EN
25.11.2021, 15:39 Wersja do druku

Wałbrzych. Premiera spektaklu „WESELE dramat w trzech aktach” u Szaniawskiego

W piątek, 26 listopada Teatr Szaniawskiego pokaże na Dużej Scenie  „WESELE dramat w trzech aktach” inspirowany naszą polską współczesnością. Reżyseruje Wojtek Klemm.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. teatru

Dramat Stanisława Wyspiańskiego w nowoczesnym ujęciu, w którym twórcy przedstawiają przekorną i nieoczywistą opowieść o naszych narodowych wadach i mitach. Nie uciekają jednak przed autokrytyką i z dystansem i żartem opisują nasze swary. Spektakl jest próbą opowiedzenia tekstem Wyspiańskiego o obecnej polskiej rzeczywistości. Reżyseruje Wojtek Klemm, artysta o polskich korzeniach na stałe mieszkający w Zurychu. Klemm, wraz ze współpracownikami i zespołem, pragnie zapytać, czy świat przedstawiony u Wyspiańskiego nie jest stracony zanim nawet się rozpoczął?

Wesele jest obrzędem połączenia przeciwstawnych sił w celu wytworzenia czegoś nowego; ich przemiany. Po zaślubinach następuje radosne świętowanie, zespolenie wynikające z obowiązku wobec małżonków. Jest się świadkami miłości, która pragnie narodzin. Wiekopomne WESELE Wyspiańskiego odnosi się do obrzędu zaślubin, opowiada jednak zupełnie inną historię. Dlaczego biesiadnicy pragnąc radosnej przemiany, zamierają w chocholim tańcu? Dlaczego u Wyspiańskiego to niezwykłe święto budzi demony i sprowadza na nieświadomą społeczność zagładę?

Premiera w ten piątek / 26.11. / 19:00 / Duża Scena

Tekst: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Wojtek Klemm
Dramaturgia: Tomasz Cymerman
Scenografia: Karolina Mazur
Kostiumy: Julia Kornacka
Muzyka: Rafał Stachowiak
Choreografia: Anna Krysiak
Reżyseria świateł: Natan Berkowicz
Inspicjent: Anna Solarek
Zdjęcia: Tobiasz Papuczys
Obsada: Karolina Krawiec, Katarzyna Janek [g], Anna Mikuła [g] / Dorota Furmaniuk, Irena Sierakowska, Irena Wojcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Marek Kozak, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Wojtek Świeściak

Źródło:

Materiał nadesłany