EN

8.02.2022, 08:25 Wersja do druku

W. Brytania. Ogłoszono program Kinoteki 2022 - największego festiwalu polskiego kina

Inne aktualności

Jubileuszowa, dwudziesta edycja Festiwalu Filmów Polskich Kinoteka odbędzie się od 9 marca do 3 kwietnia, a pokazy oprócz Londynu będą miały miejsce także w Edynburgu - ogłosił w poniedziałek Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

Poprzednie dwie edycje tego najważniejszego w Wielkiej Brytanii festiwalu polskiego kina z powodu pandemii koronawirusa odbywały się wyłącznie w internecie.

Filmem otwarcia tegorocznej edycji Kinoteki będzie "Cicha ziemia" w reżyserii Agnieszki Woszczyńskiej, a oprócz niego w cyklu współczesnego polskiego kina zaprezentowanych zostanie jeszcze dziewięć filmów fabularnych, w tym "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, "25 lat niewinności" Jana Holoubka, "Teściowie" Jakuba Michalczuka czy "Sonata" Bartosza Blaschke. Dwa z filmów tego cyklu, "Śmierć Zygielbojma" i "Powrót do tamtych dni", zostaną wyświetlone na specjalnych pokazach w żydowskim centrum społeczno-kulturalnym JW3. Program festiwalu uzupełniają dokument "1970" oraz zaprezentowany w wirtualnej rzeczywistości "Noccc". Z kolei filmem zamknięcia będzie pochodzący z 1924 r., cyfrowo odrestaurowany "Zakazany raj" w reżyserii Ernesta Lubitscha.

W ramach Kinoteki w dniach do 11 marca do 7 kwietnia na platformie BFI Player można będzie obejrzeć 10 klasyków polskiego kina wyreżyserowanych przez takich twórców jak Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Barbara Sass czy Andrzej Żuławski.

Pełen program festiwalu wraz z możliwością rezerwacji biletów dostępny jest pod adresem internetowym kinoteka.org.uk.

Źródło:

PAP