EN

10.01.2020, 16:17 Wersja do druku

Tytuł zaczep

Bartosz Bielenia znalazł się na liście 10 aktorów, którzy otrzymali tytuł europejskiej wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2020.

Oficjalna prezentacja artystów odznaczonych tym tytułem odbędzie się w dniach 21-24 lutego podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.Shooting Star jest specjalnym programem, stworzonym przez organizację European Film Promotion (EFP). Ma na celu promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. Tytuły Shooting Stars przyznawane są co roku od 20 lat.

Poza Bielenią w gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Martina Apostolova (Bułgaria), Jonas Dassler (Niemcy), Ella Rumpf (Szwajcaria), Victoria Carmen Sonne (Dania) i Joana Ribeiro (Portugalia).


Kandydaturę Bieleni zgłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej. W komunikacie na stronie PISF czytamy, że 10 uczestników tegorocznej edycji Shooting Star wybrano spośród 28 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP).
W uzasadnieniu wyboru jury podkreśliło, że grający główną rolę Daniela w "Bożym Ciele" Bielenia to "grzesznik i święty", "diabeł i anioł". "Jeśli wątpisz, że przeciwieństwa mogą spotkać się u jednego człowieka, przemyśl to jeszcze raz. Bo Bartosz Bielenia sprawi, że w to uwierzysz. Z nieskończonymi zdolnościami kroczy szaleńczymi ścieżkami rozpaczy i odkupienia. Dzięki tej hipnotyzującej obecności sprawia, że chcesz się do niego przyłączyć. W tym samym czasie na swoich ramionach dźwiga cały film. Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią" - czytamy.


W skład jury weszli brytyjska reżyserka obsady Lucy Bevan, fiński reżyser Dome Karukoski, słowacka producentka Katarína Krnáčová, bułgarska reżyserka Vesela Kazakova i niemiecki dziennikarz filmowy Rüdiger Sturm.
Bielenia jest siódmą osobą z Polski uhonorowaną tytułem Shooting Star. W poprzednich latach tytuł otrzymali Agnieszka Grochowska (2007), Agata Buzek (2010), Jakub Gierszał (2012), Mateusz Kościukiewicz (2014), Zofia Wichłacz (2017) i Dawid Ogrodnik (2019).
Artyści odznaczeni tytułem Shooting Star zostaną oficjalnie zaprezentowani w dniach 21-24 lutego podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W kolejnych miesiącach będą gośćmi innych międzynarodowych festiwali filmowych, w trakcie których jako nowi ambasadorzy kina europejskiego wezmą udział w spotkaniach i warsztatach.


Bartosz Bielenia (ur. 1992 r.) jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jego debiut teatralny miał miejsce w 1999 r. w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, gdzie zagrał główną rolę w spektaklu "Mały książę" Tomasza Hynka. W latach 2014-2017 był związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Współpracował m.in. z Janem Klatą, Krzysztofem Garbaczewskim i Pawłem Miśkiewiczem. Od stycznia 2018 r. należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie.
Zagrał także w wielu filmach, m.in. "Bożym Ciele" Jana Komasy (za którą doceniono go m.in. Kryształową Gwiazdą "Elle" na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni), "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego, "Klerze" Wojciecha Smarzowskiego, "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego (Jantar za odkrycie aktorskie na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie) i "Disco Polo" Macieja Bochniaka. W grudniu 2019 r. został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym aktorom odznaczającym się wybitną indywidualnością.

Tytuł oryginalny

Nie wyświetla się rodzaj artykułu

Źródło:

Materiał własny

Autor:

znikający

Data publikacji oryginału:

10.01.2020