EN
17.08.2020, 10:20 Wersja do druku

Warszawa. Pokaz "Broniewski Młody. Impresje" w Domu Poetów

20 sierpnia o godz. 19.00 w Muzeum Broniewskiego. Dom Poetów, oddziale Muzeum Literatury przy ul. Dąbrowskiego 51, odbędzie się pokaz "Broniewski Młody. Impresje" w reż. Renaty Dymnej.

mat. teatru

Życiem Broniewskiego, jak i jego talentem, można by obdzielić nawet kilka bujnych literackich biografii.

Był oficerem Legionów Piłsudskiego i trwał w wierności do nich od chwili, gdy jako 17-latek z gimnazjum zaciągnął się do wojska po swoje dni ostatnie, choć wydawałoby się, że admiracja Naczelnika nie da się połączyć z komunizowaniem. Tak jak patriotyzm pochodzący z jego rodzinnej szlacheckiej tradycji z lewicowymi poglądami. A jednak w Broniewskim układało się to naturalnie  obok siebie. Człowiek z etykietą poety rewolucji, który emocjonalnie grał Chopina i recytował romantyków. Nałogowo palił i czytał. 

No i pił... nałogowo. Interesowała go literatura, alkohol, gra w karty i kobiety. Wdawał się we flirty, romanse, żenił nie raz i był niewierny. Jego stałość przejawiała się w miłości do gór, nart, jazdy na rowerze i pisania.

Wszystkie rysy jego osobowości widoczne są już w młodości. Uparty, szczery, porywczy, poszukujący przygód jako sposobu na nudę życia. Zobaczymy to w impresji do tworzącego się spektaklu "Broniewski Młody", który powstaje m.in na podstawie owianych nieco skandaliczną legendą "Pamiętników z lat 1918-1922".

Impresja do spektaklu zanurzona jest w przedwojennej muzyce. Opowieści Broniewskiego pełne są zmysłowości, której dopełnienie stanowią liryczne wiersze. Do tego ruch, taniec, śpiew i impresje muzyczne.

W roli Poety - Hubert Matysiak. Przy fortepianie - Piotr Majchrzak. Śpiewa - Żaneta Leszczyńska. W impresji ruchowej różnych odcieni kobiecości - Agnieszka Senderowska-Rucińska. Scenariusz i reżyseria: Renata Dymna.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne