EN

16.11.2021, 15:10 Wersja do druku

Warszawa. 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "MITO/LOGIE" - od środy

W Mazowieckim Instytucie Kultury (MIK) od 17 listopada odbywać się będzie 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "MITO/LOGIE". W ciągu 5 festiwalowych dni będzie można obejrzeć 20 spektakli, występy 40 artystów oraz 7 wydarzeń towarzyszących - poinformowała PAP Magdalena Denko z MIK.

fot. mat. organizatora

Jak wyjaśniono, "festiwal gości artystów z całego świata, którzy w swoich opowieściach sięgają po tradycyjne eposy, mity i baśnie, tworzą autorskie interpretacje dzieł literackich, nawiązują do współczesnych historii i osobistych przeżyć".

Jak podkreślono, "festiwal jest świętem żywego słowa i towarzyszącej mu muzyki". "Razem z mistrzami sztuki opowiadania wystąpią znakomici instrumentaliści, czerpiący ze źródeł muzyki tradycyjnej, klasycznej i współczesnej" - zapowiedziano.

Wyjaśniono, że tegoroczny festiwal jest skupiony "wokół pojęcia mitu i jego współczesnych interpretacji oraz scenicznych realizacji". "Prezentowane spektakle będą prowokować pytanie: po co nam dziś mitologie? Jaką rolę mogą odgrywać dzisiaj te stare, święte opowieści. Czy poza archaicznym pięknem są jeszcze dla nas żywe, czy dotykają nas osobiście?" - czytamy na stronie MIK.

Zaznaczono, że "w programie festiwalu nie zabraknie widowisk czerpiących z różnych tradycji". "Kersti Stabi ze Szwecji przedstawi śpiewane eposy. Opowieści związane ze współczesną nauką zaprezentuje Clare Murphy z Irlandii, współpracująca z takimi instytucjami, jak Royal Shakespeare Company i Globe Theater" - napisano.

"Przedstawicielką z Francji będzie Francine Vidal – opowiadaczka-globtroterka, która po latach wędrówki zapuściła korzenie w Burgundii. Opowieści o Marii Skłodowskiej-Curie wygłosi Magda Lena Górska (polska opowiadaczka od lat mieszkająca i występująca we Francji), która zaprezentuje spektakl Promieniotwórcza. Z mitologii nauki. Artyści z Królestwa Niderlandów zaprezentują mity w rytmie hip-hopu" - czytamy w zapowiedzi festiwalu. "Wśród zaproszonych artystów będziemy również gościć – w tym roku online – Boba Bourdona / Roberta Seven-Crows, reprezentującego rdzenny lud Mikmaków z Kanady" - dodano.

Jak wyjaśniono, polscy artyści "zaproszą na spektakle zarówno dla dorosłych, jaki młodzieży oraz dzieci". "Opowiadacze z Grupy Studnia O. przygotowali specjalnie na festiwal spektakl Uwaga! Przejścia nie ma. Mitologie rodzinne z muzyką Serge'a Tamasa. Małgorzata Litwinowicz-Droździel zaprezentuje literacką opowieść Kandyd, czyli optymizm z muzyką Jolanty Kossakowskiej" - napisano.

Zaznaczono, że "nie zabraknie słowiańskich wątków". "Łukasz Szypkowski i Olena Yeremienko zabiorą widzów do barwnego świata bylin – staroruskich pieśni epickich, a Szymon Góralczyk i ambientowy duet MEHEHE (Barbara Songin i Helena Makuszewska) opowiedzą i wyśpiewają Przez wodę, przez ogień. Mity słowiańskie" - czytamy o programie festiwalu.

Zwrócono uwagę, że "w tym roku po raz pierwszy w programie festiwalu znalazła się Scena Otwarta, na której wystąpią zaproszeni goście, reprezentujący coraz większe i aktywniejsze środowisko rodzimych opowiadaczy". "Ponadto w czasie pomiędzy spektaklami czeka na widzów niespodzianka, czyli Latająca Scena Improwizowanych Opowieści, prowadzona przez Witolda Vargasa" - dodano.

"Kulminacją festiwalu będzie 20 listopada w MIK Noc opowieści, podczas której wystąpią wszyscy festiwalowi goście" - napisano.

Więcej informacji o programie festiwalu znaleźć można na stronie: festiwalopowiadania.pl.

Wydarzenie potrwa do 21 listopada. Jego organizatorami są Grupa Studnia O. i MIK.

Festiwal odbywa się dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytutu Francuskiego i Ambasady Królestwa Niderlandów.

Źródło:

PAP