EN
4.03.2023, 12:06 Wersja do druku

Toruń. „Klucze od domu”. Wystawa w Teatrze Muzycznym

Inne aktualności

Do 10 marca w Teatrze Muzycznym w Toruniu można oglądać wyjątkową wystawę „Klucze od domu”, którą przygotowała mieszkająca w naszym mieście ukraińska artystka Marharyta Rubanenko. Pisze Grzegorz Giedrys w „Gazecie Wyborczej - Toruń”.

- Co nam zostaje, gdy wrogie pociski zmuszają nas do opuszczenia własnych domów? Walizka pospiesznie zebranych rzeczy; dużo wątpliwości i rozpaczy; trochę siły do dalszego istnienia i pęk kluczy symbolizujących ten niegdyś bezpieczny i przytulny dom – mówi autorka projektu.

Pod koniec kwietnia znajomi jej sąsiadów przesłali zdjęcie, z którego wynikało, że nie ma już domu, w którym artystka spędziła dzieciństwo. I wszystko, co po nim zostało, to klucze. - Mimo niemożności powrotu do domu z powodu zagrożenia, w pierwszych miesiącach po przyjeździe do Polski nie mogłam sobie pozwolić na wyjęcie kluczy z kieszeni i zawsze nosiłam je ze sobą. Tak prosta rzecz, z której korzystamy na co dzień, straciła swoją pierwotną funkcję i nabrała nowego znaczenia – opowiada Rubanenko.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Co nam zostaje, gdy wrogie pociski zmuszają nas do opuszczenia własnych domów? Samotny klucz w kieszeni

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Toruń” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Grzegorz Giedrys

Data publikacji oryginału:

03.03.2023

Wątki tematyczne