EN
12.08.2022, 16:20 Wersja do druku

Warszawa. 18. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” - od niedzieli

mat. organizatora

34 koncerty znalazły się w programie 18. festiwalu "Chopin i jego Europa", który rozpocznie się w niedzielę w Warszawie. W tym roku myślą przewodnią wydarzenia będzie romantyzm. "Bez naszych wybitnych kompozytorów i muzyków z czasów romantyzmu Polska być może w ogóle by nie przetrwała" - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, wicepremier podkreślił, że "Chopin i jego Europa" to jest "marka wypracowywana już od lat".

"W ostatnich latach faktycznie udało nam się znacznie, prawie dwukrotnie, zwiększyć wsparcie zarówno ministerstwa, jak i sponsorów, dla tej imprezy. Dyrektor artystyczny pan Stanisław Leszczyński współpracuje z nami z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby ten festiwal tak skonstruować, żeby on był mocny i żeby wciąż zasługiwał na tę markę jednego z największych wydarzeń muzycznych w Europie" - powiedział. Dodał, że w programie festiwalu znalazły się "34 koncerty wokół Chopina, ale także wokół Moniuszki i kilku mniej znanych naszych wielkich kompozytorów". "Mamy rok romantyzmu. To jest rocznica wydania +Ballad i romansów+ Adama Mickiewicza i w związku z tym ten romantyzm jest myślą przewodnią festiwalu. Z romantyzmem jest tak, że jednak my jesteśmy z romantyzmem związani może bardziej niż z pozytywizmem. Mówiło się, że gdyby nie powstania to może bylibyśmy związani bardziej z pozytywizmem. Powstania przeszkadzały, w związku z tym pozostaliśmy romantykami. Tylko bez powstań pewnie by nas w ogóle nie było, więc to jest dylemat trudno rozwiązywalny. Natomiast niewątpliwie bez kultury, wybitnych naszych poetów, malarzy, kompozytorów i muzyków z czasów romantyzmu Polska by być może w ogóle nie przetrwała" - zwrócił uwagę Gliński.

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński zapowiedział, że w przeddzień inauguracji "Chopina i jego Europy" na nadzwyczajnym koncercie wystąpi włoski skrzypek Fabio Biondi. "Nie możemy abstrahować od tego, co się dzieje na Wschodzie. Pan Fabio zaproponował, że w sposób bardzo wyjątkowy zagra w intencji ofiar agresji rosyjskiej. Bardzo wyjątkowy, bo przed sercem Chopina w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie zagra intymny, skromny koncert na skrzypcach solo. Wykona dwa utwory Bacha z katalogu jego genialnych dzieł na skrzypce solo - II Partitę d-moll i II Sonatę a-moll, ale również +skandynawskiego Bacha+, którego w Polsce kompletnie nie znamy. Nazywa się Johan Helmich Roman" - poinformował.

Biondi, który był gościem specjalnym spotkania, został zapytany m.in. o uniwersalność twórczości Moniuszki. Jak zaznaczył, twórczość tego kompozytora miała "niezwykle międzynarodowy przekaz". "Jednocześnie miał tę fantastyczną, niewinną umiejętność pozostania w kręgu kultury polskiej. To jest co, co mnie w nim zachwyca. Z jednej strony mógł być inspirowany przez różne kultury - zarówno niemiecką, francuską, jak i włoską - a przy tym pozostał absolutnie polski, odnosił się do tekstów literatury polskiej. Potrafił nie pomieszać różnych źródeł, które mogły go inspirować, zachować oryginalność. Dzięki temu pozostał kompozytorem niezwykłym, takim, którego nie można porównać z nikim innym" - ocenił.

Wiceprezes Zarządu PKN Orlen Piotr Sabat stwierdził, że "Chopin to jest nasz najlepszy międzynarodowy paszport, który otwiera wiele drzwi - również w biznesie". "Jeżeli chodzi o mecenat - który przez PKN Orlen jest realizowany wobec NIFC, ale też w pozostałym zakresie wspierania kultury polskiej - prawdopodobnie jesteśmy po Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego największym mecenasem polskiej kultury. To jest nieskrywana duma. To, jak współpracujemy - oczywiście oprócz walorów biznesowych, które również ten związek niesie ze sobą - to przede wszystkim ten walor podstawowy, obowiązek, który jest naszą przyjemnością, czyli krzewienie tego, co polskie" - podsumował.

Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina międzynarodowy festiwal muzyczny "Chopin i jego Europa" jest próbą przyjrzenia się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Stanowi także odwołanie do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość kręgu jego przyjaciół - kompozytorów polskich, takich jak Ignacy Feliks Dobrzyński, Józef Nowakowski, Franciszek Lessel, Józef Krogulski. A także tych, z którymi Chopin współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem.

Wśród gwiazd, które dotychczas wystąpiły na festiwalu, znaleźli się m.in. Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner i Garrick Ohlsson. Wydarzenie jest także podstawą stale powiększanej i zdobywającej międzynarodowe uznanie kolekcji wydawnictw fonograficznych Instytutu – wiele z albumów CD i DVD wydawanych przez Instytut jest rejestracją koncertów festiwalowych lub powstawało w jego ramach.

18. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbędzie się w dniach 14-31 sierpnia w Warszawie. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem: https://festiwal.nifc.pl/pl/2022/kalendarium.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka