EN

28.04.2021, 11:10 Wersja do druku

Toruń. „Wróg się rodzi” w Teatrze Horzycy online w majowy weekend

Teatr Horzycy w Toruniu zaprasza na pokazy online spektaklu „Wróg się rodzi”  w majowy weekend. Zaplanowano je na 1, 2 i 3 maja.

fot. Wojtek Szabelski/mat. teatru

Spektakl będzie dostępny przez 24 godziny od godz. 15:00 dnia, na który wykupi się bilet. Widz będzie mógł zrobić pauzę, cofnąć czy wrócić do oglądania za kilka godzin. Bilety w cenie 10 zł są już w sprzedaży https://teatr.torun.pl/repertuar

- W spektaklu pytamy, czym jest fenomen społeczny Radia Maryja w epoce postnacjonalizmu. Dlaczego niesie jednym strach, a innym nadzieję? Czy w tym nienawistnym sporze mogą być wygrani? A jeśli tak, to co stanie się z przegranymi? – wyjaśnia autora scenariusza, Marcin Kącki.

„Wróg się rodzi” skupia się na mechanizmach językowych i zjawiskach społecznych związanych z mediami oraz brutalizacją języka debaty publicznej. W sztuce pojawia się więc nie tylko Radio Maryja, ale też Radio RTLM, które w 1994 roku wprost namawiało do mordów.

- Każde społeczne wzburzenie, które jest tragiczne w skutkach, każda historia z podziałem społecznym zaczyna się od słów. Tak się zaczęło w Rwandzie, w Jugosławii, na Bliskim Wschodzie, tak się dzisiaj zaczyna w Europie, w Stanach Zjednoczonych. Zaczyna się od strasznych słow. Rwanda jest najlepszym symbolem podziałów społecznych, tego co się dzieje, gdy ktoś nam mówi, że ktoś obok nas jest gorszy od nas, jest gorszym sortem – dodaje Marcin Kącki.

Akcja przedstawienia dzieje się na kilku planach – co jest oddane także przez ruchomą scenografię autorstwa Tomasza Walesiaka. W spektaklu pojawiają się również postaci historyczne: żydowska poetka Zuzanna Ginczanka, badaczka korzeni totalitaryzmu Hannah Arendt czy Adolf Hitler. Muzykę do spektaklu skomponowała Ela Orleans, urodzona w Oświęcimiu artystka, tworząca w Glasgow i Nowym Jorku. Współpracowała m.in. z Davidem Lynchem.

fot. Wojtek Szabelski/mat. teatru

OPIS SPEKTAKLU:

Na początku było słowo.

Karaluch.

W Rwandzie, w 1994 roku Radio Wolności i Tysiąca Wzgórz namawiało swoich słuchaczy z plemienia Hutu, by wzięli maczety i zapolowali na „karaluchy”. Robakami stali się ich sąsiedzi z plemienia Tutsi. Siła propagandy - nienawiści, dehumanizacji, odwołań do bożego dzieła - przyczyniła się do ludobójstwa, które w ciągu stu dni pochłonęło prawie milion ofiar.  Podczas procesu prezenterów radiowych z Rwandy słynna prokurator Carla del Ponte powiedziała, że zabójcy posłuchali radia, bo było dla nich jak biblia.

Na początku zawsze jest słowo. Także we współczesnej Polsce.

W spektaklu „Wróg się rodzi” badamy fenomen Radia Maryja, które od blisko 30 lat wpływa na mentalność swoich słuchaczy oraz procesy społeczne i kulturowe.

To radio także jest biblią.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

„Wróg się rodzi”

reżyseria: Aneta Groszyńska
scenariusz: Marcin Kącki
scenografia: Tomasz Walesiak
muzyka: Ela Orleans

występują:
Maria  Kierzkowska
Karina Krzywicka
Matylda Podfilipska
Teresa Stępień-Nowicka
Jolanta Teska
Jarosław Felczykowski
Michał Jóźwik (gościnnie)
Filip Perkowski (gościnnie)
Michał Marek Ubysz
Arkadiusz Walesiak
Bartosz Woźny
inspicjent/sufler: Janina Sachwanowicz-Niakas

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne