EN

1.12.2020, 08:19 Wersja do druku

Tarnów. ,,O Krasnoludkach i o sierotce Marysi" online w Teatrze Nie Terazz

To pierwsza w historii teatru premiera online. Spektakl  ,,O Krasnoludkach i o sierotce Marysi" wg Marii Konopnickiej reżyseruje Tomasz Żak.

fot. mat. teatru

Transmisje z premierowych pokazów dostępne będą dla naszych widzów przez 24h w mediach Organizatorów:
 5 grudnia z pokazu w Miejscu Piastowym
 6 grudnia z pokazu w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

"Oczekiwanie
Wszyscy na coś czekamy. Tak było, jest i będzie.
Człowiek czeka: czeka na lepszy los, na zmianę życia; na wymarzoną podróż; na spełnienie marzeń… Człowiek czeka na drugiego człowieka, bo samemu jest źle na świecie. Człowiek czeka na Pana Boga – na cud, na jego przyjście, na narodziny, na Boże Narodzenie… A to oczekiwanie na Boga nazywa się Adwentem.
A my – Teatr Nie Teraz, czekamy w ten adwentowy czas na naszą kolejną premierę, czyli inscenizację baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. To niezwykłe, prekursorskie dla literatury dzieło miało swe pierwsze wydanie w roku 1895. Konopnicka ukryła w nim swoje i Polaków oczekiwania na niepodległą Ojczyznę. Tytułowi bohaterowie baśni - krasnoludki (zwane pięknie po polsku Bożętami), czekały w zimnej jaskini na prawdziwą Wiosnę, czyli Niepodległość jeszcze przez 23 lata. Czekali, jak ci legendarni rycerze pod Giewontem. A my wszyscy wciąż i wciąż powtarzamy to czekanie na czas, w którym naprawdę wróci dobro, piękno i prawda. A razem z nami czeka Marysia sierotka. Czeka, aby jej gąski mogły bezpiecznie szczypać trawę pod błękitnym niebem i z Nieba opieką. I wierzymy, że tak się stanie. Bo tak, jak w tej baśni obiecała to Marysi Królowa Tatra, tak nam podczas objawień fatimskich obiecała to Królowa Aniołów – Matka Boża.
I o tym jest i ta baśń i nasze przedstawienie, które zupełnie nie przypadkiem powstaje na początku jubileuszu 40-lecia Teatru Nie Teraz. Tę, jakby tolkienowską historię dla dorosłych i dla dzieci, opowiadają aktorzy oraz animowane przez nich lalki i marionety. Jest również wyśpiewana na wiele głosów, dźwięków, a wpisana w bajeczną scenografię, fantazyjne kostiumy i grę kolorowych świateł. Co ważne, poczęła się w dworku - Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w swoistej oazie tego, o czym opowiada.
I powiedzmy to otwarcie: ta teatralna historia jest zainspirowana czekaniem - czekaniem człowieka na to coś, co jest darem Nieba najważniejszym – na Miłość.
A ja tę historię dedykuję swojej wnuczce – Urszulce".
Tomasz A. Żak
Lisia Góra, w pierwszą niedzielę Adwentu roku 2020




Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

01.12.2020

Wątki tematyczne