W ramach 16 edycji Festiwalu Nowe Epifanie, realizowanej pod hasłem „A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?” (Syr 7, 27–28), organizatorzy rozszerzają formułę o wydarzenia dla najmłodszych widzów i bliskich im dorosłych, tworząc po raz pierwszy Rodzinne Nowe Epifanie. Ideą przeglądu jest wzbudzenie w młodszych widzach pogłębionych relacji międzyludzkich i wrażliwości za sprawą przeżyć estetycznych i duchowych. W programie pięć spektakli, w tym jedna festiwalowa premiera – „U-rodziny” Hanny Bylki-Kaneckiej. Festiwal organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II, rozpoczął się w Warszawie 5 marca i potrwa do 13 kwietnia 2025.
Inne aktualności
-
Międzynarodowy Dzień Pantomimy. List Bartłomieja Ostapczuka 22.03.2025 13:20
-
Łódź. W Teatrze Wielkim premiera „Napoju miłosnego” Donizettiego 22.03.2025 12:55
-
Jelenia Góra. Premiera „Coś poszło nie tak” w Teatrze Norwida 22.03.2025 11:10
-
Łódź. W Teatrze Pinokio premierowy spektakl o Bolku i Lolku i koncert na 80-lecie 22.03.2025 09:38
-
Dziś premiera ,,Aniołów w Warszawie" w Teatrze Dramatycznym 22.03.2025 09:04
- Tarnów. Coś się dzieje. Coś się zaczyna. Premiera „Prób" Bogusława Shaeffera w Teatrze Solskiego 22.03.2025 08:15
- Warszawa. „Wady postawy” w Teatrze Ochoty 21.03.2025 17:56
- Warszawa. MKiDN: przeznaczamy 8 mln 150 tys. zł na dofinansowanie 31 projektów wysokobudżetowych 21.03.2025 15:49
- Poznań. TVP3 przywozi dzieci z niewielkich miast na spektakle do swojego studia 21.03.2025 15:42
-
Nowy RAPTULARZ: IN TYRRANOS 21.03.2025 14:48
-
Warszawa. Program Otwartej Sceny Instytutu Teatralnego w kwietniu 21.03.2025 13:50
- Toruń. Międzynarodowy Dzień Teatru w Baju Pomorskim 21.03.2025 13:43
-
Kraj. Zamach terrorystyczny na Stary Teatr, AIDS w Warszawie. Masłowska w Krakowie. Weekend premier 21.03.2025 13:21
- Kraków. Teatralna kumulacja: weekend z premierami 21.03.2025 13:11
Katarzyna Lemańska, pomysłodawczyni i dyrektorka Rodzinnych Nowych Epifanii– Zależało mi, żeby zaprosić choreografki i artystki pracujące nad ruchem, które tworzą spektakle o wysokiej jakości artystycznej dla rodzin. Drugim warunkiem był wiek odbiorców – w programie proponujemy zarówno przedstawienia dla najnajów, czyli dzieci w wieku od 0 do 2 lat, jak i przedszkolaków oraz bliskich im dorosłym. W tytule przeglądu mamy słowo „rodzinne”, ale umówmy się, że rodzinę definiujemy bardzo szeroko. Zabierzmy do teatru wszystkich bliskich, z którymi chcemy wytarzać się na macie, potańczyć, pośmiać – po prostu być razem. Wierzę, że taka bliskość cementuje nie tylko międzypokoleniową widownię, lecz także społeczeństwo. Dlatego proponowane spektakle zapraszają do współudziału, nakierowane są na opiekę i uważność, a nie są infantylną rozrywką, jaką oferują weekendowe serwisy kulturalne. Dodatkową jakością jest świeża, eksperymentalna forma – choreografia i sztuki performatywne coraz częściej pojawiają się w repertuarze dla młodej widowni. Zgodnie z zasadą, że życie to ruch, ruchem jest też sztuka.
W programie Rodzinnych Nowych Epifanii pięć spektakli adresowanych do rodzin, a także osób z różnymi potrzebami – z niepełnosprawnością wzroku, głuchych i słabosłyszących oraz neuroróżnorodnych. Widzom proponowane jest doświadczenie wspólnej autentycznej obecności w wydarzeniu artystycznym opartym na ruchu.
PROGRAM
Spektakle zostaną pokazane na scenach Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” oraz na scenie Teatru Potem-o-tem, dostosowanych do potrzeb osób na wózku.
15 marca „Niewidoczne”
Koncepcja i choreografia: Izabela Chlewińska, przestrzeń: Tomasz Bergmann
Godz. 10:00 i 14:00, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
W programie również warsztaty o godz. 12:00 i 15:30
Udział w wyjątkowym doświadczeniu teatralnym, w którym znika podział na widownię i scenę, a widzowie są zaproszeni do bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni, gdzie mogą odkrywać doświadczanie świata przez osoby niewidome.
Spektakl jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz neuroróżnorodnych.
Spektakl dla widzów w każdym wieku, co najmniej 5 lat.
22 marca „Moja pierwsza odyseja kosmiczna”
Reżyseria Katarzyna Peplinska-Pietrzak
Godz. 10:00 i 12:00, Teatr Potem-o-tem
„Moja pierwsza odyseja kosmiczna” to multisensoryczna podróż po niesamowitym Kosmosie. Dzieci doświadczą bogactwa wszechświata za pomocą zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, ruchu, równowagi i czucia głębokiego.
W trakcie spektaklu nie używa się słów. Spektaklowi będzie towarzyszyć tłumaczka PJM.
Spektakl dla widzów do maksymalnie 24 miesiąca życia.
PREMIERA FESTIWALOWA
30 marca, „U-rodziny”
Choreografia Hanna Bylka-Kanecka
Godz. 11:00 i 14:00, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
Przedstawienie taneczne, którego tematem jest ciąża i poród. Spektakl jest poetycką opowieścią o tajemniczych aktach tworzenia i powstawania ludzkiego ciała. O akcie urodzin pełnym niesamowitej fizjologii. O procesach, w których kreują się nowe istnienia i powstają historie. O świętowaniu wyłaniającego się życia i otwieraniu na to co przynosi.
Wstęp w PJM. Spektakl bez słów. Łagodna muzyka.
Dla rodzin z dziećmi od 5 r.ż.
Spektakl wyprodukowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Koprodukcja: Fundacja Performat, Festiwal Nowe Epifanie
12 kwietnia, „Frajda, Granda, Bzik”
Choreografia Kolekttacz
Godz. 12:00 i 15:00, Teatr Potem-o-tem.
W programie również warsztaty o godz. 14:00.
Trzy performerki w swobodny, otwarty i włączający sposób budują i odkrywają wielozmysłowy świat. To ich historia o eksperymentowaniu, dojrzewaniu, poznawaniu samych siebie i odkrywaniu innych.
Pokazy z audiodeskrypcją.
W spektaklu wykorzystywane są światła w różnych kolorach. Bez słów. Spotkaniu towarzyszą obiekty sensoryczne Intibag.
Dla rodzin z dziećmi od 3 r.ż.
13 kwietnia, „Tu mieszkamy”
Reżyseria Alicja Morawska-Rubczak, koncepcja i scenografia Barbara Małecka
Godz. 10:00 i 12:00, Teatr Potem-o-tem.
Spektakl oparty na tańcu, ruchu i obiektach skupiony na poszukiwaniu istoty wspólnoty. Jest wyrazem naszej troski o oddanie głosu najmłodszym w relacjach, które tworzymy z otaczającymi nas ludźmi. Dwoje łagodnych performerów zaprasza najmniejszych widzów do współpracy w budowaniu ich małej społeczności i dzieleniu się kreatywnością.
Pokazy z audiodeskrypcją.
W spektaklu wykorzystywane są światła w różnych kolorach, występują intensywne zmiany oświetlenia oraz dynamiczna muzyka.
Dla rodzin z dziećmi od 2 do 5 lat.
W celu rezerwacji biletów z zestawem słuchawek do audiodeskrypcji należy zadzwonić lub wysłać SMS na nr + 48 530 157 939 lub napisać pod adres: [email protected].
Podczas wszystkich spektakli aktorzy wchodzą w interakcję z chętnymi Widzami. Wszyscy Widzowie proszeni są o zdjęcie obuwia na czas pokazów i warsztatów.
BILETY
Bilety na spektakle w ramach Rodzinnych Nowych Epifanii są w cenie 50 zł/os. Każdy widz musi mieć bilet, bez względu na wiek (dziecko, rodzic, opiekun). Obowiązują zniżki 15% dla posiadaczy Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej i jednego opiekuna oraz Karty Dużej Rodziny.
Bilety można nabyć przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz wybrane kasy teatrów. Stacjonarnie bilety można nabyć również w kancelarii Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12:00–15:00. Szczegółowe informacje i regulamin sprzedaży biletów na stronie: noweepifanie.pl/bilety.
***
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa, Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, Nowy Teatr, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Mazowiecki Instytut Kultury, Ruch Muzyczny, Kicket.com, Potem-o-tem, Teatr Animacji w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Kolekttacz, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Fundacja Performat.
Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, TVP 1, TVP Kultura, TVP Warszawa, miesięcznik „Dialog”, „Notatnik Teatralny”, Teatralny.pl, E-teatr, Czas Dzieci, Miasto Dzieci. Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.