EN
26.02.2022, 11:44 Wersja do druku

Ukraina. Wczoraj kręciła film, dziś chowa się w schronie w Kijowie. „Wyjadę tylko, jeśli Rosja opanuje Ukrainę”

Natalia Worożbyt jest ukraińską dramaturżką, reżyserką, scenarzystką i kuratorką sztuki. Jej film „Złe drogi” był w 2021 roku ukraińskim kandydatem do Oscara. Kiedy kręciła zdjęcia do kolejnego obrazu w Mirhorodzie, Rosja zaatakowała Ukrainę. Teraz artystka rozmawia z mediami ze schronu przeciwlotniczego w Kijowie. Opracowała Justyna Bryczkowska dla Gazeta.pl.

Natalia Worożbyt jest również współzałożycielką Teatru Peresełencia w Kijowie — ten w swojej działalności zajmuje się głównie tematyką wojny na wschodzie Ukrainy i uchodźcami wewnętrznymi. "Złe drogi" to film zrealizowany na podstawie sztuki Worożbyt, ogólnoświatową premierę miał na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobyły nagrodę dla najbardziej innowacyjnego dzieła. To "opowieść, składająca się z czterech pozornie niepowiązanych ze sobą i osadzonych w regionie Donbasu historii, o serii napiętych spotkań między nieznajomymi. Obraz obnaża traumę wojny i rozkładu społecznego" - czytamy w streszczeniu dystrybutora. Polscy widzowie "Złe drogi" mogą obejrzeć za pośrednictwem platform HBO, Canal+ i Player.pl. Film dostępny jest online w serwisie VOD player.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wczoraj kręciła film, dziś chowa się w schronie w Kijowie. "Wyjadę tylko, jeśli Rosja opanuje Ukrainę"

Źródło:

Gazeta.pl

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

oprac. Justyna Bryczkowska

Data publikacji oryginału:

25.02.2022

Wątki tematyczne