Spacer śladami osób ważnych dla środowiska LGBT+, debaty, muzyczne i teatralne spektakle - to niektóre z atrakcji, jakie czekają w sobotę na uczestników Trójmiejskich Dni Równości.
- Trójmiejskie Dni Równości to cykl wydarzeń zogniskowanych wokół kwestii ważnych dla społeczności osób LGBT+ - mówi Jacek Jasionek, prezes Tolerado.
Trójmiejskie Dni Równości. Co nas czeka?
Jak podkreśla Jesionek, celem TDR jest prezentacja społeczności osób LGBT+, ale też ich znaczenia i wpływu na ogół społeczeństwa.
- Wydarzenia są różnorodne - zapraszamy na spacer po Gdyni śladami osób ze społeczności LGBT+, czy na spektakl muzyczny oparty na autentycznych wydarzenia sprzed 100 lat. Mamy dwie debaty, a także spektakl teatralny i Żywą Bibliotekę - wymienia rozmówca "Wyborczej". Różnorodność form nie jest przypadkowa, ma pozwolić publiczności wybranie propozycji najbardziej interesującej, ale też pokazać różnorodność społeczności osób LGBT+.
Pierwsze wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę 11 września o godz. 14, to "Miasto z morza i tęczy", czyli spacer ulicami Gdyni śladami społeczności osób LGBT+.
Spacer poprowadzą Krzysztof Górski i Krzysztof Świętalski, którzy od lat zbierają ślady obecności osób nieheteronormatywnych w Trójmieście, a także Ryszard Kisiel - legendarny aktywista LGBT, artysta i performer.
Kolejnym eventem w ramach Trójmiejskich Dni Równości będzie tego samego dnia Żywa Biblioteka w Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ul. Powroźniczej.
"Do Żywej Biblioteki może przyjść każda osoba, która chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego/jej sytuacji, poglądach, życiu. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów" - informują organizatorzy.
15 września odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury "Maszerowanie po równość. Tożsamość. Debata", czyli rozmowa z organizatorami i organizatorkami marszów równości w całej Polsce.
Dzień później w Zakładzie Kultury przy al. Rzeczpospolitej odbędzie się spektakl muzyczny "Dina". A inspiracją do stworzenia głównej bohaterki była Dina Alma de Paradeda, pierwsza udokumentowana i opisana transpłciowa kobieta zamieszkująca Europę Środkowo-Wschodnią.
17 września w Teatrze Miniatura dwukrotnie zaprezentowany zostanie "Babe Dake", spektakl w formule Teatru Forum.
Ostatnie z wydarzeń w ramach Trójmiejskich Dni Równości będzie dyskusja online dostępna na fanpage'u Tolerado - "Również Kultura". Spotkanie z Sylwią Chutnik, Lilianą Zeic (Piskorską) i Łanią Madej będzie okazją do postawienia pytań politycznych osobom, które w rozumieniu społecznym nie uprawiają polityki profesjonalnie, ale są jej aktywnymi komentatorami.
Trójmiejskie dni równości. Inaczej niż w ubiegłych latach
Stowarzyszenie organizuje Trójmiejskie Dni Równości od 2015 roku, wówczas zorganizowano pierwszy w Trójmieście Marsz Równości. Dotychczas Dni Równości towarzyszyły marszowi, a wszystkie te wydarzenia działy się w maju.
- W tym roku, z powodu epidemii, obawialiśmy się, że w maju mogą obowiązywać obostrzenia związane z epidemią i stąd decyzja o przeniesieniu dni i Marszu Równości na późniejszy czas - wyjaśnia prezes Tolerado.
Ze względu na pandemiczne obostrzenia, kilka elementów programu musiało zostać dostosowanych do odpowiednich wymogów sanitarnych.
- Zabraknie projekcji filmów, szybkich randek czy gry miejskiej. Epidemia miała wpływ na ilość wydarzeń i ich charakter - dodaje Jacek Jasionek.
Organizatorzy do udziału w wydarzeniach zapraszają wszystkich chętnych mieszkańców i mieszkanki Trójmiasta.
- W ciągu całego roku organizujemy bardzo dużo wydarzeń, spotkań towarzyskich i edukacyjnych, dedykowanych głównie osobom ze społeczności LGBT+ i ich bliskim. Trójmiejskie Dni Równości tworzone są z myślą o każdej osobie mieszkającej w Trójmieście czy w pobliżu - zapewnia prezes Tolerado. I dodaje: - Bardzo ważna jest dla nas współpraca z uznanymi instytucjami kultury, bo podkreśla, że proponowane wydarzenia są przeznaczone dla wszystkich chętnych.
Początek w najbliższą sobotę 11 września.