EN

10.06.2020, 17:59 Wersja do druku

Toruń. Premiera "Kariery Nikodema Dyzmy" u Horzycy

19 czerwca na deskach Teatru Horzycy zagości uwielbiana przez wielu historia Nikodema Dyzmy w reżyserii Piotra Ratajczaka - znanego toruńskim widzom m.in. z "Tanga". Nikodem Dyzma, główny bohater powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to pozbawiony szczególnych talentów człowiek znikąd, który wyrusza do Warszawy w poszukiwaniu pracy.

Dyzma przypadkiem trafia na raut dyplomatyczny, gdzie chce się tylko za darmo najeść. Upuszczona sałatka i zbity talerzyk sprawiają, że jego dotychczasowe życie zaczyna się gwałtownie zmieniać. Lawina przypadków i cwaniactwo bohatera sprawiają, że zaczyna on piąć się coraz wyżej po szczeblach kariery politycznej. Zachwycone nim społeczeństwo ignoruje jego kompletny brak kompetencji.

Dołęga-Mostowicz napisał tę powieść jako odwet za to, co spotkało go ze strony sanacji - wyjaśnia Piotr Rowicki, autor scenariusza i dramaturg. - Był dziennikarzem krytycznie wyrażającym się o ówczesnych władzach i Piłsudskim. W 1927 r. ostał porwany, pobity i wrzucony do stawu, ledwie uszedł z życiem. To wtedy zaczął pracę nad powieścią ośmieszającą elity i ukazującą tajniki mechanizmów rządzenia państwem. Zemsta udała się znakomicie. Powstała historia mocna, wstrząsająca i aktualna we wszystkich czasach, niezależnie od panującego systemu politycznego.


Natalia Kabanow/mat. teatru

Czy dziś nie żyjemy w czasach opanowanych przez Dyzmów? Czy nie atakują nas ze wszystkich stron i we wszystkich dziedzinach chorobliwi karierowicze i ludzie pozbawieni skrupułów? Dlaczego zgadzamy się, aby kolejni Dyzmowie rządzili naszym światem? Może ich potrzebujemy?
W naszym przedstawieniu dość wiernie trzymamy się mechanizmów i zasad wymyślonych przez autora powieści - dodaje Piotr Rowicki. - Jednak pozwalamy sobie na fantazje dotyczące głównego bohatera. Może jednak, nie do końca to był przypadek. Może potrzeba chwili, a może społeczeństwo oczekiwało na kogoś takiego i to ono go wykreowało. Człowieka z ludu, prostego, odważnego i twardego, człowieka z charakterem. Człowieka wielkiego.

Gramy:
19, 20, 21, 26, 27, 28 czerwca godz. 19:00
Spektakle będą odbywać się w reżimie sanitarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, o których informujemy na naszej stronie www.
Bilety-cegiełki w cenie 45 zł można kupować online oraz rezerwować pod numerami telefonów: 56 622 55 97, 56 654 90 74.


Wszyscy dziś przebadani, czyli 18 osób z zespołu realizatorów i obsady – mieli ujemny wynik testów. Możliwość darmowego przeprowadzenia testów przesiewowych zyskaliśmy dzięki firmie CDI sp. z.o.o. która jest właścicielem strony

http://testnakoronawirus.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne