EN
15.04.2021, 09:01 Wersja do druku

Toruń. Dziesięć lat Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Toruńska Agenda Kulturalna obchodzi w 2021 roku dziesięciolecie istnienia. Z tej okazji, chcielibyśmy przypomnieć kilka ważnych dla nas wydarzeń, które na przestrzeni minionej dekady mieliśmy przyjemność organizować dla toruńskiej publiczności.

W 2011 roku nowo-powstała instytucja otrzymała zadanie prowadzenia działalności w zakresie kreowania i rozwijania działalności kulturalnej na terenie Torunia, a także promocji miasta ukierunkowanej na zbudowanie kulturalnej marki miasta. Na przestrzeni lat Toruńska Agenda Kulturalna zorganizowała łącznie 2031 wydarzeń kulturalnych. Znalazły się wśród nich zarówno małe, kameralne koncerty organizowane w różnych zakamarkach miasta, jak i liczne spektakle i pokazy na zatłoczonych, głównych ulicach Torunia. Przy współpracy z lokalnymi oraz międzynarodowymi twórcami stworzyliśmy wiele niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju wydarzeń oraz festiwale o międzynarodowej renomie, przyciągające do miasta tłumy turystów. Mieliśmy okazję pracować ze zdolnymi artystami z całego świata m.in. z Hiszpanii, Francji, Włoch, Singapuru, Rosji, Węgier, Portugalii oraz Finlandii. Podczas minionej dekady wiele młodych i zdolnych osób miało okazję współtworzyć TAK – pracownicy i wolontariusze zdobywali podczas naszych wydarzeń swoje pierwsze doświadczenia, dzieląc się z nami swoją pasją i kreatywnością.

Godzina czterdzieści osiem

Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym przez Toruńską Agendę Kulturalną było widowisko audiowizualne „Godzina czterdzieści osiem”. Toruń, słynący z astronomicznych tradycji, hucznie świętował, za jego sprawą, pięćdziesiątą rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Za pomocą ogromnych rusztowań, licznych ekranów, kilometrów kabli i świateł scenicznych sąsiedztwo Auli UMK zmieniło się tego wieczoru w gigantyczny ekran, na którym wyświetlona została fascynująca opowieść o kosmosie. Z rozstawionego na placu spektakularnego boom boxu dla toruńskiej publiczności zagrali znakomici muzycy: multiinstrumentalista i kompozytor Józef Skrzek, gitarzysta Jacek Królik oraz artyści sceny elektroniczno-klubowej: DJ Adamus, saksofonista Bananesq, MC Jakob i VJ Nikon.

Podczas widowiska zabraliśmy publiczność w ekscytującą i poruszającą wyobraźnię, kosmiczną podróż. Zebrani tłumnie przed Aulą UMK torunianie  obejrzeli w formie multimedialnej prezentacji z elementami mappingu 3D, inspirującą opowieść o  początkach wszechświata oraz miejscu ludzkości w nim. Niesamowitym wizualizacjom towarzyszyła wykonywana na żywo muzyka multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka. W drugiej części wieczoru świetlny boom box zmienił się w scenę, z której  DJ Adamus i zaproszeni goście wykonali niezapomniany i niepowtarzalny koncert. Muzyce wykonywanej na żywo towarzyszyły wizualizację wyświetlane na ekranach, tworzone na bieżąco przez VJ Nikon. Przed sceną zaś swój kunszt prezentowali toruńscy artyści specjalizujący się w pokazach ognia.

Dla wielu z nas był to z pewnością niezapomniany wieczór, którym udowodniliśmy sobie, że potrafimy i możemy tworzyć w Toruniu widowiska, podczas których współpracują ze sobą twórcy z zupełnie różnych dziedzin sztuki.

Powspominajcie razem z nami jak wyglądało to niezwykłe wydarzenie:

Źródło:

Materiał nadesłany