EN

2.11.2020, 09:20 Wersja do druku

Warszawa. 20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

W dniach 11-16 listopada w Promie Kultury na Saskiej Kępie odbędzie się 20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu.

mat. festiwalu

Drodzy Państwo,

Przed nami 20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. 

Będzie to podróż poprzez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy w Europie. Teatru, który pomimo odmiennych korzeni łączy będąca coraz większym wyzwaniem, idea sztuki poza słowami. Oryginalna poetyka, humor, zaskakująca wrażliwość i emocjonalność twórców oraz wykonawców przedstawień sprawia, że pantomima wymyka się oczywistym definicjom. Dzięki artystom z Polski, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, tegoroczna edycja naszego Festiwalu, ukaże niejednoznaczne, interesujące i poruszające oblicze pięknej sztuki świadomego milczenia.

Za nami wiele zmian, jeszcze więcej przed nami. W tym roku obchodzimy 20 lecie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.  W związku z zamknięciem Sceny Na Woli, na której to byliśmy od początku istnienia Festiwalu, niespodziewanie rozpoczynamy podróż po warszawskich scenach teatralnych. Wieloletnia współpraca z Teatrem Dramatycznym dobiegła końca. Za wszystkie wspólne lata mocno dziękujemy. Zmieniamy miejsce prezentacji naszego Festiwalu, a na ten rok zmieniamy również jego termin. 20. edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 11-16 listopada.

Nowym miejscem prezentacji święta Sztuki Pantomimy będzie PROM KULTURY na Saskiej Kępie. Z ekscytacją wyczekujemy współpracy z tą piękną przestrzenią na warszawskiej mapie kulturalnej. Tam właśnie będziemy na Państwa czekać każdego festiwalowego dnia.

Będzie nam niezmiernie miło spotkać się z Państwem w tym wyjątkowym czasie.

Bartłomiej Ostapczuk - dyrektor artystyczny Festiwalu

Obecna rzeczywistość wymusza bardzo duże ograniczenie miejsc na widowni.

W związku z tym, spektakle będzie można obejrzeć na trzy różne sposoby:

-  na miejscu w Promie Kultury (ograniczona liczba miejsc),

za pomocą biletowanych transmisji na żywo

następnego dnia po przedstawieniu, wykupując dostęp do specjalnie przygotowanego nagrania spektaklu ze sceny Promu Kultury, przez platformę VOD Warszawskiego Centrum Pantomimy

Szczegółowe informacje na mimefestival.pl

Projekt współfinansuje m.st Warszawa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

„THE LETTER” - Paolo Nani - Dania / Włochy

Komedia bez słów - od ponad 20 lat na scenach teatrów, kilka tysięcy zagranych przedstawień! Najczęściej grany Duński spektakl na świecie.

„The Letter” to jedna komiczna sytuacja ukazana na piętnaście różnych sposobów.

Przedstawienie opiera się na prostocie: nie ma tu dużej scenografii, specjalnych efektów świetlnych, fantazyjnych kostiumów.

Każda wersja opowieści różni się od poprzedniej konwencją np: film niemy, na sposób cyrkowy, z zaskoczenia, magicznie. 

„Paolo Nani w teatrze stosuje zasadę „mniej znaczy więcej”. Stół i krzesło; papier i pióro; butelka, szklanka i zdjęcie; to wszystko, czego potrzebuje do zaprezentowania absolutnie komicznego wieczoru dla tych szczęśliwców, którym udało się zająć miejsca w miejskim teatrze. Takie proste, a takie genialne” – pisał o spektaklu recenzent Porsgrunn Dagblad.

„List” zajął pierwsze miejsce w kategorii United Slapstick w konkursie o nagrodę European Comedy Award we Frankfurcie w 1994 roku oraz zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Roner SurPris w 2005 roku we włoskim Bolzano.

Paolo Nani znany jest z zabawnego i precyzyjnego języka ciała, ekspresji mimicznej oraz aktorstwa „kompletnego”. Teatr Paolo Naniego powstał w Vordingborg w Danii w 1995 roku. „List” (‘The Letter’), „Sztuka umierania” (‘The Art of Dying’) oraz „Jekyll i Hyde” (‘Jekyll&Hyde’) to trzy jego najbardziej popularne przedstawienia. 

 „FRAGILE” LaBU TEATRO - Hiszpania

Chcemy dzielić się emocjami z naszą publicznością, aby wibrowały, abyśmy mogli ich wspólnie doświadczać. Nie chcemy opowiadać jednoznacznych historii - chcemy pokazać kruchość jako stan, który jest niczym chodzenie po linie, jest piękny i efektowny lecz graniczny. Wolność, ekscytacja, tworzenie i zgubienie się.

Dwóch aktorów na scenie ukazuje wizualne krajobrazy zawieszone w nieokreślonej przestrzeni, wrażliwe i prawdopodobne. Spektakl, który wprowadza widza w poczucie lekkości i wolności.

Teatr LaBú 

to teatr wizualnej poezji, współczesny projekt tworzenia i badań nad sztuką teatralną, dramaturgia obiektu i wizualnych krajobrazów, przy użyciu zwykłych materiałów przeistoczonych w coś niezwykłego.

Praca zespołu jest wynikiem 15 lat doświadczenia i wspólnych wysiłków artystycznych współtwórców, Anny Ros i Andreu Sans pracujących w Barcelonie, Londynie i Paryżu. Wspólnie studiowali różne techniki pracy z ciałem, takie jak Nie Corpoleal Étienne Decroux, z Theatre de L'Ange Fou w Londynie oraz teatr plastyczny z Compagnie de Philippe Genty w Paryżu.

Scenariusz, reżyseria, występują: Anna Ros i Andreau Sans.

„KRES” - Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika 

50-lecie Sceny Plastycznej KUL

Milczenie świata przyrody jest niemym krzykiem, który kieruje nasze myśli w poszukiwaniu relacji człowieka z naturą. Choć te dwa światy to różne byty, mówią wspólnym językiem o przemijaniu, którego czas jest głównym sprawcą. To na tej wspólnej drodze, której zwieńczeniem jest śmierć, można jak w lustrzanym odbiciu dostrzec swoisty związek jednego i drugiego życia. Będąc nie tylko świadkiem, ale i częścią natury, wędrujemy wspólnie przez godziny, dni i lata do przeczuwalnego finału. Owoc jego przez swoją martwotę i chłód położy kres namiętnościom, bojaźniom, lękom i miłościom, którymi wypełnione było życie. Mądrość dostrzeżonej przyrody jest dyskretnym przewodnikiem na tej drodze życia. Spektakl pragnie dostrzec symbiozę tych dwóch istnień. Przez integrację obrazu z muzyką, której krwiobieg wypełnia tkankę spektaklu, zaglądamy do tych warstw naszych przeczuć, emocji i obaw, których na co dzień nie wyzwalamy, a ich sens dociera nieraz w momentach rozstania się z tym światem. To nie jest wizja, która żywi się strachem, lękiem czy zwątpieniem. Raczej jest zgodą na kolej losu. Ma w sobie też pierwiastek nadziei i ufności w sens trwania do momentu zamknięcia powiek. Tytuł spektaklu przez indywidualne doświadczenie widza może być wzbogacony o znak zapytania. 

Scenariusz, reżyseria, scenografia: Leszek Mądzik

Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz

Występują: Bartłomiej Ostapczuk, Ewelina Grzechnik, Maciej Jan Kraśniewski, Olga Gąsowska, Szymon Filipowicz, Katarzyna Turek. 

Leszek Mądzik

Założyciel Sceny Plastycznej KUL, twórca jej piętnastu spektakli, także autor kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec, wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu z nich - już dawno temu ukochał sobie teatr bez słów.

Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu.

„OUT OF THE BLUE” - Bodecker & Neander Company - Francja/Niemcy

Samolot rozbija się na jałowej ziemi... Szczęśliwy, że przeżył, muzyk - wirtuoz kontrabasu otwiera cudem nieuszkodzony futerał, by znów połączyć się z ukochanym instrumentem - i staje twarzą w twarz z pasażerem na gapę, który się w futerale ukrył. Gdzie w takim razie podział się kontrabas? Zaczynają się desperackie, tragikomiczne poszukiwania, często przekraczające granice pomiędzy tym, co realne a tym, co jest już grą wyobraźni.

Dwaj mimowie Alexander Neander i Wolfram von Bodecker zabierają widzów w ekscytującą podróż przez nieustanne zmiany scenicznej przestrzeni: biuro staje się statkiem, fortepianem... Historia składa się z opowieści, które płynnie wynikają jedna z drugiej. A instrumentu nadal nie ma. Tajemnicza książeczka wydaje się zawierać rozwiązanie zagadki. Czy bohaterowie będą umieli znaleźć odpowiednie zaklęcie?

"Out Of The Blue" korzysta z szerokiej gamy technik teatralnych takich jak czarny teatr, teatr przedmiotu, a nawet kilku sztuczek magicznych, zawsze rozegranych w bardzo subtelny, zgodny ze sztuką mimu sposób.

reżyseria: Lionel Ménard

światła: Didier Brun

muzyka: Franck Gervais

występują: Wolfram von Bodecker i Alexander Neander

Bodecker Neander Compagnie

W 1996 roku, ukończywszy studia w „École Internationale de Mimodrame de Paris” pod dyrekcją Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołują do życia Théâtre Mimo Magique. Od 2006 roku posługują się nazwą „Compagnie Bodecker Neander”. Ich pierwszy spektakl zatytułowany „Silence” zdobywa nagrodę publiczności „Berlin Audience Award”, a kolejna produkcja, „Out of the blue” odnosi prawdziwy sukces zarówno wśród publiczności jak i krytyków.

Para artystów prezentuje koncepcję „koncertu wizualnego”: podczas wspólnych występów z dużymi zespołami muzyków, jak np.: „Stuttgarter Kammerorchester”, londyński „Arditti Quartet” czy lipski „Gewandhaus-Oktett”, odkrywają przed widzami nowe, fascynujące połączenie pantomimy i muzyki. Podczas licznych światowych tournée „Compagnie Bodecker Neander” przemierzają Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów, są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach. Wszystkie swoje spektakle realizują we współpracy z reżyserem Lionelem Ménardem.

WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY - jubileuszowa edycja, skład międzynarodowy: Francja, Hiszpania, Włochy, Polska, Niemcy.

Wieczór teatralny, który stał się tradycją naszego Festiwalu, a jego model z powodzeniem jest już prezentowany na festiwalach pantomimy na całym świecie. Pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostają zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. 

Część prezentacji zostanie przygotowana przez artystów, specjalnie na 20 edycję naszego Festiwalu.

Zobaczymy artystów, którzy zaprezentują różnorodność i często odmienne oblicza współczesnej sztuki teatru pantomimy. Wystąpią aktorzy m.in. z: Polski, Hiszpanii, Czech, Francji, Włoch, Niemiec. Między innymi Alexander Neander, Wolfram Bodecker, Bartłomiej Ostapczuk, Paulina Staniaszek, Wojciech Rotowski, Krzysztof Roszko, Alexey Mironov.

„THE BEST OF…20.” Bodecker & Neander Company - Francja / Niemcy

„Best of…20.”  to przygotowany specjalnie z myślą o 20 edycji Festiwalu program genialnego zespołu tworzonego przez Alexandra Neandra, Wolframa v. Bodeckera i Lionela Menarda. Spektakl będzie się składać się z etiud, które zdobyły największe uznanie widzów i recenzentów na przestrzeni ostatnich 20 lat istnienia zespołu. Zobaczymy również te, które zostały przygotowane specjalnie na jubileuszową edycję naszego święta.

Bodecker Neander Compagnie 

W 1996 roku, ukończywszy studia w „École Internationale de Mimodrame de Paris” pod dyrekcją Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołują do życia Théâtre Mimo Magique. Od 2006 roku posługują się nazwą „Compagnie Bodecker Neander”. Ich pierwszy spektakl zatytułowany „Silence” zdobywa nagrodę publiczności „Berlin Audience Award”, a kolejna produkcja, „Out of the blue” odnosi prawdziwy sukces zarówno wśród publiczności jak i krytyków.

Para artystów prezentuje koncepcję „koncertu wizualnego”: podczas wspólnych występów z dużymi zespołami muzyków, jak np.: „Stuttgarter Kammerorchester”, londyński „Arditti Quartet” czy lipski „Gewandhaus-Oktett”, odkrywają przed widzami nowe, fascynujące połączenie pantomimy i muzyki. Podczas licznych światowych tournée „Compagnie Bodecker Neander” przemierzają Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów, są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach. Wszystkie swoje spektakle realizują we współpracy z reżyserem Lionelem Ménardem.

HISTORIA TETARU PANTOMIMY / Międzynarodowa konferencja sztuki pantomimy

Tym razem już po raz szósty przybliżymy sylwetki najważniejszych aktywnych twórców teatru pantomimy. Zrobimy to rozmawiając z aktorami teatrów, które założyli oraz teatrologami, którzy przedstawią i zanalizują koncepcje sztuki. W tym roku z okazji 20-lecia Festiwalu, zorganizujemy międzynarodowe spotkanie połączone z promocją książki wydanej przez Warszawskie Centrum Pantomimy. 

Prowadzenie Bartłomiej Ostapczuk.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne