EN
1.04.2022, 13:50 Wersja do druku

Toruń. „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią” - od dziś w Teatrze Horzycy

1 kwietnia na deskach Dużej Sceny Teatru Horzycy w Toruniu odbędzie się druga premiera w tym sezonie. Będą to „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Inspiracją spektaklu jest słynna powieść Marii Dąbrowskiej i kultowy film Jerzego Antczaka.

fot. Wojtek Szabelski/mat. teatru

„Noce i dnie…” Siegoczyńskiego to spektakl o pierwszej miłości i tej ostatniej. Epicki rozmach i historyczne kostiumy przeplatają się z osadzoną w popkulturze, współczesną wersją losów Barbary i Bogumiła.

Małżeństwo z rozsądku czy miłość bez wzajemności? Romans czy śmierć? Bohaterowie stają do pojedynku o szczęście i spełnienie, ale walczą też o dwie różne wizje Polski. Ta historia rozpina się między miłością i wojną zanurzając widzów w losy zwyczajnych ludzi w niezwykłych czasach.

Spektakl będzie się zmieniał i balansował między epickością a popkulturą. Raz będzie współcześnie raz klasycznie, kostium będzie się zmieniał z historycznego na współczesny
– mówi reżyser, Michał Siegoczyński.

Maria Dąbrowska była za „Noce i dnie” pięciokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Utwór uważa się za najlepszą polską powieść realistyczną XX wieku, a film na jej podstawie obejrzało dwie trzecie Polaków (21 milionów widzów) – tylko w ciągu pierwszych dwóch lat na ekranie! Ten kultowy tytuł w Teatrze Horzycy odbija się we współczesnym lustrze pozostając w dialogu z oryginałem i ekranizacjami.

Autorem scenografii jest Michał Dobrucki, a kostiumy zaprojektował Sylwester Krupiński. Muzykę stworzył Kamil Pater, choreografię przygotowała Alisa Makarenko, zaś za projekcje oraz reżyserię świateł zrealizował Adam Zduńczyk.

Odcinek podcastu Ucho Horzycy - rozmowa  z reżyserem, Michałem Siegoczyńskim oraz aktorkami: Julią Szczepańska (w roli Barbary Niechcic) i Matyldą Podfilipską (w roli Marii Dąbrowskiej): https://spoti.fi/3DcuaYU

fot. Wojtek Szabelski/mat. teatru

Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Scenografia: Michał Dobrucki
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Muzyka: Kamil Pater
Choreografia: Alisa Makarenko
Projekcje, reżyseria świateł: Adam Zduńczyk
Konsultacja dramaturgiczna: Patryk Warchoł
Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Ada Dec (gościnnie), Maria Kierzkowska, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Julia Szczepańska (gościnnie), Przemysław Chojęta, Mikołaj Śliwa (gościnnie), Igor Tajchman (gościnnie), Paweł Tchórzelski, Michał Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski.
Dzieci: Antonia Dąbrowska, Lilianna Drost, Tymon Podfilipski, Nil Smużny.

Źródło:

Materiał nadesłany