Teatr Sztuki Ciała w tym roku będzie chodził i spacerował w wielu miejscach Warszawy, łączący dosłownie ciało i ducha. Teatr ruchu w ruchu spacerowym i paradnym. Idealny zestaw na lato. Pisze Monika Rejtner.
Teatr kojarzy nam się przede wszystkim z budynkiem teatralnym. Obrazy są w galerii, koncerty w filharmonii, a teatr... w teatrze. Jednak początki teatru to ulica i ruch. Najpierw była uroczysta procesja dla Dionizosa, wędrówka z tancerzami przez ulicę greckiego miasta. Potem triumfalne i widowiskowe przejazdy rzymskich wodzów, parady przebierańców w renesansowej Wenecji, przejazdy kuglarskich wozów przez wioski. Wreszcie współczesne parady i marsze, gdzie można poczuć się częścią wspólnoty. Parady nie tylko aktywizują widzów, czynią z nich uczestników spektaklów, ale też ożywiają mapy miasta, tworzą nowe konteksty, zmieniają codzienną rzeczywistość ulic w świąteczną. Wędrówka jest zawsze rodzajem przygody, opowieści, od miejsca do miejsca, od jednego działania do drugiego, od niespodzianki do niespodzianki. Teatr w ruchu jest teatrem wspólnego wędrowania.
Poza tym ruch to zdrowie. Chodzenie jest nie tylko dobre dla ciała, ale i ducha. Spacery, przechadzki po pandemii na stałe wkroczyły do naszych nawyków. A najlepiej ruch w naturze, chociażby w miejskim parku, na brzegu rzeki, między ogródkami. A co jeśli dołożymy do spaceru teatr: piękne kostiumy, elektryzującą muzykę i aktorów w zaskakujących rolach? Wtedy mamy idealne połączenie. Teatr Sztuki Ciała w tym roku będzie chodził i spacerował w wielu miejscach Warszawy, łączący dosłownie ciało i ducha. Teatr ruchu w ruchu spacerowym i paradnym. Idealny zestaw na lato!
Teatr Sztuka Ciała od kilku sezonów do swoich letnich działań w plenerze dodał parady i spacery. W tym sezonie też ich nie zabraknie.
Już 2 lipca będzie można spacerować i paradować z naturą i w naturze. O godzinie 11.00 w Kamieniu Pawilonie Edukacyjnym rozpocznie się spacer botaniczny z Szaloną Botaniczką (Katarzyną Markowską), której towarzyszyć będą jej ulubione rośliny w zjawiskowych kostiumach stworzonych przez Annę Rudzińską. Okolica Kamienia to pozostałości lasów łęgowych i unikalny dziki brzeg Wisły. Scenografia naturalna gotowa do działań.
A komu będzie mało przyrody i teatru, może dołączyć do wyruszającej z Placu Bankowego Parady Flower Power. Start o godzinie 12.15 pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego. Finał w Parku Krasińskich. Ożyją żywymi roślinami dawne Nalewki i Plac Bankowy. Będzie okazja poznać zjawiskowego Maka, lekko niepokojącą Kolczurkę, fascynującego Skrzypa i łamiącą serca Naparstnicę. Ale to nie wszystko. Parada będzie wędrować przy wyjątkowo wyrafinowanej muzyce pod nogę – muzyce Brass Federacji. Jazz i flow, trąby i ruch. Czego można chcieć więcej w słoneczną warszawską niedzielę? Na pewno pogody!
A o 16.00 Szalona Botaniczka będzie oprowadzać po Ogrodzie Botanicznym w Powsinie szlakiem roślin leczniczych. W tej obłędnej scenerii pojawi się jeszcze dwukrotnie 5 sierpnia i 2 września w ramach Natury i Kultury Ursynowa.
To nadal nie wszystkie propozycje spacerów w naturze z naturą w projekcie „Latający Teatr Sztuki Ciała”. Tym razem spacer dosłownie latający. Na warszawskie ulice wylecą owady: ćma, mucha, komar. Kostiumy przygotowała Katarzyna Wróbel, ona też jest odpowiedzialna za reżyserię i koncepcję działania z owadami. Zazwyczaj owady są niewidzialnymi mieszkańcami miast. Jeśli spacerują z nami to przypadkowo i nie zawsze z naszą aprobatą. 6 sierpnia będzie inaczej. Będzie można przywitać się komarem, poznać włochatą ćmą, usiąść do stołu z muchą. Oswoić i poznać. Może skutkiem będzie zmiana naszego stosunku i podejścia do tych jakże potrzebnych naszych sąsiadów.
A jeśli bliski wam jest świat klaunady i śmiechu, to 3 września będziecie mogli dołączyć do parady z udziałem finalistów programu „Mam talent”. Naburmuszony Edward, perfekcyjna Precyzja, smętny Smętek, specjalnie dla mieszkańców Warszawy, będą triumfalnie spacerować Bulwarami Wiślanymi. Na pewno wydarzy się wiele niespodziewanych i prześmiesznych katastrof.
Będzie okazja do zadumy i tańca. W końcu nie zapomnijmy, że my ludzie to też natura, szczególnie w miejskiej scenerii Bulwarów Wiślanych. Koniecznie spotkajcie się w ruchu z Latającym Teatrem Sztuki Ciała – teatrem ruchu.
Wydarzenia odbywają się dzięki wsparciu m. st. Warszawa, więcej informacji: https://sztukaciala.com/repertuar-2023/