W dniach 15.10.-21.10.2022 odbędzie się 28.edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” organizowanego przez Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu.
Tegoroczny Festiwal przebiega pod hasłem: „Jesteśmy!”. Stanowi ono nawiązanie do tak długo wyczekiwanego powrotu do grania spektakli, realizacji rozmaitych przedsięwzięć teatralnych w sposób dotychczas przyjęty, bez obostrzeń, ograniczeń, dystansu.
Podczas 28. MFTL „Spotkania” zobaczymy siedem zespołów teatralnych. Prezentowane przez nich spektakle poruszają takie tematy, jak dorastanie, oswajanie rzeczywistości w sposób sensoryczny, depresja i metody radzenia sobie z nią, humorystycznie podjęta kwestia śmierci.
Tradycyjnie już dobieraliśmy przedstawienia tak, aby w choćby minimalnym stopniu ich tematyka zawierała również zagadnienie odmienności, godzenie się z nią oraz oswajanie jej.
Od ponad dekady częścią MFTL są spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”. Zetknięcie się z twórczością osób niepełnosprawnych otwiera oczy dziecka na problem zmagania się z chorobą, ale też wytrwałości w pokonywaniu wszelkich barier. W tym roku odbędzie się XVIII edycja niniejszego Przeglądu.
MFTL ,,Spotkania” to zatem nie tylko tytułowe „spotkania” z różnymi gatunkami, ale przede wszystkim spotkanie z różnymi kulturami, spotkanie z innością, która towarzyszy nam w codzienności. To spotkanie człowieka z człowiekiem na nieco wyższym poziomie energetycznym.
Wszystkie aktualności dotyczące Festiwalu zamieszczamy regularnie w naszych mediach społecznościowych, do odwiedzania których serdecznie Was zapraszamy!
https://www.facebook.com/mftlspotkania
https://www.facebook.com/bajpomorski
Spotkajmy się na „Spotkaniach”!
***
PROGRAM XXVIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW LALEK ,,SPOTKANIA”
SPEKTAKLE:
1) Teatr Animacji (Poznań) – Kluk, reż. Artur Romański
2) Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki (Jelenia Góra) – Kto się boi Pani Eś?, reż. Punch Mama
3) Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biała) – Włosy Mamy, reż. Anita Piotrowska
4) Teatr Kameralny w Bydgoszczy – Te sprawy, reż. Tomasz Kaczorowski
5) Teatr Lalek Guliwer / Teatr 21 (Warszawa) – Królestwa, reż. Justyna Sobczyk, współpraca reż. Iza Chlewińska
6) Ilka Schoenbein Theater Meschugge (Niemcy) – Ricdin Ricdon , reż. Ilka Schoenbein
7) Natalia Sakowicz, Romans, reż. Natalia Sakowicz
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
1. XVIII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych ,,Innym Okiem"
2. Prezentacja dramaturgii współczesnej dla dzieci i młodzieży połączona ze spotkaniem autorskim i promocją wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” przygotowana we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, połączona ze spotkaniem z autorem sztuki dla dzieci i młodzieży
3. ,,Spotkania TV" – telewizyjne studio festiwalowe pełniące funkcję promocyjną, którego kolejne odcinki publikowane są w Internecie na zasadzie bezpłatnego dostępu
4. Parada teatralna – organizowana corocznie na rozpoczęcie Festiwalu
5. Wystawa projektów plastycznych i scenograficznych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ulokowana we foyer Teatru ,,Baj Pomorski"
6. Kiermasz książek dla dzieci i młodzieży z Wydawnictwa BiS
WARSZTATY
1. Warsztaty lalkarskie – zajęcia dotyczące prezentacji rodzajów lalek oraz sposobu ich animowania, połączone z możliwością stworzenia własnej lalki (aktorzy Teatru ,,Baj Pomorski")
2. Warsztaty choreograficzne – zajęcia z zakresu pracy nad ciałem, rytmiką, poprowadzona przez wyspecjalizowanego instruktora
3. Warsztaty towarzyszące Spotkaniom z Teatrami Osób Niepełnosprawnych ,,Innym Okiem" – poprowadzone przez aktorów i instruktorów teatralnych.
4. Warsztat międzypokoleniowy – wspólne zajęcia integrujące seniorów oraz młodzież, przeprowadzone we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury.
5. Warsztaty dramaturgiczne – poprowadzone przez instruktora z Centrum Sztuki Dziecka
6. Warsztaty scenograficzne – poprowadzone przez scenografa Dariusza Panasa