W tym roku hasło festiwalu brzmi „Ha-ha-harmonia” – powiedziała podczas konferencji prasowej choreografka, tancerka, pomysłodawczyni i dyr. artystyczna 23. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł Edyta Kozak. Festiwal rozpocznie się 11 października w STUDIO teatrgalerii.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
"Ten zlepek słów - Ha-ha-harmonia - może wydawać się zaskakujący, ale na pewno nie jest przypadkowy. Najbardziej mnie cieszy, że jest optymistyczny i od razu wywołuje uśmiech na twarzy" - podkreśliła podczas wtorkowej konferencji Edyta Kozak.
Dyrektor artystyczna festiwalu przyznała, że poprzez to hasło "chciała zwrócić uwagę na często pomijany aspekt w sztuce tańca, czyli zdolność do wywoływania śmiechu". "I nie chodzi tu tylko o to, żeby rozśmieszać publiczność, ale by poprzez ten humor przekazywać głębsze treści i komentować otaczający świat" - wyjaśniła.
"Dla mnie samo słowo harmonia nie jest związane tylko wyłącznie z tegoroczną edycją festiwalu. Programując festiwal, a jest to moja 23. edycja, próbuję znajdować rożne takie połączenia, takie nitki, które później tworzą rodzaj współbrzmień. Stąd ta harmonia nie jest może dla mnie takim słowem oczywistym" - tłumaczyła Edyta Kozak.
Zapowiedziała, że po raz pierwszy na festiwalu "zagości forma kultury hip-hopowej". "To nie jest moda, ale na pewno to jest kultura, która bardzo wpłynęła na modę, na język, na tekst. Wpłynęła na myślenie młodych ludzi i wpływa, myślę, że już od pięciu dekad" - mówiła. "Jest to rodzaj kultury, która zawiera w sobie nie tylko break-dance i wszystkie inne odmiany tańca (...) Rap jest na przykład w Polsce od pewnego czasu najpopularniejszym gatunkiem muzycznym. Ale tego hip-hopu scenicznego nie widzimy. (...) Ta kultura nie przenosi się na scenę" - wyjaśniła.
"We Francji, poprzez którą pokazujemy tę kulturę taneczną, istnieje od lat 90. i przeszła od kultury ulicznej do mainstreamu, stała się formą już nie tylko wyrażania siebie, ale wręcz dobrze funkcjonującym biznesem" - powiedziała. "Ponieważ pokazujemy hip-hop po raz pierwszy, zależało mi, żeby dotrzeć gdzieś do źródeł, żeby niejako wrócić do początków tego zjawiska" - podkreśliła dyrektorka artystyczna festiwalu.
"Przed nami trzy dni i pięć spektakli. Trzy zagraniczne, które będą miały polską premierę, oraz dwa spektakle polskie, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Wszystko to w dniach 11-13 października w STUDIO teatrgalerii, która jest od wielu lat stałym partnerem festiwalu i gości nas tutaj na wszystkich scenach" - powiedziała koordynatorka 23. edycji festiwalu dr Aleksandra Rembowska.
W zapowiedzi festiwalu podkreślono, że "na widzów czekają aż 3 polskie premiery uznanych twórców europejskich: Alessandro Sciarroniego (Włochy), Adrienn Hód i Unusual Symptoms (Węgry / Niemcy) oraz Anne Nguyen (Francja)".
"Laureat weneckich Złotych Lwów, Alessandro Sciarroni zaprezentuje współprodukowany przez festiwal Ciało/Umysł spektakl Augusto, który jest zaproszeniem do godzinnej terapii śmiechem. Adrienn Hód wraz z Unusual Symptoms, grupą tancerzy z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych, pokaże spektakl Harmonia z dużą dawką ironii eksplorujący fizyczną różnorodność. Anne Ngueyn – jedna z najważniejszych postaci francuskiego i światowego hip-hopu, a także dyrektorka zespołu Compagnie par Terre – przywiezie do Warszawy spektakl Underdogs oraz dwa krótkometrażowe filmy i grę wideo, które przeniosą nas w fascynujący świat miejskiego tańca" - napisano na stronie festiwalu.
Jak zaznaczono, "na scenie nie zabraknie także polskich twórców". "Po raz pierwszy na festiwalu zobaczymy Dominikę Knapik i Patryka Gorzkiewicza. Knapik pokaże Agon – monodram inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem, a Gorzkiewicz – Sport – spektakl na 12 tancerzy, w którym stawia podstawowe pytanie: Czy taniec to sport?" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
"Na tegoroczny festiwal zaprosiliśmy spektakle, które oferują szeroką gamę stylów, od lekkich i zabawnych po mroczne i satyryczne, od klasyki do hip-hopu, które kwestionują, demaskują normy, bawią się konwencjami i bawią absurdem. Zagłębiając się w czeluści ludzkiej psychiki, zadają fundamentalne pytanie: czy poprzez taniec i sztukę możemy uwolnić się od ograniczeń i dotrzeć do najgłębszych zakamarków duszy?" - zapowiedziała w spocie festiwalowym dyrektorka artystyczna festiwalu Edyta Kozak.
Po każdym spektaklu zagranicznym na Dużej Scenie STUDIO teatrgalerii odbędą się spotkania z artystami, które poprowadzą Aga Kozak, Justyna Sobczyk i Bogna Świątkowska.
Na Małej Scenie STUDIO teatrgalerii 12 października odbędzie się premiera warszawska "Agonu" Dominiki Knapik. 13 października na Małej Scenie pokazany zostanie "Sport" w choreografii Patryka Gorzkiewicza. Po przedstawieniach spotkania z artystami poprowadzi Anna Sańczuk.
Obok przedstawień podczas festiwalu zaplanowano różnorodne warsztaty (np. warsztaty jogi śmiechu, które poprowadzi Karin Lesiak), spotkanie z badaczka teatru tańca dr Hanną Raszewską-Kursa, autorką książki "Empatia, choreografia i śmiech", pokaz gry wideo. Zaplanowano także pokazy filmów o tańcu i zjawiskach społecznych zrealizowanych przez duet Anne Nguyen i Grega Kozo ("Épicentre" i "Underdog City").
W trakcie festiwalu ukazywać się będzie gazeta festiwalowa pod redakcją dr Aleksandry Rembowskiej. Z kolei na Facebooku i na festiwalowym profilu na YouTube działać będzie eScena, czyli codziennie prezentowane będą transmisje ze spotkań z artystami.
Od 5 października w mediach społecznościowych obejrzeć będzie można podcast "Śmiech działa w więcej niż jedną stronę" autorstwa dr Hanny Raszewskiej-Kursa.
Szczegółowy program festiwalu i informacje o artystach znaleźć można na stronie.
23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu odbędzie się od 11 do 13 października w STUDIO teatrgalerii w Warszawie. Jego organizatorem jest Fundacja Ciało/Umysł.
Wydarzenie jest współfinansowane przez m.st. Warszawę. Dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.