EN

2.07.2020, 15:32 Wersja do druku

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury – 50 nominowanych

29 czerwca w siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, Kapituła Konkursu ogłosiła nominacje do tegorocznych XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

mat. teatru

Kilkanaście lat temu mawiano złośliwie, że są to nagrody towarzyskie wręczane tym, których jurorzy lubią. Obecnie nie ma już teatru muzycznego w Polsce, który by tej formy uznania nie cenił. Tylko tu wręcza się nagrodę dla najlepszego spektaklu muzycznego w Polsce. To jedyne tego typu ogólnopolskie nagrody, przyznawane obecnie już w 15 kategoriach – i bardzo słusznie, ponieważ tu docenia się nie tylko śpiewaków operowych i wokalistów musicalowych, reżyserów, dyrygentów, choreografów, scenografów i kostiumografów, ale także tancerzy teatralnych – i to aż w czterech kategoriach. Tylko tu wyróżnia się też najlepszy plakat teatralno-muzyczny. Generalnie jest to bardzo niesprawiedliwe, że teatry dramatyczne mają kilkadziesiąt różnych konkursów i festiwali, a teatry muzyczne – jedynie organizowany przez dyrektora Macieja Figasa Bydgoski Festiwal Operowy, który w tym roku z powodu pandemii koronawirusa został odwołany oraz kilka wydarzeń, na których pośród licznych koncertów pojawiają się spektakle muzyczne jako tak zwane wisienki na torcie czyli: Festiwal im. Adama Didura w Sanoku, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Maciej Korwin, nieżyjący już dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni zorganizował kilka Festiwali Teatrów Muzycznych, ale niestety zabrakło pieniędzy na ich finansowanie i wspaniała idea trafiła do lamusa.

To ciekawe, że jeden z najmniejszych teatrów w Polsce – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie – organizuje najbardziej prestiżowy konkurs tego typu. Brawo dla organizatorów: Dyrektor Iwony Wujastyk i kierownika artystycznego Jakuba Milewskiego. Ta wspaniała idea pokazuje, jak ważne jest docenianie pracy różnych wybitnie zdolnych artystów, a o randze nagrody świadczy obecność w jury wielu autorytetów i fakt, że na uroczystość ogłoszenia nominacji przyjechało wielu dyrektorów, między innymi: Aleksandra Gajewska z Teatru Rozrywki w Chorzowie, Kamila Lendzion z Teatru Muzycznego w Lublinie, Grażyna Posmykiewicz z Teatru Muzycznego w Łodzi, Łukasz Goik z Opery Śląskiej w Bytomiu, Jacek Jekiel z Opery na Zamku w Szczecinie, Przemysław Kieliszewski z Teatru Muzycznego w Poznaniu, Janusz Stokłosa z Teatru Studio Buffo w Warszawie (równocześnie jeden z jurorów). Ogłoszenie nominacji 3 miesiące przed wręczeniem nagród sprawia, że będzie dużo czasu na promocję artystów wyróżnionych, w czym portal muzyczny ORFEO jako partner Wydarzenia również będzie mieć swój udział.

mat. teatru

W skład jury wchodzą: Iwona Wujastyk (Przewodnicząca Kapituły, Dyrektor MTM im. J Kiepury), Prof. Izabela Kłosińska (sopranistka), Krystyna Mazurówna (tancerka, choreograf), Danuta Renz (śpiewaczka operowa, Przewodnicząca Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP), Marek Chowaniec (scenograf), Krzysztof Herdzin (pianista, dyrygent, kompozytor), Prof. Ryszard Karczykowski (śpiewak operowy), Andrzej Pągowski (artysta grafik), Jerzy Satanowski (kompozytor, aranżer, reżyser), Janusz Stokłosa (pianista, kompozytor), Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny).

Gala rozdania XIV Teatralnych Nagród Muzycznych odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie w poniedziałek 28 września.

25 polskich teatrów wysłało 160 zgłoszeń. W 15 kategoriach nominowano 46 osób (w tym dwukrotnie Julię Skrzynecką w kategorii Scenografia) i 4 spektakle.

Nominowane w kategorii NAJLEPSZY SPEKTAKL są:

– “Cyrulik Sewilski” – spektakl zgłoszony przez Operę Krakowską,

– “Paria” – spektakl zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,

– “Proces” – spektakl zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie,

– “Straszny Dwór” – spektakl zgłoszony przez Operę Nova w Bydgoszczy.

Pełna lista nominowanych wraz ze zdjęciami znajduje się tutaj: https://orfeo.com.pl/niezbednik-melomana/teatralne-nagrody-muzyczne-im-jana-kiepury-50-nominowanych/

Tytuł oryginalny

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury – 50 nominowanych

Źródło:

www.orfeo.com.pl
Link do źródła

Autor:

Krzysztof Korwin-Piotrowski

Data publikacji oryginału:

30.06.2020

Wątki tematyczne