Wzywamy do wprowadzenia sankcji, które ograniczyłyby obecność Rosji na międzynarodowej arenie kulturalnej. System polityczny Rosji często nadużywa kultury, wykorzystując ją jako propagandę państwową. Kultura rosyjska jest toksyczna! – napisali w petycji ukraińscy artyści.
Ukraińscy artyści domagają się wycofania udziału Rosji z prestiżowych wydarzeń takich jak Biennale w Wenecji czy Festiwalu Filmowego w Cannes.
„My, ukraińscy artyści i działacze kultury, wysoko cenimy pozycję niektórych rosyjskich artystów, którzy otwarcie potępiły rosyjską agresję i działania militarne przeciwko Ukrainie. Sztuka zawsze była na czele wartości humanistycznych. Głęboko wierzymy, że kultura nie może być podporządkowana politycznej propagandzie, zamiast tego powinna służyć wyłącznie rozwijaniu krytycznego myślenia i promowaniu dialogu. Federacja Rosyjska jest państwem zbójeckim. Kultura rosyjska jest toksyczna! Nie bądź wspólnikiem!” – napisali sygnatariusze petycji wśród których są: Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ołeksander Tkaczenko, szefowa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Edukacji Artystycznej i Artystycznej Galyna Grygorenko, dyrektor Instytutu Ukraińskiego Wołodymyr Szejko oraz wielu innych artystów, muzyków, filmowców i pisarzy z Ukrainy, wśród których jest także artystka reprezentująca Ukrainę na tegorocznym Biennale w Wenecji Tamara Trunova.
W petycji czytamy:
W imieniu Ukrainy i jej krajów partnerskich, które opowiadają się za humanitarnymi zasadami, pokojem i ładem światowym, stawiamy następujące żądania: Odwołania wszystkich projektów, w które zaangażowana jest Federacja Rosyjska oraz projektów, które mają finansowanie pochodzące z Rosji.
Zakazania prowadzenia działalności rosyjskich ośrodków kultury na terenie krajów partnerskich.
Wycofania obywateli Federacji Rosyjskiej z rad nadzorczych i sojuszy kulturowych, rezygnacji ze sponsorowania i wsparcia organizacyjnego wyżej wspomnianych osób.
Odwołania udziału Federacji Rosyjskiej (tak, jak już został odwołany jej udział w Eurowizji) w międzynarodowych festiwalach, wystawach, forach i wydarzeniach artystycznych, między innymi w:
a) wystawach i targach sztuki współczesnej, w tym Biennale w Wenecji, Art Basel, Documenta i innych;
b) Festiwalu Filmowym w Cannes, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i innych międzynarodowych festiwalach filmowych;
c) Festiwalu w Salzburgu, Festiwalu Teatralnym w Awinionie, Festiwalu Arena di Verona i innych wydarzeniach teatralnych i muzycznych;
d) wydarzeniach literackich, w tym w Targach Książki we Frankfurcie nad Menem, London Book Forum i innych.
Uniemożliwienia relacjonowania kultury rosyjskiej w mediach.
Zakończenia współpracy z aktorami i artystami, którzy otwarcie popierają reżim Władimira Putina, tak, jak to już zrobiła Filharmonia Monachijska, Orkiestra Filharmonii Rotterdamskiej, Teatr La Scala, Royal Opera House w Londynie i wiele innych organizacji kulturowych, które okazały solidarność z Ukrainą.