EN

18.09.2020, 09:21 Wersja do druku

Tarnów. Finał projektu „Muzyka na dachu” u Solskiego

Kilkanaście wydarzeń na zielonym dachu, niepowtarzalne koncerty Anny Marii Jopek, ponad ośmiuset widzów, ogrom dobrych emocji, muzyka na najwyższym poziomie. W Teatrze im. Ludwika Solskiego  zakończył się projekt „Muzyka na dachu” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Topolski/mat. teatru

Co się odwlecze, to nie uciecze. Czekaliśmy na koncert Anny Marii Jopek od maja, ale warto było – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru. Tradycyjnie już w tym czasie organizowaliśmy wydarzenie muzyczne w formule „In memoriam Edwarda Żentary”. Teraz wszystko przesunęło się w czasie, ale wokalizy Anny Marii Jopek i partie instrumentalne kwartetu zapadną na długo w pamięci. Szczególnie koncert zorganizowany dodatkowo na Scenie Na Dachu wywarł ogromne wrażenie na wszystkich. To dobry znak, ludzie tęsknią za emocjami towarzyszącymi takim wirtuozerskim popisom.

Wydarzeniem wieńczącym cykl „Muzyka na dachu” był koncert Anny Marii Jopek z zespołem, na Dużej Scenie. Dodatkowo, poza projektem odbył się także specjalny, kameralny występ wokalistki na zielonym dachu, w wersji akustycznej.

Jestem bardzo szczęśliwa, że ludzie przyszli na te oba koncerty, że to w ogóle było możliwe. Bo to wcale nie jest tak oczywiste - granie w dzisiejszych czasach – mówi Anna Maria Jopek. To, że publiczność tutaj jest taka wspaniała i zdecydowała się zostać z nami, nie oddawać zakupionych biletów, to jest niesamowite. (…) potrzeba bycia w muzyce jest tak wielka, że mimo faktu, że te rzeczy robimy dosyć intensywnie, nie zawahałabym się nigdy i zawsze zaryzykowałabym granie dwa razy, nawet gdyby to miało oznaczać pęknięcie mi strun głosowych. Uważam, że taka jest teraz potrzeba i my jesteśmy od tego. ( ...) To był mój pierwszy koncert na dachu. Pięknie tu macie. Dowiedziałam się, że te wszystkie roślinki poprzynosili widzowie tego teatru i to jest jeszcze bardziej ujmujące, że możemy być w miejscu, za którego kompozycje odpowiadają mieszkańcy i wielbiciele teatru. Bardzo to jest miłe. Gratulujemy i dziękujemy za to, że nas Państwo dzisiaj przyjęli i ugościli. To jest dla nas wielkie święto – podkreśla Anna Maria Jopek, po niedzielnym występie.

Od 30 lipca do 13 września ponad ośmiuset widzów uczestniczyło w trzynastu wydarzeniach „Muzyki na dachu”. W programie znalazły się następujące spektakle i koncerty: „Aniołki Solskiego” z udziałem Matyldy Baczyńskiej, Moniki Wenty i Piotra Niedojadło, czyli koncert podczas którego o repertuarze na bieżąco decydowała publiczność; premierowy „Bajkowy koncert” z piosenkami dla dzieci; spektakl „Bądź taka, nie bądź taka” z utworami Kory i zespołu Maanam, w wykonaniu Karoliny Gibki; spektakl muzyczny „Apetyt na czereśnie” na podstawie tekstu Agnieszki Osieckiej, w którym występują Kinga Piąty i Ireneusz Pastuszak; premierowy koncert „Śpiewamy Stachurę” z udziałem aktorów Kingi Piąty, Ewy Sąsiadek, Ireneusza Pastuszaka oraz Tomasza Wiśniewskiego. Podczas ostatniego weekendu „Muzyki na dachu” odbył się koncert finałowy warsztatów muzycznych „Tyle słońca w całym mieście” z udziałem chóru Solskiego, gościnnym występem Ewy Sąsiadek.


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło:

Materiał nadesłany