Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ wraca do spotkań z widownią na żywo. Jedenaście spektakli dla dzieci i młodzieży, zarówno z Polski i z Ukrainy zostanie pokazanych na scenach warszawskich teatrów i instytucji kultury. 26. edycja Festiwalu odbędzie się 11-23 października 2022 w Warszawie.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Dziecko ma prawo do sztuki”. Wybrzmiewa ono szczególnie mocno w czasie trwającej wojny w Ukrainie. W czasie, kiedy prawa, w tym niezbywalne prawo do dzieciństwa i bezpiecznego dorastania, powinny być chronione jeszcze pełniej. Dziecko ma prawo do zabawy, emocji, krytyki, niezrozumienia, zachwytu, ekspresji siebie. Dziecko ma prawo do bycia dzieckiem.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
W 80. rocznicę śmierci patrona Festiwalu organizatorzy przywołują jedno z najbardziej znanych dzieł Korczaka, „Jak kochać dziecko”?, książkę napisaną podczas pobytu autora w Kijowie. I zadają pytania o aktualność idei i twórczego dorobku pedagoga-artysty.
Jak dzisiaj czytać myśli Korczaka i co znaczy „dzisiaj”, które z dnia na dzień może zmienić wszystko? Jak zatroszczyć się o migrujące dzieciństwa? Jak zaopiekować nowymi, dotąd nie przeżywanymi emocjami? Jak nie zgubić prawa do „zwykłych trosk”, jak wyzwolić radość z codzienności? Gdzie dzisiaj byłby Janusz Korczak? - mówi Dyrektorka Artystyczna Dorota Kowalkowska.
Festiwal rozpocznie pokaz spektaklu „Edukacja seksualna” w reż. Michała Buszewicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie (11 października o godz. 11:00 i 19:00, wtorek, Teatr Dramatyczny, Scena im. Gustawa Holoubka). Śledzimy rozwój nurtu teatru dla młodzieży, który w partnerski sposób włącza nastolatków w proces twórczy, uwzględnia ich perspektywę i zaprasza do rozmowy o rzeczywistości, przełamując społeczne tabu - zaznacza Kowalkowska. Jak co roku Festiwal prezentuje: zarówno nowatorskie odczytania klasycznych pozycji repertuarowych takich jak baśniowy międzypokoleniowy spektakl o krainie fantazji, bezpośredniej opowieści i radości „Niekończąca się historia” w reż. Magdaleny Miklasz (23.10 o godz. 15:00, niedziela, Teatr Rampa na Targówku); realizacje popularnej współczesnej literatury dla dzieci „Tonja z Glimmerdalen” w reż. Karoliny Maciejaszek z Teatru Miniatura w Gdańsku (21.10 o godz. 11:00 i 18:00, Teatr Komedia); młodą dramaturgię prezentującą nowe tematy i języki teatralne, m.in.: spektakl odwołujący się do mitologii bałtyjskiej „Biruta i tajemnica rzeki” w reż. Przemysława Jaszczaka z Teatru Maska w Rzeszowie (17.10 o godz. 11:00 i 18:00, poniedziałek, Teatr Lalek Guliwer), również tego samego reżysera poetycka opowieść „Wędrówka Nabu” z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (14.10 o godz. 11:00 i 18:00, piątek, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik) czy „Królestwa” w reż. Justyny Sobczyk na podstawie historii wymyślonych i zilustrowanych przez Martę Stańczyk, aktorkę Teatru 21 (12.10 o godz. 10:00 i 12:00, środa, Teatr Lalek Guliwer). Spore miejsce w programie znajdują propozycje dla młodszych dzieci i ich opiekunów, które w centrum stawiają relacje – z innymi osobami, przyrodą i sobą, m.in.: autorski spektakl Tomasza Maśląkowskiego „Kulka” to zabawne i ciepłe przedstawienie z muzyką na żywo Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek (17.10 o godz. 10:00 i 12:00, poniedziałek, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik), produkcja Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze „Do góry” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak dla najnajmłodszych jest zachwytem nad bogactwem, pięknem i niezwykłością karkonoskiej natury (13.10 o godz. 10:00 i 11:00, czwartek, Teatr Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich).
Rocznica śmierci Janusza Korczaka stała się impulsem dla Teatru Banialuka w Bielsku-Białej do stworzenia wielowymiarowego projektu wokół osoby Korczaka. W Warszawie zaprezentowany zostanie spektakl na podstawie sztuki Artura Pałygi „Zakazane dzieci - opowieść korczakowska” w reż. Anny Augustynowicz (22.10 o godz. 17:00, sobota, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik) oraz słuchowisko „Kajtuś Czarodziej” w reż. Pawła Łysaka (23.10 o godz. 10:00, sobota, Korczakianum).
Repertuar Festiwalu KORCZAK DZISIAJ w tym roku tworzą polskie i ukraińskie spektakle dla dzieci i młodzieży. Teatr zawsze powinien być uważny na moment, w którym znajduje się świat i wspierać budowanie wspólnoty, być blisko młodych ludzi. Wojna nie zabrała teatru i o tym także przekonają się widzowie Festiwalu KORCZAK, poznając tych, którzy tworzą spektakle dla dzieci i młodzieży w schronach przeciwlotniczych, na stacjach metra, w miastach i wioskach - podkreśla Kowalkowska.Młody zespół studencki z Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Lalek zaprezentuje przejmujący spektakl „Jestem OK” (reż. Oksana Dmitrieva). Scenariusz powstał na podstawie rozmów z nastoletnimi osobami, które pozostały i przebywają obecnie w Ukrainie. Publiczność Festiwalu usłyszy, o czym w trakcie wojny myślą i marzą nastolatki z Buczy (15.10 o godz. 19:00, sobota i 16.10 o godz. 11:00, niedziela, Teatr Collegium Nobilium). „Słoneczne niebo” (reż. Iryna Zapolska) to spektakl-gra, która zaprasza dzieci do dyskretnej przestrzeni ruchu i kontemplacji. Pomaga również pozbyć się stresu. Spektakl powstał według metodologii i przy wsparciu litewskiego teatru „Dansema” (18.10, wtorek o godz. 10:00 i 12:00, Teatr Dramatyczny, Sala Zatorskiego). Wszystkie polskie spektakle pokazywane na Festiwalu będą tłumaczone na język ukraiński i stanowią część nowego międzynarodowego elementu wydarzenia, przybliżającego co rok panoramę teatru dla młodych z wybranego kraju, realizowanego pod nazwą FOCUS. Pierwsza edycja poświęcona jest teatrowi z Białorusi i Ukrainy (15.10, sobota i 16.10, niedziela, o godz. 10:00, Instytut Teatralny). Kuratorki - ukraińska reżyserka i badaczka Roza Sarkisian i białoruska reżyserka spektakli dla najnajmłodszych Nataliia Levanava - zapraszają na FOCUS UKRAINA i FOCUS BIAŁORUŚ. Działanie ma na celu wzmacnianie idei partnerstwa, budowanie relacji między artystami i widzami, poznawanie punktów wspólnych i uświadomienie odrębności i wyjątkowości kulturowej. Moduł będzie realizowany z udziałem gości na żywo i online. Podczas Festiwalu odbędzie się również pokaz STARTGIRLS (22.10, sobota, o godz. 12:00, OKO Radomska) będący efektem prac uczestniczek warsztatów teatralnych dla nastoletnich dziewczyn. Spotkania prowadzone są przez artystkę rezydencji Instytutu Teatralnego, Sviatlanę Haidalionak. Organizatorzy zapewniają także pulę bezpłatnych biletów na każdy z prezentowanych podczas festiwalu spektakli dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości będą proszone o pobranie specjalnej wejściówki oraz o okazanie paszportu lub dowodu tożsamości przy wejściu na spektakl.
Do przeglądu spektakli dołączył drugi nowy element programowy: Klub Dobrej Rozmowy (kuratorka: Weronika Idzikowska, współpraca psychologiczna: Maciej Jonek). Zaproszone w roli ekspertów życia i teatru dzieci wspólnie z dorosłymi porozmawiają o swoich prawach (22.10, sobota, Teatr Dramatyczny - Scena Przodownik, po spektaklu „Zakazane dzieci”, 23.10, niedziela, Korczakianum, po słuchowisku „Kajtuś Czarodziej”).
W ramach Festiwalu przyznawane są przez Jury Młodych i Jury Dorosłe nagrody: GRAND PRIX Festiwalu - Nagroda im. Janusza Korczaka, Nagroda im. Stefani Wilczyńskiej, Nagroda Machulskich i 3 wyróżnienia. Oficjalne wyniki poznamy 23 października 2022 na uroczystej gali w Teatrze Rampa na Targówku.
11-23 października 2022
https://korczak-festival.pl
Szczegółowy program:
https://korczak-festival.pl
www.facebook.com/korczakfestiwal
ORGANIZATOR: ASSITEJ Polska
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
PARTNERZY STRATEGICZNI: Ukrainian Institute, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
PARTNERZY MEDIALNI: Tygodnik Powszechny, Dialog
PATRONI MEDIALNI: TVP Kultura, Polskie Radio Dzieciom, e-teatr.pl, Gazeta DZIECI, ladnebebe.pl, czasdzieci.pl, e-teatr.pl