EN

29.10.2020, 09:16 Wersja do druku

Toruń. Baj Pomorski otworzył plenerową Scenę Szekspirowską

Przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. To konglomerat obiektów, na który składają się: Park Rzeźb, Teatr Elżbietański oraz Mechaniczny Teatr Balkonowy. Nadano jej imię Stanisława Stapfa, zasłużonego dyrektora teatru w latach 1950-60.

fot. Wojtek SzabelskiTeatr Elżbietański wzorowany jest na londyńskim The Globe. Nie jest to co prawda rotunda, ale konstrukcja nawiązuje do galeonu, na którego trzech masztach wsparty jest rozsuwany dach. Atmosferą sztuk najsłynniejszego dramatopisarza w historii przesycony jest cały przylegający do Baja teren. Stanęły tam multimedialne rzeźby nawiązujące do postaci z jego dramatów, a także do mitologii. Zaprojektował je scenograf Dariusz Panas. Rzeźby wyposażone są w ścieżki dźwiękowe, swój własny głos oraz rozmaite mechanizmy umożliwiające im poruszanie się. Spacerując między drzewami, spotkamy Puka, Podszewkę, Centaura, Feniksa i Jednorożca. Centralnym punktem instalacji jest wielka maska z twarzą Szekspira. Postaci co jakiś czas ożywają i opowiadają o sobie w towarzystwie muzyki. Całość uzupełnia ruchomy teatr na balkonie Baja, odnoszący się do polskiej kultury ludowej, pór roku i historii Torunia.

W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej nie odbyła się zaplanowana na niedzielę uroczystość otwarcia Sceny Szekspirowskiej. Obiekty zostały jednak udostępnione publiczności. Po uruchomieniu sceny można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10-18.

fot. Wojtek Szabelski

Tytuł oryginalny

Baj Pomorski w Toruniu otworzył swoją Scenę Szekspirowską

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Toruń” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

opr. tog