Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Odnosimy się do bieżącej sytuacji, ale w sposób bardziej refleksyjny i nastrojowy. Ta wojna nie toczy się wyłącznie o ziemie pod Donbasem. To też jest walka o kulturę narodu ukraińskiego – powiedział PAP Sławomir Gowin, członek polsko-ukraińskiego kabaretu „Czwarta rano”, który, mimo trwającej wojny, występuje we Lwowie.
Działający od ośmiu lat kabaret artystyczny "Czwarta rano" to polsko-ukraiński zespół występujący po polsku we Lwowie. "Jest to kabaret literacki oparty na tekście – nie stosujemy skeczów, gagów, raczej stawiamy na piosenkę, monolog, wiersz. Oczywiście to kabaret, co rozśmiesza, ale też wzrusza. Staramy się łączyć wątki polskiej kultury z ukraińską" – wyjaśnił członek grupy Sławomir Gowin.
Mimo trwającej na Ukrainie wojny kabaret występuje przynajmniej raz w miesiącu we Lwowie. "Przed wojną graliśmy głównie dla turystów. Teraz w mieście nie ma przyjezdnych, a jednak sale są pełne. Przychodzą lwowianie – Polacy i Ukraińcy" – przekazał artysta.
Zapytany, po co ludziom w czasie wojny kabaret, wskazał, że Ukraińcy szukają w ten sposób odskoczni. "Mówią wprost, że nie chcą się tak do końca smucić, przychodzą się rozerwać w miarę możliwości" – wyjaśnił Gowin.
Według niego, w każdym ukraińskim mieście panuje teraz rodzaj dramatycznej atmosfery, niezależnie czy to miasto przyfrontowe czy bliżej zachodniej granicy. "Mimo wszystko ci ludzie potrzebują – mówiąc górnolotnie - żeby wstało słońce. I kabaret może w pewien sposób być taką namiastką. Poza tym wywodzimy się z kultury, w której satyra wojenna, zakazane piosenki odgrywały ważną rolę. W Warszawie z okupantem walczono nie tylko granatem, ale i słowem. Także, to nie jest nic nowego" – zaznaczył członek kabaretu "Czwarta rano".
Sławomir Gowin zwrócił również uwagę, że lwowianie są społeczeństwem przekornym, które – jego zdaniem - lubi posłużyć się uporem, śmiechem w sytuacjach smutnych, dramatycznych. "Stąd w ludziach silne jest to przekonanie, że jednak będziemy żyli po swojemu, na własnych warunkach" – podkreślił artysta.
"Ta wojna nie toczy się wyłącznie o ziemie pod Donbasem. Ona się toczy o duże i małe wartości - jest tak samo przeciwko czołgom, jak i przeciwko kabaretom. To też jest walka o kulturę narodu ukraińskiego. Może brzmi to absurdalnie, ale zawsze gdy Rosjanie szli do Lwowa to po to, żeby walczyć z wrogim systemem, czyli lwowską swobodą. Dzisiaj jest tak samo. Dlatego tym bardziej nie schowamy się do mysiej dziury, tylko będziemy robić swoje" – podkreślił Gowin.
W repertuarze kabaretu są utwory z poprzednich programów rozrywkowych, ale też napisane już w trakcie wojny po 24 lutego ub. r. Zapytany o nawiązania do obecnej sytuacji w twórczości zaznaczył, że grupa nie komentuje wprost polityki. "Odnosimy się do bieżącej sytuacji, ale w sposób bardziej refleksyjny i nastrojowy. W kilku utworach satyrycznych pojawia się Putin. Na naszym ostatnim występie we Lwowie panowała znakomita atmosfera. Było trochę łez, trochę śmiechu" – opisał.
Przypomniał również, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był wcześniej aktorem, komikiem. "Można powiedzieć, że jest naszym kolegą z branży. Oto na pozór zwykły komik stał się poważnym mężem stanu. Dla nas to akurat szczęśliwy zbieg okoliczności. Najwyraźniej, gdzieś ta siła drzemie w człowieku każdej profesji. I myślę, że ku zaskoczeniu wszystkich, obycie sceniczne, skłonność do improwizacji być może też pomogła Zełenskiemu chwycić ludzi za serce" – ocenił artysta.