EN

5.10.2023, 17:55 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce 23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Drodzy Państwo, przed nami 23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, który po raz trzeci odbędzie się w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy".

mat. organizatora

W dniach 12-15 października, zabierzemy Państwa w podróż po różnorodności form współczesnego teatru pantomimy w Europie. Teatru, który, pomimo odmiennych korzeni, łączy, będąca coraz większym wyzwaniem, idea sztuki poza słowami. Oryginalna poetyka, humor, zaskakująca wrażliwość i emocjonalność twórców oraz wykonawców przedstawień sprawia, że pantomima wymyka się oczywistym definicjom.

Tegoroczny festiwal otworzymy premierą Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy, spektaklem, na który czekaliśmy wiele lat. Przyjedzie do nas jeden z najważniejszych obecnie teatrów sztuki tańca i teatru ciała Komodo z Włoch, który gościć będzie w Polce po raz pierwszy.

Zobaczymy pozasłowną interpretację "Trenów" J.Kochanowskiego, przygotowaną razem z Muzeum J.Kochanowskiego w Czarnolesie oraz piękne widowisko z Portugalii, które zamknie nasze święto. Po raz w historii festiwalu zapraszamy Państwa na przedstawienie familijne.

Na wszystkich widzów czekać będzie wystawa fotografa Macieja Zakrzewskiego.

Tegoroczne spektakle będą nas zadziwiać, bawić, wzruszać i urzekać pięknem teatralnego rzemiosła. To wszystko dzięki zespołom i artystom z Polski, Włoch i Portugalii.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy, miejscem prezentacji święta Sztuki Pantomimy a zarazem współorganizatorem teatralnego święta jest Ursynowskie Centrum Kultury ‚Alternatywy”. 
Bartłomiej Ostapczuk - dyrektor festiwalu.

czw. 12.10 | 19:00 Voyage Immobile
Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy, Polska sala: Szekspir

Na końcu korytarza drzwi. Szaleńcza nadzieja, że coś się wydarzy, że przestrzeń się poruszy… Ale nic, nawet mniej niż nic. Delikatny dreszcz przebiega przez ciało leżącego mężczyzny. Naprzeciwko siedzi kobieta, dzień po dniu wypatrując choćby najmniejszego westchnienia. Oboje zawieszeni w bezruchu, zapraszają nas w podróż, która wiedzie przez ich radości i obawy, śmiech i łzy, nadzieje i pragnienia, przez ich życia…

Po zrealizowaniu wielu wspólnych spektakli oraz kilkuletniej przerwie wracamy z nową opowieścią. Dzielimy się z publicznością tym, czego sami zawsze poszukujemy: prawdą, życiem, emocjami. Postaramy się poruszyć, sprowokować do refleksji. Do dyspozycji mamy własne ciała, wrażliwość i wiarę w sztukę poza słowami.

Czy to możliwe, aby widz przeżył emocje, które doświadcza postać?
Jeśli tak, nazwijmy to cudem teatru.

Lionel Menard

Scenariusz, reżyseria: Lionel Menard Występują: Paulina Staniaszek, Bartłomiej Ostapczuk Scenografia: Agnieszka Magiera, Lionel Menard Kostiumy: Agnieszka Magiera Muzyka: Jagoda Stanicka Animacja przedmiotów: Aleksandra Błażejczyk Reżyseria światła: Jędrzej Skajster Rekwizyty, manekin: Michał Lach Budowa scenografii: Kamil Malinowski
Projekcje video: Aleksander Neander
Produkcja: Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy, Bartłomiej Ostapczuk
Czas trwania: 65 minut

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą tworzoną przez aktorów od lat związanych z działaniami Warszawskiego Centrum Pantomimy. Spektakle teatru realizują międzynarodowi twórcy sztuki pantomimy. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców, teatr stara się ukazać, jak wiele sztuka mimu ma do zaoferowania współczesnemu widzowi, dla którego, pomimo wieloletniej tradycji, Pantomima często potrafi stanowić wspaniałe artystyczne odkrycie.

13.10 | 19:00 Treny
Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy, Polska sala: Szekspir bilety: 35 zł

Czy można ukazać poezję, wychodząc poza narrację słowną? Czy to, co jest istotą liryki, wybrzmi w teatrze, w którym świadoma cisza aktora jest podstawą jego działania? Spektakl Treny Warszawskiego Centrum Pantomimy to inspirowane dziełem Jana Kochanowskiego spotkanie poezji słowa i poezji ciała. To również opowieść o człowieku, który wyruszając w podróż w poszukiwaniu utraconej osoby, spotyka samego siebie.

Idea: Ireneusz Domański Adaptacja, scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk Muzyka: Jagoda Stanicka Scenografia: Bartłomiej Ostapczuk, Kamil Malinowski Kostiumy: Anka Jankowska-Wiśnios Uplastycznienie scenografii, lalki: Aleksandra Błażejczyk Występują: Paulina Szczęsna, Aleksandra Błażejczyk, Amanda Nabiałczyk, Aleksandra Gąska, Łukasz Krypa Fragmenty trenów czyta: Krzysztof Gosztyła
Produkcja: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Koprodukcja: Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy
Czas trwania: 50 minut

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą tworzoną przez aktorów od lat związanych z działaniami Warszawskiego Centrum Pantomimy. Spektakle teatru realizują międzynarodowi twórcy sztuki pantomimy. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców, teatr stara się ukazać, jak wiele sztuka mimu ma do zaoferowania współczesnemu widzowi, dla którego, pomimo wieloletniej tradycji, Pantomima często potrafi stanowić wspaniałe artystyczne odkrycie.

sob. 14.10 | 19:00 IMA
Komoco Theatre / Sofia Nappi, Włochy sala: Szekspir

IMA to sztuka mówiąca o maskach, za którymi kryją się ludzkie uczucia, o bagażu dźwiganym przez życie, który niczym w rytuale bezustannie rozpakowujemy i sortujemy. W spektaklu włoska choreografka Sofia Nappi pokazuje, jak ambitnie planujemy przyszłość lub jak uparcie trzymamy się przeszłości, a co za tym idzie jak rzadko stajemy pośrodku chwili. To właśnie życia w teraźniejszości szukają na scenie postaci z pomarszczonymi twarzami i poruszającymi się w tańcu, zwinnymi ciałami. W fizycznym doznaniu tańca, pantomimy i gestu bohaterowie uwalniają się od masek i wspomnień, aby stać się jednością z samymi sobą.

Sofia Nappi jest choreografką, tancerką, dyrektorką artystyczną i współzałożycielką Komoco Theatre. Dzięki swoim spektaklom zdobyła nagrodę Introdans Partner Award 2021 na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Duetów w Rotterdamie, a także pierwszą nagrodę krytyków i nagrodę produkcyjną Tanja-Liedtke-Stiftung na 35. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze 2021.
Zespół Komoco jest aktualnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich teatrów fizycznych i tańca w Europie.
Pomysł, choreografia: Sofia Nappi

Występują: Arthur Bouilliol, Leonardo de Santis, Glenda Gheller, India Guanzini, Paolo Piancastelli Asystent choreografa: Adriano Popolo Rubbio Światła: Alessandro Caso Kostiumy: Luigi Formicola Produkcja: Sosta Palmizi, Komoco/Sofia Nappi
Czas trwania: 50 minut

niedz. 15.10 | 12:00 Pan i pani O!
Teatr Mimo, Polska sala: Bareja

Na wyspie zbudowanej z marzeń, wspomnień i zapomnianych historii mieszka pan O. Marząc o miłości, wpatruje się głównie w horyzont. Myśli, że na świecie został sam. Gdzieś daleko mieszka pani O. Marząc o miłości, wpatruje się głównie w niebo. Jest przekonana o tym, że na świecie jest sama. Jeden otrzymany list, jedna chwila zmieniają wszystko.
Na scenie obserwujemy ich wspólne zdarzenia, czasem zabawne, czasem nieco mniej. Miejsce, w którym doszło do spotkania okazuje się mieć własny pomysł na tę parę. Wciąga bohaterów w wir zdarzeń mogących prowadzić tylko w jednym kierunku. Czy będą podążać tam wspólnie?
Pan i pani O! to wizualna komedia bez słów, która żywi się humorem i śmiesznością dnia codziennego.

Scenariusz, scenografia, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk Muzyka: Mateusz Kacprzak Kostiumy: Paulina Staniaszek Występują: Paulina Szczęsna i Bartłomiej Ostapczuk Produkcja: Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy
Czas trwania: 45 minut

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku.

Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów Teatru Mimo zaowocowały wypracowaniem charakterystycznego języka teatralnego, w którym artyści starają się łączyć najważniejsze elementy sztuki kluczowych twórców i reformatorów współczesnej pantomimy. W teatralnej pracy poprzez ruch i gest próbują wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu. Pragną by przy zachowaniu zasad sztuki pantomimy jedynymi granicami były granice ich wyobraźni.

Od 2002 roku teatr zaprezentował 14 premier. Od 2010 roku teatr realizuje spektakle plenerowe, wierząc tym samym, że sztuka pantomimy jest w stanie w pełni zaistnieć również w innej przestrzeni niż teatralna scena. Spektakle teatru są prezentowane na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Teatr jest częścią Warszawskiego Centrum Pantomimy.

niedz. 15.10 | 19:00
Une Histoire vraie
Gato SA Company, Portugalia sala: Szekspir

Pauline powraca do rodzinnego domu. Ponownie odwiedza miejsca, które zachowała w pamięci, odkrywając niepokojące znaki dotyczące swojego pochodzenia. Dziewczyna wraca do wspomnień z najmłodszych lat, krok po kroku łączy nowe odkrycia, informacje i przeczucia, co finalnie potwierdza jej największe obawy. Jednocześnie orientuje się, że pod wizerunkiem pary państwa Tenardierów, którzy wychowali ją jako córkę, ukryta jest poruszająca manifestacja miłości. Pauline będzie musiała podjąć poważną decyzję. Czy odnajdzie w sobie siłę, by wymierzyć sprawiedliwość, której domaga się rzeczywistość?

Scenariusz, reżyseria: Lionel Ménard

Dramaturgia: Mário Primo
Występują: Helena Rosa, Mafalda Marafusta, Marina Leonardo, Raul Oliveira,
Rogério Bruno, Tomás Porto Światła: Rui Senos Opracowanie muzyczne: Lionel Menárd
Dźwięk: João Martinho
Rekwizyty: Zespół.
Scenografia: Helena Rosa, Lionel Ménard, Rita Carrilho
Budowa scenografii: Natália Terlecka, Pedro Mira
Kostiumy: Florbela Santos
Produkcja: Ajagato

AJAGATO 

34 lata działalności teatralnej GATO to czas eksploracji i odkrywania różnych technik i języków teatru. Jednak to komunikacja niewerbalna w połączeniu z ekspresją ciała od zawsze dominowały w większości ich przedstawień. Grupa zajmowała się teatrem fizycznym jeszcze zanim nadano mu taką nazwę.

Spektakl „Vai Vem”, wystawiony w 2015 roku w reżyserii kolumbijskiego twórcy Juana Carlosa Agudelo, wzbogacił repertuar zespołu o bardziej techniczną i pantomimiczną propozycję w kraju, w którym ten język teatru nie jest zbyt dobrze znany. Spektakl otworzył drzwi do międzynarodowych produkcji i wyznaczył kierunek pracy przyszłych realizacji.

Propozycja stworzenia nowego spektaklu przedstawiona francuskiemu reżyserowi Lionelowi Ménadowi, wynikała z podziwu dla jego pięciu poprzednich kreacji, które wystawialiśmy w Portugalii. Trzy z nich w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy, a pozostałe dwie z czeskim zespołem Lenki Vagnerovej i niemieckim zespołem Bodecker & Neander Company. Ten ostatni zdobył nagrodę publiczności LITORAL EmCena w 2021 roku. Lionel Ménard, twórca spektakli z mocnymi i niezapomnianymi obrazami, podjął wyzwanie, proponując temat, metodologię i proces.

Cały projekt rozpoczął się w Polsce kilka lat temu z inicjatywy Bartłomieja Ostapczuka, a obecnie jest realizowany w portugalskim Santo André dzięki AJAGATO, którego dyrektor Mário Primo był dla mnie jak ojciec - życzliwy, zachęcający i bezkompromisowy.

Lionel Menard.

Wydarzenia dodatkowe:

Warsztaty teatru pantomimy
14.10 Sb. 11.00-14.00
Warsztaty sztuki teatru pantomimy to tradycja naszego festiwalu.

W tym roku w czasie 23. edycji naszego święta, odbędzie się warsztatowe spotkania z Lionelem Menardem z Francji. Jak co roku takie spotkania ukazują różne formy i sposoby myślenia w sztuce teatru poza słowami.

Warsztaty są dedykowane osobom, które od lat praktykują sztuki teatru fizycznego oraz osobom, które chciałby po raz pierwszy doświadczyć tego, na czym polega sztuka pantomimy.

Miejsce: Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

Wstęp wolny.
Zapisy: [email protected]
Możliwość uczestniczenia w warsztatach jedynie po otrzymaniu potwierdzenia e-mail ze strony Warszawskiego Centrum Pantomimy.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty przeznaczone dla osób od 16. roku życia. Językiem używanym podczas zajęć będzie angielski.

14.10 Sb g.17.00 Spotkania z Pantomimą - w 100 lecie urodzin Marcela Marceau

Wstęp wolny.

Czas trwania około 70 minut.

Ideą organizowanych co kilka lat spotkań jest przybliżenie sylwetek najważniejszych twórców sztuki teatru pantomimy. Umożliwiamy, to rozmawiając z aktorami teatrów, które zostały założone przez bohaterów naszych spotkań, studentami szkół, które prowadzili oraz teatrologami. Zaproszeni goście przedstawiają koncepcje sztuki pantomimy rozwijane na świecie oraz dzielą się własnymi doświadczeniami z pracy z mistrzami, częstokroć, posiadając bardzo duży własny dorobek artystyczny.

Naszym gościem będzie Lionel Menard – francuski twórca teatru pantomimy i teatru wizualnego, którego spektakle można oglądać podczas tegorocznej edycji festiwalu.
Można również wziąć udział w teatralnych warsztatach, które przygotuje specjalnie dla nas.

W 1987 roku Lionel odkrywa postać i sztukę Marcela Marceau. Spędza dziesięć lat, ucząc się w jego szkole, a później występując w zespole oraz pełniąc funkcję asystenta mistrza w kolejnych teatralnych realizacjach. Spędza tydzień z Michaelem Jacksonem i Marcelem Marceau, przygotowując „Childhood” dla HBO. Dołącza do zespołu Philippe’a Genty’ego, a którym gra spektakle przez kolejne lata. Pisze konspekt na wieczór Philippe'a Glassa w Carnegie Hall. Jako choreograf pracuje dla Jeana Paula Goudę i Lei Seydoux.
Tworzy „Bonjour Monsieur Satie” w Konzerthaus w Berlinie oraz pisze i reżyseruje spektakle z Bodecker & Neander Company z Niemiec. Zostaje zaproszony do napisania „przedstawień dla najmłodszych” w Filharmonii Luksemburskiej, dla której od wielu lat kreuje różnego rodzaju spektakle. W 2013 w Dreźnie spotkał Bartłomieja Ostapczuka, było to preludium do długiej artystycznej współpracy, której przejawem jest 7 zrealizowanych spektakli, niezliczona liczba wspólnych warsztatów oraz działań twórczych.

Cechą wspólną wszystkich tych spotkań jest to, że Lionel podróżuje we wszystkie cztery strony świata. Spektakl, z którego jest bardzo dumny, został jednak wystawiony tylko raz… ale o tym opowie już sam.

Rozmowy wzbogacone zostaną projekcjami zdjęć i nagrań video z archiwum Lionela Menarda. Prowadzenie Bartłomiej Ostapczuk.

Wystawa fotografii teatralnej.
12-15.10. 2023 Foyer UCK „Alternatywy”

Wstęp wolny.

Maciej Zakrzewski - Fotograf, aktor, muzyk, nauczyciel. W szczególności i najchętniej fotografuje teatr, taniec oraz szeroko rozumiane działania performatywne. Współpracujący z wieloma teatrami oraz instytucjami kultury na terenie całego kraju. Laureat Medalu Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego 2018, pięciokrotny finalista oraz laureat Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Członek międzynarodowego jury konkursu fotografii teatralnej w Iranie (Fadjr Interantional Theatre Festival 2018).

Bartłomiej Ostapczuk Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.
Aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego, nauczyciel pantomimy. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru Pantomimy Mimo. Zarządza, realizuje, tworzy projekty i produkcje artystyczne w zakresie teatru pantomimy, teatru wizualnego i edukacji teatralnej. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie Studio Pantomimy. Gościnnie naucza teatru pantomimy w szkołach teatralnych w Polsce i zagranicą. W latach 1998-2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów. Sztuki teatralnej uczył się w Polsce, USA i Hiszpanii.

Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji, Francji, Polski, Izraela, Korei Południowej, Ukrainy, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Portugalii, Luksemburga, Szwecji i Norwegii.
Laureat nagród i wyróżnień teatralnych w Polsce i na świecie, m.in:

Grand Prix Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (W-wa 2003).

Najlepszy scenariusz i reżyseria - Festiwal Komediada. Ukraina/Odessia (2014). 

W 2020r. otrzymał medal Prezydenta Miasta Lublin "w uznaniu osiągnięć w pracy artystycznej oraz za wkład w rozwój polskiej sceny teatralnej".

W 2022r. laureat medalu Pro Mazovia "Za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa Mazowieckiego"

W 2023r. Został odznaczony brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy zaprasza na:
23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu
12-15 Października 2023.
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” ul. Indii Gandhi 9, Warszawa.
www.mimefestival.pl

12.10 Czw. g.19.00 „Voyage Immobile” Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy
13.10 Pt. g.19.00 „Treny” Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy
14.10 Sb. g. 9.00 „IMA” Komoco Company / Sofia Nappi - Włochy
15.10 Ndz. g.12.00 „Pani Pani O!” Teatr Mimo
15.10 Ndz. g.19.00 „Une Histoire vraie” Gato SA Company - Portugalia

Wydarzenia dodatkowe

14.10 g.11.00-14.00 Warsztaty sztuki pantomimy z Lionelem Menardem - Francja
14.10 g 17.00 Spotkania z Pantomimą/ 100 lecie urodzin Marcela Marceau- Lionel Menard

12-15.10 Wystawa fotografii teatru pantomimy - Maciej Zakrzewski

Źródło:

Materiał nadesłany