EN
21.02.2022, 15:51 Wersja do druku

Wałbrzych. Teatr Szaniawskiego solidaryzuje się z Teatrem Słowackiego w Krakowie

Zespół i Dyrekcja Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu z całego serca solidaryzuje się z Koleżankami i Kolegami z Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz dyrektorem Krzysztofem Głuchowskim. Naszą solidarność chcemy wyrazić także wobec wszystkich osób, którym nie jest obojętne dobro, niezależność i otwartość zarówno Teatru Słowackiego, jak i Teatru i Sztuki w ogóle.

fot. mat. teatru

Po raz kolejny obserwujemy haniebne traktowanie Teatru przez polityków. Znów o Teatrze jest głośno nie tylko z powodów artystycznych, ale co gorszące z powodów politycznych. Na naszych oczach rozgrywa się próba zatrzymania świetnej passy krakowskiej sceny, próba zastopowania rozwoju artystek i artystów.  

Jesteśmy mocno zaniepokojeni bezpodstawną ingerencją urzędników w działalność Teatru - tak w przypadku Teatru Słowackiego, jak i zawsze! Wyrażamy nasz sprzeciw wobec traktowania artystów przedmiotowo. Nie znajdujemy żadnego merytorycznego uzasadnienia dla decyzji Zarządu Województwa Małopolskiego. Jest ona arogancka i szkodliwa. Przypominamy, że Konstytucja RP gwarantuje nam wszystkim prawo do wolności działalności artystycznej - art. 73, do wolność słowa - art. 54, a instytucje artystyczne mają zagwarantowaną ustawowo autonomię.

Apelujemy do Marszałka Woj. Małopolskiego o ponowne przemyślenie swoich decyzji zanim zaszkodzą one trwale polskiemu Teatrowi i Sztuce.

Na koniec dajemy hashtag #TEATRJESTNASZ i rozwijamy: NASZ - wszystkich obywateli RP, a nie polityków.

Apel został odczytany przez Zespół Szaniawskiego po sobotnim spektaklu „WESELE dramat w trzech aktach” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wojtka Klemma. Do apelu dołączyli także widzowie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne