Teatr rozpoczął pracę nad przeniesieniem na scenę monumentalnej powieści Davida Fostera Wallace‘a NIEWYCZERPANY ŻART. Polska prapremiera będzie dla Teatru dużym wyzwaniem, zarówno organizacyjnym jak i realizacyjnym. Premiera w kwietniu.
Powieść Wallace’a uznawana za opus magnum autora i the great book of Clinton epoch długo nietłumaczona na język polski, wreszcie w 2022 roku oddana została polskiemu czytelnikowi [tłumaczenie Jolanty Kozak].
SZA-NIAW-SKX od razu przystąpił do pozyskania prawa do pierwszego wystawienia „Niewyczerpanego żartu” na polskich scenach.
Powieść modelowo wpisuje się w obszar poszukiwań Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. Zawiera w sobie potencjał historii o powolnym rozpadzie świata, który w końcówce XX wieku znalazł się pomiędzy kontynuowaniem rozwoju technologicznego, a krokiem w stronę zatrzymania katastrofy klimatycznej. Wallace kreśli smutny obraz ludzkości, która daje się zawładnąć stworzonej przez siebie cywilizacji, nie widząc i nie rozumiejąc zagrożeń. Cena tej krótkowzroczności jest ogromna. To nasze zatracenie się w nałogi, zastępowanie jednego uzależnienia innym uzależnieniem, nad którym – jak się nam wydaje – będziemy mogli sprawować kontrolę. Historia, którą przedstawia Wallace, jest tragikomiczna, zapętlona i zwielokrotniona – a wszystko po to, aby pokazać jak trudna jest nasza walka o siebie w coraz bardziej zapadającej się rzeczywistości turbokapitalizmu. NIEWYCZERPANY ŻART to opowieść po części autobiograficzna o zmaganiach autora z towarzyszącą mu całe życie depresją.
Powieść Wallace’a zbudowana jest w skomplikowany sposób. Jej konstrukcja jest osobnym dziełem, rodzajem świata w świecie: formy w treści, czyli zapisu literackiego dla tematu opowieści. Przeniesienie tej warstwy stanowi wyzwanie, podobne do samej adaptacji 1000–stronicowej powieści, której podjął się reżyser spektaklu Krzysztof Popiołek.
W obsadzie: Mirella Burcewicz [g], Urszula Gryczewska [g], Małgorzata Osiej-Gadzina [g], Dominika Zdzienicka [g], Rafał Gorczyca [g], Ireneusz Mosio [g], Dariusz Skowroński [g], Wojciech Świeściak oraz Ryszard Węgrzyn. Scenografię przygotuje Anna Wołoszczuk, kostiumy Piotr Popiołek. Reżyseria, adaptacja i opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek. Premiera planowana jest na 06.04.2024 roku na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.