EN

27.08.2022, 15:17 Wersja do druku

Tarnów. Dodatkowy pokaz „Mayday” w Teatrze Solskiego wspomoże produkcję nowego spektaklu

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprezentuje w niedzielę komedię „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego, ostatni spektakl w kończącym się 68. sezonie artystycznym. Jak wskazuje dyrekcja sceny, ta specjalna prezentacja ma wspomóc kolejną produkcję premierową.

fot. mat. teatru

Rafał Balawejder, dyrektor Solskiego poinformował dziennikarzy, że akcja „Mayday dla Solskiego” ma zwrócić uwagę na trudną sytuację zarówno tarnowskiej sceny, jak i w ogóle teatru w Polsce.

„Nigdy wcześniej nie zdarzało się, żebyśmy grali w sierpniu. Chcemy dodatkowo pokazać przedstawienie, bo w tych trudnych czasach postanowiliśmy zaproponować widzom współudział w wydarzeniu, dzięki któremu będzie można się przyczynić do produkcji kolejnego spektaklu teatralnego” - zaznaczył dyrektor.

Jak podkreślił, pieniędzy na funkcjonowanie teatrów w Polsce jest zbyt mało. „My teatr, cała kultura jesteśmy ważnym objawem życia ludzkiego (…). Należy jednak kłaść środki na to, żeby ludzie mogli w jakiś sposób odbudowywać się psychicznie i emocjonalnie w tych trudnych czasach. My nieustannie będziemy krzyczeć +Mayday+ i SOS, bo to jest kropla w morzu naszych potrzeb” - zaznaczył Balawejder.

„Oczekujmy, że tę dziurę uda się załatać i zapewnić, że w przyszłości sytuacja będzie lepsza. W obecnej sytuacji niezwykle trudne jest planowanie jakiejkolwiek działalności artystycznej” - ocenił dyrektor.

Matylda Baczyńska, dyrektor artystyczna Teatru Solskiego zaznaczyła, że obecnie może mówić „jedynie o marzeniach o budowaniu repertuaru na przyszłość”. „Finanse, którymi dysponujemy wystarczają nam na bieżące sprawy, a chcielibyśmy bardzo produkować nowe spektakle, bo wiemy, że mamy wiernych widzów, którzy z ogromna radością przychodzą do teatru” - mówiła.

„Bardzo chcielibyśmy dobrnąć do brzegu, gdzie będziemy mogli spokojnie myśleć o przyszłości. Teatr to nie tylko miejsce rozrywki, staramy się też mówić o rzeczach ważnych, które mogą być pretekstem do poważnej rozmowy” - dodała Baczyńska.

Niedzielna prezentacja „Mayday”, farsy autorstwa Raya Cooney’a będzie stanowić wsparcie przy produkcji nowego tytułu. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów w cenie 100 zł od osoby zasilą budżet „Zimowego pogrzebu” w reżyserii Filipa Kowalczyka.

Jak zapowiadają przedstawiciele Solskiego, ta tragikomedia o bandzie urokliwych wykolejeńców autorstwa Hanocha Lewina, przygotowywana jest z myślą o zbliżającym się Festiwalu Komedii Talia 2022 w Tarnowie? Premierę zaplanowano na 17 września na Dużej Scenie Teatru im. Solskiego.

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Grzyb

Wątki tematyczne