EN

5.07.2021, 10:30 Wersja do druku

Warszawa. 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Polacy ROBIĄ TEATR

W dniach 6 - 10 lipca w Teatrze Druga Strefa odbędzie się druga edycja minifestiwalu #polacyrobiateatr. Do Warszawy przyjadą teatry z Francji, Litwy, Słowacji i Włoch. Główną ideą festiwalu jest pokazanie spektakli realizowanych przez polskich artystów, zarówno zawodowców jak i amatorów, którzy z różnych przyczyn mieszkają za granicą. W tym roku gościem specjalnym jest Polski Teatr z Wilna, który pokaże spektakl POP-EZJA. 

Bilety na wszystkie wydarzenia festiwalu są dostępne online na stronie teatr2strefa.pl oraz w kasie teatru przed spektaklami. 

fot. mat. teatru

#niemawyjscia #polacyrobiateatr #fest2021

Nenávidím | (Nienawidzę) | DIVADLO KONTRA Słowacja

6 lipca, godz. 20.00

Postaci Adasia Miauczyńskiego raczej nie trzeba przedstawiać. Ten nadwrażliwy, sfrustrowany, lecz błyskotliwy inteligent już nieraz pokazał, że zasługuje na specjalne miejsce w polskiej kulturze. To właśnie fakt, że widzi zło i brud świata, nie zauważając go w sobie, sprawił, że stał się swego rodzaju ikoną. I właśnie za to pokochała go cała Polska.

Zwłaszcza że przedstawiły go nam kultowe dzieła Marka Koterskiego, takie jak: Dzień Świra, Nic Śmiesznego, czy chociażby Dom Wariatów. Dla wszystkich fanów trafnych spostrzeżeń Adasia mamy dobre wieści! Już niedługo będzie można się nimi zachwycić po raz kolejny!

Jednak tym razem w odsłonie… Słowackiej. Dzięki wyjątkowemu zmysłowi i niepodważalnemu talentowi Petera Čižmára możesz zobaczyć Adasia, jakiego jeszcze nie widział nasz kraj. Stojącego w rozkroku między widmem komunizmu a rozszalałą falą kapitalizmu. Bohatera, który odkrywa, czym jest prawdziwy dyskomfort, ból i zagubienie.

Monodram pt. „Nienawidzę” przedstawia klasyczną postać Adasia Miauczyńskiego, który na wzór Don Kichota – walczy z zastaną rzeczywistością. Z tą różnicą, że nie zmaga się on z realiami Polski… tym razem nasz przedstawiciel inteligencji mierzy się z obrazem postkomunistycznej Słowacji!

autor: Marek Koterski

przekład: Peter Čižmár

adaptacja i reżyseria: Klaudyna Rozhin

gra: Peter Čižmár

Spektakl z napisami w języku polskim

Premiera: Divadlo Kontra, Spisska Nova Ves, maj 2012

fot. mat. teatru

#niemawyjscia #polacyrobiateatr #fest2021

KOMEDIANCI | Grupa teatralna APGEF Francja

7 lipca, godz. 17.00, 20.00

Jak wyglądają próby teatralne i co tak naprawdę myślą artyści? Spektakl pt. „Komedianci” idealnie odpowiada na to pytanie, obrazując absurdy,  rozterki i problemy zarówno reżyserów, jak i aktorów. Jednocześnie  pozwala widowni na zajrzenie za kulisy i odkrycie nieznanej twarzy  sztuki. Odkryj świat teatru, który normalnie jest niedostępny dla oczu  widowni. Poznaj nieustającą zabawę słowem, formą i konwencją teatru w  teatrze jest gwarancją wspaniałego doświadczenia nawet dla tych, którzy  ze spektaklami nie są w pełni oswojeni. 

Z dumą zapraszamy na tę partyturę dziesięciu aktorów i adaptacje dwóch  dzieł wybitnego polskiego muzykologa, kompozytora i dramaturga Bogusława  Schaeffera. Ta prezentowana podczas naszego festiwalu sztuka, powstała w  ramach współpracy z Biblioteką polską w Paryżu. Jest ona zwieńczeniem  corocznych warsztatów teatralnych dla amatorów i miłośników sztuki  teatralnej. A to wszystko dzięki wykorzystaniu funduszy polonijnych  Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Odkryj nowy wymiar teatru dzięki pracy grupy teatralnej APGEF (Association des  Polonais des Grandes Ecoles olonaises). Już od 2011 roku łączy ona  paryskich miłośników teatru, a w szczególności Polaków mieszkających we  Francji oraz Francuzów (często polskiego pochodzenia) mówiących po  polsku. Tak jedni, jak i drudzy pragną pogłębić więź z naszym krajem  dzięki sztuce. Dzięki ich licznym wystąpieniom są dzisiaj  stowarzyszeniem o europejskim zasięgu, które promuje polską kulturę nie  tylko we Francji, ale w całej Europie. A już iedługo – pokażą swoje  umiejętności w naszym teatrze!

Występują: Malwina Gautier, Jacek Jendrej, Adam Kaźmierczak, Olga Kosno, Karolina Kozłowska, Zofia Le Houssu, Rafał Osuwniak, Barbara Szpakowska, Ewa Szpakowska, Anna Wnękowicz

Warsztaty teatralne, adaptacja i reżyseria: Maja Saraczyńska

Premiera: 20 czerwca 2021 Théâtre Le Passage Vers Les Etoiles, Paryż

fot. mat. teatru

#niemawyjscia #polacyrobiateatr #fest2021

W GŁOWIE W | Mangrova Teatro Włochy

8 lipca, godz. 20.00

Każdy, kto zna dramat „Wariat i zakonnica” wie, że jest on już wystarczająco energiczny, psychodeliczny i żywiołowy. A co, jeśli dodamy do tego włoski temperament? Wtedy otrzymamy spektakl inspirowany sztuką Witkacego, czyli „W głowie W”. Dzieło stworzone przez wybitnego Davide Capostagno przedstawia wewnętrzną podróż oszalałego wizjonera Mieczysława Walpurga - Rossiego. W swojej interpretacji Davide wzbogacił główną postać o zawód aktora i reżysera teatralnego. Dzięki temu nabrała ona jeszcze większej głębi, a pojawiające się alter ego zyskały na wyrazistości.

Ponadto spektakl „W głowie W” autorstwa Davide Capostagno dla urozmaicenia i wzmocnienia doświadczenia – wykorzystuje projekcje video. Na ekranie pojawią się alternatywne osobowości Mieczysława, czyli francuski psychoanalityk Gruen oraz niemiecki psychiatra Burdygiel. Tak jedno, jak i drugie alter ego idealnie dopełnia całość fabuły (nie raz całkowicie zmieniając jej przebieg). Podczas spektaklu żywi aktorzy nawiązują dialog i wchodzą w interakcje z postaciami na ekranie, co jest idealnym przedstawieniem tego, co dzieje się w umyśle Walpurga – Rossiego.

Warto też zaznaczyć, że mimo inspiracji sztuką Witkacego – dzieło Davide Capostagno nie jest kopią. Nie znajdziemy tutaj wielu wyrazistych i zawiłych zagadnień filozoficznych, które były znakiem rozpoznawczym spektaklu „Wariat i zakonnica”. Zamiast tego możemy dać się wprowadzić w świat przepełniony ironią i autoironią narcyzmu, nawykami i obsesjami typowymi dla świata artystycznego a w szczególności teatralnego.

To, co skrywa się „W głowie W” ciężko opisać słowami – to po prostu trzeba przeżyć!

Reżyseria i opracowanie dramatu Davide Capostagno

Obsada: Beata Dudek i Davide Capostagno

fot. mat. teatru

#niemawyjscia #polacyrobiateatr #fest2021 #goscspecjalny

POP - EZJA | Polski Teatr w Wilnie i Nowa Awangarda Wileńska LITWA

10 lipca, godz. 20.00

Żywiołowy, nieprzewidywalny i intrygujący. W ten sposób można opisać spektakl POP-EZJA. Nic więc dziwnego, że za tak fascynującą sztukę odpowiedzialna jest Nowa Awangarda Wileńska oraz Polski Teatr w Wilnie, a organizatorem jest oczywiście Instytut Polski w Wilnie. Choć warto zaznaczyć, że ta sztuka oparta jest na pracy młodych poetów wileńskich, którzy mimo przebywania na Litwie tworzą swoje dzieła po polsku. Mowa tu o takich artystach jak: Dorota Bartoszewicz, Daniel Dowejko, Daniel Krajczyński, Romuald Ławrynowicz, Bartosz Połoński, Agnieszka Masalyte, Tomasz Tamošiūnas, Dominika Olicka, Dominika Paulina Swiackiewicz, Krystyna Užėnaitė, Faustyna Zawalska i Maria Żukowska. Spektakl wyreżyserowała Bożena Sosnowska.

POP-EZJA to nie tylko awangardowa sztuka, która ma na celu zaskoczyć i skłonić do refleksji. To pełnowymiarowa uczta dla umysłu i duszy. Każdy, nawet najdrobniejszy detal jest tu w pełni przemyślany i dopasowany tak, by zapewnić zebranej widowni piękny, a zarazem intrygujący obraz. Dlatego też oprócz aktorów, na scenie pojawia się również ekran, a w nim… autorzy tekstów. Za całą scenografię multimedialną odpowiedzialny jest Roman Niedźwiecki, który perfekcyjnie dopasował oprawę do spektaklu. Jednak nie byłoby teatru bez aktorów. W spektaklu POP-EZJA występują młodzi aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie: Gabriela Dainowec, Tomasz Matuiza, Maksim Potapow, Ewelina Sworobowicz i Maria Żukowska.

Warto też zaznaczyć, że przez cały czas trwania spektaklu można podziwiać niesamowitą pracę projektantki mody Ewy Balul. To właśnie ona stworzyła na potrzeby tej sztuki fenomenalne eklektyczne kostiumy przywodzące na myśl lata 90’ XX wieku. Jednak sprawne oko na pewno zauważy, że w kostiumach jest widoczna szczypta stylu „etno”.

Premiera przedstawienia odbyła  się 25 września podczas festiwalu ,,Noc Kultury 2020”.

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne