EN
16.05.2022, 15:25 Wersja do druku

Toruń. W sobotę startuje 26. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

21 maja startuje 26. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle (ze Szwajcarii, Rumunii Czech i Litwy), prapremierowy spektakl stworzony przez ukraińskie artystki na zaproszenie Festiwalu oraz dwa polskie przedstawienia. Spektaklom będą towarzyszyć liczne wydarzenia towarzyszące.

fot. mat. organizatora

Spektakle zaproszone w tym roku na festiwal analizują w mniejszym lub większym zbliżeniu współczesne społeczeństwo, pokazują co dzieje się z człowiekiem poszukującym wolności i rozpoznającym swoje miejsce w społeczeństwie, na ile kompromisów musi być przygotowany lub z ilu ideałów musi zrezygnować, aby nie zostać wykluczonym – wyjaśnia Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.

Festiwal Kontakt 2022 otworzą Pieśni bez słów Thoma Luza (Zurych/Szwajcaria, 21-22 maja). Teatr Luza skupia się na napięciach między muzyką a słowem, tworzy prowokacyjne obrazy, niepowtarzalną atmosferę.

Następny spektakl to Stracone złudzenia Jana Mikuláška (Praga/Czechy, 23 maja). W przedstawieniu na podstawie słynnej powieści Balzaca bohaterowie uwięzieni są w klaustrofobicznym pomieszczeniu, w którym mieści się pełen hipokryzji świat paryskich elit.

Kolejny festiwalowy pokaz (24 maja) to Noce i dnie Michała Siegoczyńskiego, czyli najnowsza produkcja Teatru Horzycy. Historia Bogumiła i Barbary odbija się we współczesnym lustrze, pozostając w dialogu z powieścią Marii Dąbrowskiej i kultowymi ekranizacjami.

25 maja odbędzie się prapremiera spektaklu Życie na wypadek wojny stworzonego przez ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną, które osiadły w regionie kujawsko-pomorskim. W spektaklu twórczynie będą starały się odpowiedzieć m.in. na pytania, czy da się opowiedzieć traumę i jak mówić o wojnie, która wciąż trwa?

26 maja Radu Afrim w Trzech siostrach (Bukareszt/Rumunia) zaproponuje halucynacyjną, bardzo aktualną wersję klasycznej sztuki. Trzy siostry to mocny, szokujący spektakl, który wyprowadza widza ze strefy komfortu i odbiega od spektakli ukazujących rosyjskiego ducha w sposób schematyczny.

fot. mat. organizatora

Opowieści lasku wiedeńskiego Yany Ross (Wilno/Litwa, 27 maja) to tragikomedia poruszająca temat nacjonalizmu, tradycji kulturowych i hipokryzji we współczesnym kontekście litewskim.

Kończący Festiwal Imagine Krystiana Lupy (11-12 czerwca) to artystyczna podróż do świata kontrkultury i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Lupa wychodząc od słów piosenki Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona.

Spektaklom będą towarzyszyły spotkania z twórcami, warsztaty mistrzowskie oraz wydarzenia poświęcone Krystynie Meissner.  24 maja przed wejściem głównym do teatru zostanie otwarta wystawa fotografii zatytułowana „Krystyna Meissner w Toruniu” - dostępna do 30 czerwca.

12 czerwca odbędzie się spotkanie z ludźmi teatru, których zawodowe ścieżki skrzyżowały się z Krystyną Meissner pt. „Zszywanie Europy. Rozmowy dla Krystyny Meissner”. Będziemy rozmawiali z jej współpracownikami oraz z artystami, których twórczości towarzyszyła.

Spotkanie zakończy nadanie Scenie na Zapleczu imienia jej inicjatorki, Krystyny Meissner.

Bilety i karnety:
http://festiwal.teatr.torun.pl/bilety/bilety/

Pełne kalendarium:
http://festiwal.teatr.torun.pl/kalendarium/

Źródło:

Materiał nadesłany