EN

12.03.2025, 13:23 Wersja do druku

Gdańska młodzież lubi tworzyć teatr

Co porusza gdańską młodzież i ja to pokazać za pomocą teatralnych środków – o tym mogliśmy się przekonać we wtorek, 11 marca, podczas Przeglądu Twórczości Uczniowskiej Szkolne Sceny, który odbył się w Teatrze Miniatura. Była to już trzecia edycja projektu, którego organizatorami są Miasto Gdańsk i biuro programu „Edukacja do Kultury. Gdańsk”. I cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pisze Agata Olszewska w portalu Gdansk.pl.

fot. Piotr Pędziszewski/ Teatr Miniatura

Pięć spektakli na trzech scenach Teatru Miniatura przygotowali uczniowie kół i grup teatralnych działających przy czterech gdańskich szkołach - trzech publicznych i jednej prywatnej. Zaprezentował się Teatr Collegium Gedanense z Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gedanense, Młodzieżowa Akademia Teatralna i Teatr „Ephata” z XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, Grupa art.ywiści z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, oraz KSIKSLO z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku.

- Bardzo nas cieszą liczby: udział w 3. Przeglądzie Twórczości Uczniowskiej „Szkolne Sceny” wzięło prawie stu uczniów, a występy oglądało prawie 600 widzów - podsumowuje Celina Zboromirska-Bieńczak, koordynatorka programu „Edukacja do Kultury. Gdańsk”.

Ponad pięć godzin ze sztuką

Przegląd rozpoczął się pierwszą teatralną prezentacją o godzinie 10:00, a zakończył po godzinie 15:00 - wspólną dyskusją, podczas której wymieniano się wrażeniami ze spektakli. Jak zauważa koordynatorka programu, właśnie to spotkanie młodych ludzi i okazja do dialogu, pełni ogromnie ważną rolę. 

- Myślę, że zarówno dla uczniów, jak i dla nas, najcenniejsze było to, że oprócz tego, że grupy prezentowały swoje spektakle, to też oglądały siebie nawzajem – po zagranym przedstawieniu dany zespół zasiadał na widowni razem z publicznością. Dzięki temu młodzi ludzie mogli wymieniać się i dzielić się swoimi doświadczeniami. A celem tego projektu jest to, by dawać zarówno przestrzeń do twórczej prezentacji, jak i do swobodnej wypowiedzi - podkreśliła koordynatorka.

Od miłości, przez literaturę... do przemocy

Tematy prezentowanych spektakli nie były narzucone, co zaowocowało ogromną różnorodnością. 

Młodzieżowa Akademia Teatralna (XX LO) w spektaklu „Romeo i Julia w czterech odsłonach” spróbowali zmierzyć się z odwiecznym, powracającym w literaturze, utopijnie silnym uczuciem, jakim jest miłość między kobietą i mężczyzną - ale opowiedzieć historię miłości kochanków z Werony postanowili humorystycznie, tworząc alternatywne, groteskowe rozwiązania dramatu Wiliama Szekspira. 

Grupa art.ywiści (I LO) w autorskiej interpretacji losów i twórczości Marka Hłaski, zatytułowanej „Twoje niebo (i tak) wciąż nad nami” pochyliła się nad skomplikowanym życiem wewnętrznym pisarza i niełatwymi okolicznościami społecznymi tamtych czasów, zastanawiając się, czy w powojniu było miejsce na miłość oraz, czy istnieją granice wolności i kto je wyznacza.

„O chłopcu, który nie chciał się bać” Teatru Collegium Gedanense (Collegium Gedanense. Liceum Ogólnokształcące) to z kolei spektakl na podstawie „Książki wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera, opowiadający historię o rodzinnej przemocy... Narratorem i przewodnikiem po trudnej rodzinnej sytuacji i napiętych relacjach między rodzicami, był tu wrażliwy, inteligentny chłopiec o niebagatelnym życiu wewnętrznym.

W „Ale antyku…” Teatru „Ephata” (XX LO) uczniowie zmierzyli się natomiast z antycznymi bohaterami i ich perypetiami z „Antygony”, „Iliady”, czy „Odysei”, przygotowując komiczną historię omyłek, w której dawni bohaterowie mierzą się z problemami współczesności.

Na zakończenie mogliśmy zobaczyć „Welcome to the Jungle” grupy KSIKSLO (XIX LO), swojego rodzaju sceniczny eksperyment czerpiący z różnych technik teatralnych, poświęcony poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, co by było gdybyśmy zaczęli się uczyć na marzeniach, a nie, jak zawsze - na błędach oraz... jak pod panowaniem zwierząt wyglądałaby szkoła.

Tytuł oryginalny

Gdańska młodzież lubi tworzyć teatr

Źródło:

Gdansk.pl

Link do źródła

Autor:

Agata Olszewska

Data publikacji oryginału:

11.03.2025

Wątki tematyczne