EN

20.05.2021, 15:21 Wersja do druku

Tarnów. Teatr Solskiego zaprasza

Teatr im. Ludwika Solskiego do końca sezonu zaprezentuje dwie premiery, wróci do wcześniej granych tytułów na wszystkich scenach. Zostanie wprowadzony do sprzedaży „Bilet Mecenasa” a wielbiciele lektury będą mogli ją uskutecznić na Zielonym Dachu w towarzystwie aktorów. Nie zabraknie też wyjątkowego konkursu.

Małgorzata Mikos / mat. teatru

Łakniemy grania jak kania dżdżu. Dlatego pokazujemy jak najwięcej z repertuaru oraz zapraszamy na nowe premiery: „Zbrodnię i karę” oraz spektakl-koncert „Solski radio”. Oczywiście zapraszamy także na 25 maja na koncert w dziesiątą rocznicę tragicznej śmierci Edwarda Żentary – mówi Matylda Baczyńska, dyrektor artystyczna. Liczymy, że nasi wierni widzowie dopiszą a my w każdym spektaklu damy z siebie wszystko. Przedłużony sezon zakończymy w lipcu pokazami „Maydaya”. Na dużej scenie - obok premiery „Zbrodni i kary” w reżyserii Macieja Podstawnego - wyjątkowe przedsięwzięcia sceniczne pod tytułem „Radio Solski”. Zespół muzyczny na żywo tworzyć będą prawie wszyscy aktorzy Solskiego. Weekend sąsiadujący z Dniem Dziecka scena gościć będzie aktorów z „Pinokia”. Widzowie zobaczą także (w czerwcu i lipcu) farsę wszechczasów, czyli „Mayday”. Na Małej Scenie będzie można natomiast zobaczyć „Braci Karamazow” w zmienionej obsadzie ze świeżo upieczonym absolwentem krakowskiej Akademii Teatralnej Ireneuszem Mosio oraz „Płuca” i muzyczny spektakl oparty na biografii Kory - „Bądź taka, nie bądź taka”. Na Scenie Underground zagości jedna z ostatnich premier czyli „Po co jest noc?” powstała na podstawie poezji i prozy Edwarda Stachury. Także Scena na Dachu zostanie wykorzystana dla prezentacji najnowszego programu SOLski Chór pt. „Kobieta/Mężczyzna”. Szczególnie ciekawie zapowiadają się prezentacje plenerowe dwóch tytułów: „Pięknej Lucyndy” i „Nocy Helvera”. „Lucyndę” z całym zestawem trefnisiów zobaczyć będzie można w parku 4000-lecia u podnóża majestatycznego zamku w Nowym Wiśniczu (11 czerwca). Poruszająca „Noc Helvera” pokazana zostanie natomiast na Placu Rybnym pod starą Bimą w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich (20 czerwca).

Małgorzata Mikos / mat. teatru

W ramach obowiązującego cennika biletów pojawi się możliwość zostania „Mecenasem”. Specjalny bilet „Mecenasa Teatru” będzie sprzedawany w cenie 100 zł. Kupujący go widz otrzyma także, w cenie zakupu, okolicznościową torbę teatralną. Po każdym ze spektakli, na które zostaną zakupione bilety mecenasa, aktorzy ze sceny podziękują i poinformują ilu mecenasów zasiadło pośród widzów na widowni.

Teatr startuje także z nowym, aktywizującym projektem społecznościowym polegającym na wspólnym spędzaniu czasu na czytaniu ulubionych książek. Na pierwszy ogień pójdzie Fiodor Dostojewski, którego czytać będzie można w kameralnym gronie (pięć osób) na Zielonym Dachu w towarzystwie Ireneusza Mosio. Czytanie na dachu ma stworzyć szansę na powrót do nawyku spotykania się z drugim, czasem obcym człowiekiem, by nawiązywać i podtrzymywać relacje międzyludzkie. Zgłoszenia przyjmowane będą poprzez konta społecznościowe. Pierwsze czytanie już w tę sobotę od godz. 15.00 do 16.00

Posadzona przed teatrem siedmiometrowa, dziesięcioletnia lipa pojawiła się nie bez kozery – informuje Rafał Balawejder, dyrektor teatru. Oczywiście myślimy już teraz o pszczołach, ale w przyszłości chcielibyśmy, by było to miejsce, gdzie można chwilę odsapnąć w cieniu w środku miasta. Marzy mi się, by to drzewko przestało być bezimienne. Dlatego ogłaszamy konkurs na imię dla naszej lipki, bo wyrośnie z niej – jak mniemam - urocza dziewczyna. Propozycje przyjmujemy na adres mailowy: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

20.05.2021