EN
3.08.2022, 11:26 Wersja do druku

Toruń. Teatr Horzycy podsumowuje sezon 2021/2022

W sezonie 2021/2022 roku odbyły się 220 przedstawienia, które obejrzało ponad 32 tysiące widzów. W tym: 89 na dużej scenie, 80 na Scenie na Zapleczu, 28 w foyer II piętra, 7 spektakli „Być jak Thelma i Louise, czyli w stronę Meksyku” w Poczekalni, 9 „Mazagan. Miasto” w różnych miejscach oraz 7 spektakli podczas festiwali teatralnych w Polsce. Do zespołu artystycznego dołączyli nowi aktorzy Michał Darewski, Przemysław Chojęta, Julia Szczepańska i Ada Dec.

fot. mat. teatru

Teatr zrealizował 7 premier. Na Dużej Scenie: „Bareja wieczorową porą” w reżyserii Łukasza Czuja, „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”, które wyreżyserował Michał Siegoczyński oraz „Osiem kobiet” w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z kolei premiery na Scenie na Zapleczu to „Pasolini. Sny przed końcem” (reż. Judyta Berlowska), „Ćwiczenia stylistyczne” (reż. Eva Rysova), „Życie na wypadek wojny” (projekt Ukraina na Festiwalu Kontakt, reż. Ula Kijak), „Pomiędzy” – przedstawienie stworzyła działająca przy teatrze międzypokoleniowa grupa Młody Teatr.

Spektakle Teatru Horzycy były prezentowane na 7 festiwalach, w tym „Biblia: Próba” w reżyserii Jerneja Lorenciego wyjeżdżała aż cztery razy: na 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny, 7. Festiwal Nowego Teatru i 59. Rzeszowskie Spotkania Teatralne (gdzie zdobyła nagrodę publiczności), 56 Festiwal Kontrapunkt w Szczecinie oraz 42. Warszawskie Spotkania Teatralne. Ponadto spektakl „Pasolini. Sny przed końcem” był prezentowany w Warszawie  podczas festiwalu „Nowe Epifanie”, „Testament Marii” na 36. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, a „Życie na wypadek wojny” w ramach festiwalu Ukraina Przeczytana w Bydgoszczy.

W maju odbył się 26. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Zaprezentowano 7 spektakli z 6 państw, które obejrzało 2200 widzów. Ponadto odbywały się spotkania z zaproszonymi zespołami, warsztaty mistrzowskie, które poprowadzili m.in. Thom Luz czy Radu Afrim oraz spotkania studentów kierunków teatralnych z dyrektorami teatrów. Podczas festiwalu upamiętniono zmarłą na początku roku Krystynę Meissner – wieloletnią dyrektorkę Teatru Horzycy. Odbyła się wystawa poświęcona jej pracy w Toruniu oraz rozmowy „Zszywanie Europy”, które poprzedziło nadanie Scenie na Zapleczu imienia Krystyny Meissner.

W sezonie 2021/22 r. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu otrzymał: Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis; Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Spektakl “Biblia: Próba” w reżyserii Jerneja Lorenci: otrzymał Nagrodę Publiczności na 7. Festiwalu Nowego Teatru/59. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych. Został także wyróżniony w kategoriach najlepsze przedstawienie, najlepsza reżyseria i najlepsza muzyka w podsumowaniu sezonu miesięcznika „Teatr”. Ponadto aktorka Julia Szczepańska otrzymała Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego za debiut aktorski podczas festiwalu filmowego TOFIFEST.

Teatr realizował też liczne działania edukacyjne takie jak: Poznaj teatr – zwiedzanie teatru w formie spaceru performatywnego; Teatralna Akademia Seniora; Niedziela w Teatrze – śniadania dla widzów w przestrzeni teatru połączone z warsztatami artystycznymi; Teatr bliżej – warsztaty towarzyszące poszczególnym tytułom z repertuaru; Z dzieckiem do teatru – zajęcia dla najmłodszych w trakcie spektakli; działała międzypokoleniowa grupa Młody Teatr. Ponadto w ramach zwiększania dostępności teatru odbyły się spektakle ze ścieżkami dostępu oraz napisami w języku obcym, a także włączające warsztaty teatralne.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne