EN

10.03.2021, 08:08 Wersja do druku

Toruń. Skromniejsza odsłona 35. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w maju

Przywykliśmy, że toruński Festiwal monodramów zastawał nas jesienią. Tymczasem pandemia koronawirusa nieuchronnie pokrzyżowała ten od dawna ukonstytuowany stan rzeczy. Postanowiliśmy jednak nie przerywać kontynuowanej od lat tradycji organizowania  imprezy. Tym razem Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora odbędą się w terminie 7 – 9 maja 2021 roku.

fot. Krzysztof Zatycki/mat. WROSTJA

Z wspomnianych wyżej  przyczyn Festiwal ulegnie pewnemu okrojeniu. W tym roku nie zostaną powołane bowiem żadne składy jurorskie, żaden artysta  nie zostanie wyróżniony jakąkolwiek nagrodą. Wśród imprez towarzyszących zabraknie warsztatów oraz wystaw. Impreza przyjmie formę hybrydową: będzie można uczestniczyć w niej fizycznie, jak i poprzez płatny streaming.

Zaprezentowane zostaną cztery monodramy. Hasło przewodnie 35. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora przybierze kształt: „Spektakle w 100. Rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza”.

Poszczególne odsłony jednoosobowego teatru będą zatem oscylować wokół twórczości Tadeusza Różewicza odnosząc się do niej w sposób bezpośredni bądź też nawiązując do przejawianej przez nią poetyki.

Tak oto w pierwszym dniu widzowie obejrzą monodram (obchodzącego 50-lecie pracy artystycznej !) Wiesława Komasy Różewiczogranie. To subtelne w wyrazie dzieło  aktor zwykł rozgrywać dotychczas między widzami. Uwzględniając jednak obostrzenia pandemiczne, tym razem dokona się wyraźny podział na „scenę” i „widownię”.

Po spektaklu odbędzie się jedyna impreza towarzysząca (najprawdopodobniej wyłącznie w formie online) – wykład prezesa Klubu Krytyki Teatralnej, redaktora Tomasza Miłkowskiego, „Tadeusz Różewicz w Teatrze Jednego Aktora”.  

W drugim dniu imprezy Wioleta Komar zaprezentuje monodram Przyj dziewczyno przyj… oparty na utworach: Przyj dziewczyno przyj do sukcesuKichnięcia, dramatach: Pogrzeb po polsku, Na czworakach, Trelemorele, Czego przybywa czego ubywa oraz wierszu Budowa wieży Bubel. Spektakl stanowi próbę scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych.

W tym samym dniu Piotr Kondrat zaprezentuje w Amfiteatrze Szekspirowskim premierowy spektakl Szekspir 7 pm.

Ostatniego dnia obejrzeć będzie można monodram Agnieszki Przepiórskiej Ginczanka. Przepis na prostotę życia. Spektakl stanowi próbę ujęcia życiorysu poetki żydowskiego pochodzenia, Zuzanny Ginczanki, rozstrzelanej przez Gestapo w 1944 roku. Trauma doświadczenia wojennego, próba eksplikacji swojego „ja” w poezji czy w ogóle w literaturze to tematy mocno obecne i charakterystyczne dla  twórczości Różewicza, stąd dzieło Przepiórskiej zdaje się być mocno pasujące do tegorocznej odsłony Festiwalu.

Skromniejsza odsłona 35. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora  nie wiąże się, jak widać, z deprecjacją ich poziomu artystycznego.
Wierzymy, że wspólnie z Państwem przeżyjemy wartościowe chwile!

   

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne