EN

12.09.2020, 08:45 Wersja do druku

Warszawa. 17 września pogrzeb Witolda Zapały

Inne aktualności

Uroczystości pogrzebowe Witolda Zapały – choreografa, wieloletniego kierownika baletu zespołu „Mazowsze” – odbędą się 17 września w Otrębusach, a następnie na cmentarzu w Podkowie Leśnej.

O terminie i miejscu uroczystości pogrzebowych poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" Katarzyna Pasieczna. Artysta, który jest autorem większości choreografii z programu artystycznego zespołu, zmarł w czwartek w wieku 85 lat.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło we wspomnieniu o artyście, że był "wybitnym artystą w świecie sztuki tańca, znanym i cenionym w Polsce oraz za granicą". "Tancerz, choreograf, pedagog, doskonały organizator, słynął z wielkiego talentu twórczego w dziedzinie polskiego folkloru" - podkreślił resort.

Witold Zapała był absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, a swoje artystyczne życie związał z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Nagradzany początkowo za swoje solowe popisy taneczne, dość szybko podjął twórczość choreograficzną.

"To właśnie przede wszystkim pasja kreowania, nowatorskie wizjonerstwo, umiłowanie folkloru, niezwykła pracowitość i ciekawość źródeł naszej kultury pozwoliły mu osiągnąć zasłużony tytuł Mistrza choreografii" - podało MKiDN.

W latach 60. ubiegłego stulecia rozpoczął się okres jego najwspanialszej twórczości choreograficznej.

Dla zespołu "Mazowsze" stworzył kilkadziesiąt tańców narodowych i regionalnych – mazurów, polek, polonezów, tańce lubelskie, kurpiowskie, żywieckie, rzeszowskie, góralskie i śląskie. Do dzisiaj "Mazowsze" zachwyca nimi publiczność na całym świecie. Bogate doświadczenie praktyczne pozwoliło Zapale być również cenionym pedagogiem. Działał na rzecz zespołów dziecięcych, takich jak "Gawęda" czy "Varsovia". Przygotowywał młodzież do konkursów polskich i międzynarodowych, a także do uczestnictwa w festiwalach folklorystycznych organizowanych na całym świecie.

Jak napisano, "urzeczony pięknem polskiej muzyki, pieśni i tańca tworzył niepowtarzalne widowiska dla zespołu Mazowsze, inscenizował bogate programy złożone z tańców narodowych i regionalnych całej Polski". "O wyjątkowości talentu Witolda Zapały świadczyły również jego zainteresowania tańcami dawnymi oraz choreografie do filmów, oper i sztuk teatralnych" - oceniono.

"Cała jego działalność artystyczna, bogactwo zasług dla rodzimej kultury i nieprzemijająca wartość dzieł, które wykreował, są dowodem, że mieliśmy do czynienia z Artystą zasługującym na największe uznanie, szacunek i podziw" - napisano na stronie MKiDN. 

Źródło:

Materiał własny