EN
1.03.2022, 10:05 Wersja do druku

Ukraina. Artyści apelują o nałożenie sankcji kulturalnych na Rosję

Wzywamy do wprowadzenia sankcji, które ograniczyłyby obecność Rosji na międzynarodowej arenie kulturalnej. System polityczny Rosji często nadużywa kultury, wykorzystując ją jako propagandę państwową. Kultura rosyjska jest toksyczna! – napisali w petycji ukraińscy artyści.

Ukraińscy artyści domagają się wycofania udziału Rosji z prestiżowych wydarzeń takich jak Biennale w Wenecji czy Festiwalu Filmowego w Cannes.

„My, ukraińscy artyści i działacze kultury, wysoko cenimy pozycję niektórych rosyjskich artystów, którzy otwarcie potępiły rosyjską agresję i działania militarne przeciwko Ukrainie. Sztuka zawsze była na czele wartości humanistycznych. Głęboko wierzymy, że kultura nie może być podporządkowana politycznej propagandzie, zamiast tego powinna służyć wyłącznie rozwijaniu krytycznego myślenia i promowaniu dialogu. Federacja Rosyjska jest państwem zbójeckim. Kultura rosyjska jest toksyczna! Nie bądź wspólnikiem!” – napisali sygnatariusze petycji wśród których są: Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ołeksander Tkaczenko, szefowa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Edukacji Artystycznej i Artystycznej Galyna Grygorenko, dyrektor Instytutu Ukraińskiego Wołodymyr Szejko oraz wielu innych artystów, muzyków, filmowców i pisarzy z Ukrainy, wśród których jest także artystka reprezentująca Ukrainę na tegorocznym Biennale w Wenecji Tamara Trunova.

W petycji czytamy:

W imieniu Ukrainy i jej krajów partnerskich, które opowiadają się za humanitarnymi zasadami, pokojem i ładem światowym, stawiamy następujące żądania: Odwołania wszystkich projektów, w które zaangażowana jest Federacja Rosyjska oraz projektów, które mają finansowanie pochodzące z Rosji.

Zakazania prowadzenia działalności rosyjskich ośrodków kultury na terenie krajów partnerskich.

Wycofania obywateli Federacji Rosyjskiej z rad nadzorczych i sojuszy kulturowych, rezygnacji ze sponsorowania i wsparcia organizacyjnego wyżej wspomnianych osób.

Odwołania udziału Federacji Rosyjskiej (tak, jak już został odwołany jej udział w Eurowizji) w międzynarodowych festiwalach, wystawach, forach i wydarzeniach artystycznych, między innymi w:

a) wystawach i targach sztuki współczesnej, w tym Biennale w Wenecji, Art Basel, Documenta i innych;

b) Festiwalu Filmowym w Cannes, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i innych międzynarodowych festiwalach filmowych;

c) Festiwalu w Salzburgu, Festiwalu Teatralnym w Awinionie, Festiwalu Arena di Verona i innych wydarzeniach teatralnych i muzycznych;

d) wydarzeniach literackich, w tym w Targach Książki we Frankfurcie nad Menem, London Book Forum i innych.

Uniemożliwienia relacjonowania kultury rosyjskiej w mediach.

Zakończenia współpracy z aktorami i artystami, którzy otwarcie popierają reżim Władimira Putina, tak, jak to już zrobiła Filharmonia Monachijska, Orkiestra Filharmonii Rotterdamskiej, Teatr La Scala, Royal Opera House w Londynie i wiele innych organizacji kulturowych, które okazały solidarność z Ukrainą.

Źródło:

PAP

Autor:

Szymon Bafia

Wątki tematyczne