W sobotę, 12 października Teatr Witkacego w Zakopanem serdecznie zaprasza na spotkanie podróżnicze z cyklu „Witkacy Na Szlaku: Szerokie Tory – Mongolia”, które rozpocznie się o godzinie 21:15 na Scenie A. Bazakbala w Kawiarnii Witkacy. Spotkanie poprowadzą Jędrzej Łukowski oraz Piotr Malczewski.
Jak piszą prelegenci: „Wielki Step jest bezbrzeżny. Nie ma początku i nie ma końca. A Mongolia jest jego sercem i ojczyzną stepowych koczowników. I o tym będzie ta opowieść: o przestrzeni, bezkresie, pustce, podróżowaniu przez pustkę i o tym, co można w niej dojrzeć. O ludziach, którzy tam żyją, o przyrodzie i o jedności człowieka z przyrodą. Pokażemy bogactwo mongolskich krajobrazów – od skraju tajgi po pustynię Gobi, zajrzymy do wnętrza jurt, pokażemy stepową codzienność, buddyjskie świątynie i szamanistyczne święte miejsca. Będziemy wspominać nasze podróże po Mongolii – konne, żaglowozowe, autostopowe – i dzielić się wrażeniami.”
Prelegenci
Jędrzej Łukowski – w daleki świat jeździ od dwóch dekad. Zdarzało mu się w tym czasie postawić stopy na Salarze de Uyuni i pustyni Gobi, złapać stopa na australijskim outbacku i przejechać kamazem Trasę Kołymską, napić się wody z Bajkału i zanurzyć palec w Gangesie… Od 15 lat pracuje jako pilot wycieczek. Zawodowe pasje realizuje również prowadząc Biuro Podróży Szerokie Tory. Jest współautorem książki „Bajkał. Przewodnik turystyczny”. Swoją filozofią podróżowania i otwartością na spotykanych ludzi zaraża wszędzie tam, gdzie się pojawi.
Piotr Malczewski – fotograf, podróżnik, przewodnik. Duch wędrowca-poszukiwacza prowadzi go w „ukryte” rejony świata, głównie na wschód i północ. Stąd podróże na Ukrainę, do Skandynawii, Tuwy (śladami F. A. Ossendowskiego), na Spitsbergen (z saniami) czy do Mongolii, pieszo, konno i na żaglowozach. Najczęściej podróżuje nad Bajkał – na piechotę, kajakiem, z saniami. W swoim gospodarstwie w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą prowadzi galerię fotografii i Muzeum Mongolii. Współorganizuje cykliczne festiwale: podróżniczy “Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie” oraz literacki „Patrząc na Wschód”.