadzi, prowokując do nieszablonowego spojrzenia na operę, Jerzy Snakowski.

Artystom w przeważającej większości towarzyszyć będzie orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w pełnym reżimie sanitarnym, zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi.

Szczegółowe informacje dotyczące 30. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie oraz bilety znajdują się na stronie: https://operakameralna.pl/events/kategoria/30fm/

Finałem Festiwalu będzie Wielka Gala Operowa w dniu 4 lipca.

Powołany do życia w 1991 roku Festiwal Mozartowski to fenomen w skali światowej. Na przestrzeni lat wykonano w jego ramach wszystkie dzieła sceniczne kompozytora. Warszawska Opera Kameralna była jedyną instytucją, która posiadała je w stałym repertuarze, wielokrotnie prezentując je poza granicami i podbijając serca melomanów m.in. Japonii, Omanu, Libanu i niemal całej Europy.

Jubileuszowa 30. edycja została przeniesiona ze względu na pandemię, z 2020 na 2021 rok.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne