EN

14.06.2021, 09:35 Wersja do druku

TVP Kultura. Czwartki z Teatrem Telewizji

Inne aktualności

W każdy czwartek o godz. 20 na antenie TVP Kultura prezentowane są uwielbiane przez widzów spektakle Złotej Setki Teatru Telewizji. Na tej liście znalazły się znakomite realizacje dzieł polskich oraz zagranicznych klasyków, są i wybitni reżyserzy, i legendarni polscy aktorzy.

Cykl rozpoczął się 10 czerwca od emisji sztuki komediowej Jeana Giraudoux „Apollo z Bellac" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W ten czwartek (17 czerwca) będziemy mogli podziwiać Ignacego Gogolewskiego, Jana Świderskiego, Aleksandrę Śląską, Gustawa Holoubka i Jerzego Kamasa w dramacie Juliusza Słowackiego „Mazepa".

Słowacki napisał „Mazepę" w październiku 1834 r., niedługo po ukończeniu „Kordiana". Jednak po lekturze świeżo wówczas wydanego poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz" zniszczył rękopis, uznając swoje dzieło za niedoskonałe. Po latach ostatecznie zdecydował się na opublikowanie „Mazepy". Prapremiera dramatu miała miejsce w Budapeszcie w grudniu 1847 r., a w Polsce odbyła się cztery lata później w Teatrze Miejskim w Krakowie, 5 czerwca 1851 r. TVP Kultura zaprezentuje spektakl z okazji 90. urodzin Ignacego Gogolewskiego.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Czwartki w TVP Kultura z Teatrem Telewizji

Źródło:

„Gazeta Polska Codziennie” nr 120

Wątki tematyczne