EN

18.05.2022, 08:16 Wersja do druku

Toruń. „Życie na wypadek wojny” - premiera polsko-ukraińskiego projektu w ramach MFT Kontakt

„Życie na wypadek wojny” to interdyscyplinarny projekt, który powstał w ramach rezydencji artystycznych ukraińskich artystek realizowanych w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki i w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wszystkie zmuszone były do ucieczki przed wojną. Wszystkie osiadły w okolicach w regionie kujawsko-pomorskim. Wszystkie chciały mówić.

fot. Ola Rzęska/mat. teatru

Ale czy da się wypowiedzieć/opowiedzieć traumę? Jak mówić o wojnie, która wciąż trwa? Jak zapanować nad emocjami, zracjonalizować doświadczenie, którego zracjonalizować się nie da? Jak żyć na wypadek wojny?
Spektakl to swoista instrukcja obsługi wojny i życia w niej. Krok po kroku, słowo po słowie, wspomnienie po wspomnieniu, obraz po obrazie pojawiają się przed nami zniszczone miasta, utracone historie, przerwane relacje. Wraz z artystkami będziemy „uczyć się” podróżowania po nowej rzeczywistości, próbować wraz z nimi przetrwać, walczyć, chować się czy zdobywać nowe umiejętności. A wszystko to przetkane autentycznymi historiami zebranymi przez artystki w sieciach społecznościowych.

Reżyserką spektaklu jest Ula Kijak - polska aktywistka, tekst sceniczny przygotowała Lena Laguszonkowa – dramatopisarka, inspicjentką jest Hanna Gruszczyńska.
W projekcie biorą udział: poetka, pisarka i menedżerka kultury Ołena Boryszpołec, artystka wizualna Justyna Mohytycz, aktorka, prezenterka i wykładowczyni na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji Jewhenija Nepytaliuk, aktorka Teatru im. Wasyla Wasylko w Odessie Żenia Doliak, studentka Państwowej Akademii Kultury w Charkowie Alona Karpenko, śpiewaczka, flecistka, improwizatorka Jasia Sajenko.

Spektakl to koprodukcja Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Premiera „Życia na wypadek wojny” odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu w środę 25 maja o godz. 20.00 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Pokazy popremierowe odbędą się w czwartek oraz piątek o godz. 18.00.

Bydgoska premiera planowana jest w kolejnym sezonie artystycznym.
Bilety dostępne są w kasie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (+48 56 622 30 70) lub w Biurze Obsługi Widzów (+48 56 622 55 97, +48 654 30 74) oraz poprzez stronę: bilety.teatr.torun.pl

Terminy pokazów:
25.05 | środa | 20:00 - premiera
26.05 | czwartek | 18.00
27.05 | piątek | 18.00

fot. Ola Rzęska/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany