EN
11.08.2022, 10:28 Wersja do druku

Toruń. 28. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” jesienią w Baju Pomorskim

W dniach 15.10.-21.10.2022 odbędzie się 28.edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” organizowanego przez Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu.

fot. mat. teatru

Tegoroczny Festiwal przebiega pod hasłem: „Jesteśmy!”. Stanowi ono nawiązanie do tak długo wyczekiwanego powrotu do grania spektakli, realizacji rozmaitych przedsięwzięć teatralnych w sposób dotychczas przyjęty, bez obostrzeń, ograniczeń, dystansu.

Podczas 28. MFTL „Spotkania” zobaczymy siedem zespołów teatralnych. Prezentowane przez nich spektakle poruszają takie tematy, jak dorastanie, oswajanie rzeczywistości w sposób sensoryczny, depresja i metody radzenia sobie z nią, humorystycznie podjęta kwestia śmierci.

Tradycyjnie już dobieraliśmy przedstawienia tak, aby w choćby minimalnym stopniu ich tematyka zawierała również zagadnienie odmienności, godzenie się z nią oraz oswajanie jej.

Od ponad dekady częścią MFTL są spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”. Zetknięcie się z twórczością osób niepełnosprawnych otwiera oczy dziecka na problem zmagania się z chorobą, ale też wytrwałości w pokonywaniu wszelkich barier. W tym roku odbędzie się XVIII edycja niniejszego Przeglądu.

MFTL ,,Spotkania” to zatem nie tylko tytułowe „spotkania” z różnymi gatunkami, ale przede wszystkim spotkanie z różnymi kulturami, spotkanie z innością, która towarzyszy nam w codzienności. To spotkanie człowieka z człowiekiem na nieco wyższym poziomie energetycznym.

Wszystkie aktualności dotyczące Festiwalu zamieszczamy regularnie w naszych mediach społecznościowych, do odwiedzania których serdecznie Was zapraszamy!

https://www.facebook.com/mftlspotkania

https://www.facebook.com/bajpomorski

www.bajpomorski.art.pl

Spotkajmy się na „Spotkaniach”!

***
PROGRAM XXVIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW LALEK ,,SPOTKANIA”

SPEKTAKLE:
1) Teatr Animacji (Poznań) – Kluk, reż. Artur Romański
2) Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki (Jelenia Góra) – Kto się boi Pani Eś?, reż. Punch Mama
3) Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biała) –  Włosy Mamy, reż. Anita Piotrowska
4) Teatr Kameralny w Bydgoszczy –  Te sprawy, reż. Tomasz Kaczorowski
5) Teatr Lalek Guliwer / Teatr 21 (Warszawa) –  Królestwa, reż. Justyna Sobczyk, współpraca reż. Iza Chlewińska
6) Ilka Schoenbein Theater Meschugge (Niemcy) –  Ricdin Ricdon , reż. Ilka Schoenbein
7) Natalia Sakowicz, Romans, reż. Natalia Sakowicz

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
1. XVIII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych ,,Innym Okiem"
2. Prezentacja dramaturgii współczesnej dla dzieci i młodzieży połączona ze spotkaniem autorskim i promocją wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” przygotowana we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, połączona ze spotkaniem z autorem sztuki dla dzieci i młodzieży
3. ,,Spotkania TV" –  telewizyjne studio festiwalowe pełniące funkcję promocyjną, którego kolejne odcinki publikowane są w Internecie na zasadzie bezpłatnego dostępu
 4. Parada teatralna –  organizowana corocznie na rozpoczęcie Festiwalu
5. Wystawa projektów plastycznych i scenograficznych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ulokowana we foyer Teatru ,,Baj Pomorski"
6. Kiermasz książek dla dzieci i młodzieży z Wydawnictwa BiS

WARSZTATY
1. Warsztaty lalkarskie –  zajęcia dotyczące prezentacji rodzajów lalek oraz sposobu ich animowania, połączone z możliwością stworzenia własnej lalki (aktorzy Teatru ,,Baj Pomorski")
2. Warsztaty choreograficzne – zajęcia z zakresu pracy nad ciałem, rytmiką, poprowadzona przez wyspecjalizowanego instruktora
3. Warsztaty towarzyszące Spotkaniom z Teatrami Osób Niepełnosprawnych ,,Innym Okiem" –  poprowadzone przez aktorów i instruktorów teatralnych.
4. Warsztat międzypokoleniowy –  wspólne zajęcia integrujące seniorów oraz młodzież, przeprowadzone we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury.
5. Warsztaty dramaturgiczne – poprowadzone przez instruktora z Centrum Sztuki Dziecka
6. Warsztaty scenograficzne – poprowadzone przez scenografa Dariusza Panasa

Źródło:

Materiał nadesłany