06.08.2020, 08:26 Wersja do druku

Wałcz-Złocieniec-Kluczbork. Projekt "Teraz taniec". Nowa choreografia dla rodzin

8 sierpnia rusza projekt nowej choreografii dla rodzin "Teraz taniec", współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, w ramach programu "Scena dla tańca" 2020. 

fot. Jakub Wittchen

Dynamika tańca i dynamika rodziny - spotkanie w ruchu, działaniu, geście - budowanie relacji. 

,,Teraz taniec” to projekt z obszaru nowej choreografii, stworzony z myślą o rodzinnej publiczności. Wydarzenie przygotowane zostało specjalnie dla widzów z trzech miejscowości: Wałcza, Kluczborka i Złocieńca. Trzon projektu stanowią jedne z najbardziej cenionych polskich spektakli tanecznych dla dzieci i bliskich im dorosłych: „_on_line__” w choreografii Aleksandry Bożek-Muszyńskiej oraz Hanny Bylki-Kaneckiej (Kolektyw Holobiont, prod. Art Stations Foundation), „blisko" poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka i polsko-japońskie „Kuuki" Art Fraction Foundation (Poznań)/JIENKYO (Tokio) - oba w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak.

To spektakle interaktywne, nastawione na budowanie rodzinnych więzi i współdziałanie dzieci i rodziców. Ich twórcy stawiają sobie za cel rozwijanie głębokich i długofalowych relacji oraz projektowanie doświadczeń. 

"Teraz taniec" - nowa choreografia dla rodzin 

Wałcz / Złocieniec / Kluczbork 

Projekt współorganizowany przez  Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu “Scena dla tańca” 2020.

„Scena dla tańca” jest programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach którego dofinansowywane są projekty pozwalające na regularną obecność spektakli tanecznych na scenach teatralnych i w innych instytucjach prezentujących projekty z dziedziny sztuk performatywnych (np. centra sztuki, galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. Sceny repertuarowe oraz inne placówki instytucjonalne zajmujące się na co dzień prezentacją projektów z dziedziny sztuk performatywnych i dysponujące odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym mogą w ramach Programu nawiązywać współpracę z zawodowymi niezależnymi artystami i zespołami tańca lub z zawodowymi tanecznymi zespołami instytucjonalnymi.

Program:

SPEKTAKLE:

„_on_line__” Kolektyw Holobiont i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku 5-8 lat

8 sierpnia, godz. 11.00, 13.30 - Wałeckie Centrum Kultury

„Kuuki”, Art Fraction Foundation (Poznań) i JIENKYO (Tokio), spektakl interaktywny dla dzieci wieku 0-2 lata i bliskich im dorosłych

29 sierpnia, godz. 11.00, 13.00 - Wałeckie Centrum Kultury

WARSZTATY W SIECI:

„Bliskość” Centrum Sztuki Dziecka, inspirowane spektaklem „blisko”, rodzinne warsztaty ruchowe w sieci, skierowane do rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat

6 spotkań: wrzesień - listopad 2020, dla odbiorców związanych z Kinem Bajka w Kluczborku, Wałeckim Centrum Kultury, Złocienieckim Ośrodkiem Kultury

Więcej informacji: a.morawskarubczak@artfractionfoundation.org

OPISY WYDARZEŃ

„_on_line__” Kolektyw Holobiont i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku 5-8 lat

czas trwania: do 60 min.

Biegając, chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, turlając się, podskakując. Rodzinnie, w grupie rówieśników lub samemu. W pionie, w poziomie, na ziemi I w powietrzu. W takt muzyki lub wsłuchując się we własny rytm. Jaki rysunek na papierze może powstać dzięki tym różnym rodzajom ruchu? „_on_line__” jest spektaklem zgłębiającym temat śladów ruchu, które wraz z performerami uczestnicy będą tworzyć poprzez własny taniec. Powstała wielkoformatowe prace będzie ulegać transformacji na oczach I z aktywnym udziałem widzów. Tak skonstruowane wydarzenie może stać się twórczą okazją do zacieśniania więzi między dziećmi a opiekunami oraz do niecodziennego spotkania ze sztuką. 

Uwaga! Pastele, których będziemy używać, zostawią ślady nie tylko na papierze, dlatego zachęcamy do zabrania ze sobą stroju na przebranie - najlepiej wygodnego i niekrępującego ruchów. W przestrzeń spektaklu wchodzimy bez butów.

Pomysł: Aleksandra Bożek-Muszyńska

Choreografia: Kolektyw Holobiont - Aleksandra Bożek-Muszyńska i Hanna Bylka-Kanecka 

Kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Dana Chmielewska, Paweł Grala 

Muzyka/collage: Józef Buchnajzer 

Realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski 

Konsultacja świateł: Joanna Leśnierowska 

Oprawa graficzna: Michał Łuczak 

Zdjęcie promocyjne: Jakub Wittchen 

Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

fot. P. Bedliński

„Kuuki”, Art Fraction Foundation (Poznań) i JIENKYO (Tokio), spektakl interaktywny dla dzieci wieku 0-2 lata i bliskich im dorosłych

czas trwania: 40 min

空気 (Kuuki) – to japońskie słowo oznaczające powietrze. Składa się ono ze znaków kanji określających niebo, atmosferę i energię jednocześnie. Dla artystów pracujących nad tą produkcja Kuuki/Powietrze to przede wszystkim ruch. Dynamicznie, lekko, zwiewnie, nieuchwytnie – Kuuki to poszukiwanie energii. Czy wiatr można dotknąć? Jak powietrze pachnie? W jaki sposób dźwięczy oddech? Powietrze nieustannie zachwyca nas swoją nieuchwytnością, niedokoreślonością, czaruje obietnicą wzniesienia się w górę, pociąga możliwością lotu, wirowania. Zapraszamy by powietrza dotknąć, poczuć, posłuchać... W tej delikatnej i bezpiecznej przestrzeni artyści, dzieci i dorośli poszukują wspólnych doświadczeń i wzajemnie się inspirują. Ruch, dźwięk, obraz przepełnione są powietrzem. 

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak 

scenografia: Barbara Małecka

muzyka: Kanako Kato muzyka na żywo: Jakub Drzastwa  

wykonanie / wersja polska: Magda Wolnicka i Monika Kiwak 

produkcja: Art Fraction Foundation 

Spektakl prezentowany był na festiwalach w Polsce, Chinach, Japonii i Niemczech. 

UWAGA: 

Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych widzów, spektakle zostały dostosowane do obowiązujących wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych, w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Prosimy o wcześniejsze przybycie na miejsce, w celu dopełnienia formalności związanych z bezpiecznym udziałem w wydarzeniu. 

Każdy widz zobowiązany jest do przestrzegania aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. 

„Bliskość” z inspiracji spektaklem „blisko”, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu 

„blisko” to spektakl o budowaniu relacji. Dwoje tancerzy odkrywa przed widzami świat magicznych odwiecznych więzi, które łączą ludzi. Bliskość. Każdy z nas nosi w sobie jej cząstkę. Budując więzi, krok po kroku, otwieramy się na siebie nawzajem. Dwoje tancerzy, okrągła przestrzeń – krąg życia i wspólnoty, a w jego centrum matrioszka – symbol macierzyństwa, ale jednocześnie obiekt kryjący w sobie mnóstwo niespodzianek. Tradycyjna forma dzięki współczesnemu przetworzeniu staje się punktem wyjścia do rozmowy bez słów, w której bliskość, dotyk, czułość stają się najważniejszymi tematami. 

Tym, co w warsztacie najważniejsze będzie budowanie swobodnych, łagodnych i bliskich relacji w rodzinie, zwiększających poziom wzajemnego zaufania i zrozumienie własnego ciała. Budowanie rozmaitych działań, poprzez korzystanie z naturalnego potencjału ruchowego uczestników, ich różnego poziomu sprawności fizycznej, dynamiki ciała, skupiając się przede wszystkim na czerpaniu radości z tanecznego bycia blisko w rodzinie. 

Prowadzący warsztaty: Paulina Giwer-Kowalewska, Antek Kurjata

Twórcy spektaklu:

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak 

scenografia, kostiumy: Barbara Małecka 

tańczą: Paulina Giwer-Kowalewska/Anna Dziedzic, Paweł Grala/Antek Kurjata/Filip Meyer-Lüters

muzyka: Wacław Zimpel 

produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu 

koprodukcja: Art Fraction Foundation 

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Small Size, Performing Arts for Early Years ze środków programu Kreatywna Europa; prezentowany był na kilkudziesięciu wydarzeniach międzynarodowych, w tym m.in. w Singapurze, Irlandii, Norwegii i Rumunii. 

Realizator: Art Fraction Foundation, Instytut Muzyki i Tańca (Scena dla tańca)

Partnerzy projektu: Wałeckie Centrum Kultury, Złocieniecki Ośrodek Kultury, Kino Bajka w Kluczborku, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Kolektyw Holobiont 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne