EN
15.03.2021, 10:37 Wersja do druku

Wałbrzych. Trzecia marcowa premiera u Szaniawskiego

Teatr Szaniawskiego nie zwalnia tempa. Jesteśmy w połowie marcowych premier – za nami HA(E)USER i RITA, przed nami PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ (19.03.) oraz ORFI (26.03.).

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ

fot. mat. teatru

Spektakl PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ rozpoczyna wielowątkowy projekt PORCELANA JEST KOBIETĄ, który wpisuje się w obchody ROKU KOBIET w Wałbrzychu. Głównym tematem poszukiwań artystycznych jest przemysłowe dziedzictwo miasta – szczególnie produkcja porcelany na wielką skalę. Teatr pragnie przywrócić pamięć o cichych bohaterkach lokalnej społeczności wałbrzyskiej – pracownicach zakładów porcelany. Twórcy pragną zwrócić uwagę, że próba budowania tożsamości historycznej Wałbrzycha bez uwzględnienia kobiecej narracji jest zwyczajnie niepełna i przekłamana. PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ to spektakl, którego zadaniem jest zainicjowanie rozmowy o utraconym dorobku miasta. W spektaklu zobaczymy dwójkę aktorów: Joannę Łaganowską i Mikołaja Krzeszowca. Premiera: 19 marca na Scenie Kameralnej oraz w streamingu online. Warto zwrócić uwagę, że będzie to spektakl z napisami w j. angielskim, przygotowanymi specjalnie dla wszystkich zagranicznych gości Teatru. Kolejne pokazy 20 i 21 marca.

Spektakl związany jest z cyklem działań międzynarodowego projektu “Historia znikania – scenograficzna dekonstrukcja pamięci”, opierającego się na współpracy Norweskiej Akademii Teatralnej (NTA) / Østfold University College, Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ
tekst: pilgrim/majewski
reżyseria: Krzysztof Popiołek
obsada: Joanna Łaganowska, Mikołaj Krzeszowiec
koncepcja, działania artystyczne i kontekstowe – KOLEKTYW DLA WYSPY HÅØYA w składzie: Julia Baran, Janina Chochłakiewicz, Joanna Łaganowska, Nikola Olszak, Tomasz Jękot, Mikołaj Krzeszowiec, Seb Majewski, Krzysztof Popiołek

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

15.03.2021