EN

30.11.2020, 15:37 Wersja do druku

Tallin. Jan Holoubek otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu filmowym

Reżyser „25 lat niewinności. Sprawy Tomka Komendy” Jan Holoubek otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Black Nights Film Festival w Tallinie. Film doceniono "za niesamowity debiut reżyserski, opowiadający o horrorze niesprawiedliwości" - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

mat. Filmu Polskiego

Jak wyjaśniono na stronie PISF-u, film brał udział w konkursie debiutów filmowych.

"Tallinn Black Nights Film Festival (POFF) to jedna z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Ze względu na pandemię 24. edycja estońskiej imprezy (13-29 listopada) przyjęła rozwiązanie hybrydowe: pokazy dla publiczności odbywały się w kinie, natomiast dla akredytowanych gości oraz prasy na platformie online" - czytamy w informacji.

W programie 24. Black Nights Film Festival znalazło się dziewięć polskich produkcji i koprodukcji: "Parkiet" Aleksandra Mindadze (Konkurs Główny), "Magnezja" Macieja Bochniaka, "Szarlatan" Agnieszki Holland, "Aida" Jasmili Zbanić i "The Disciple" Chaitanya Tamhane (Current Waves). W sekcji Midnight Shrivers prezentowany był "Komar" Filipa Jana Rymszy, w kategorii Screen International Critics' Choice – "Sweat" Magnusa von Horna, a w konkursie filmów dziecięcych "Czarny Młyn" Mariusza Paleja.

Przypomniano, że film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka podczas 39. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie został nagrodzony aż pięcioma statuetkami, w tym za najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan), najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda), najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek). Otrzymał także Nagrodę Publiczności. Z kolei na EnergaCAMERIMAGE "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" został uznany za najlepszy debiut reżyserski.

"To poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. Młody mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Ta poruszająca fabularna opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie, pełna jest napięcia i mocnych, wyrazistych postaci" - czytamy na stronie PISF-u.

W obsadzie filmu znaleźli się, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka, Dariusz Chojnacki i Piotr Trojan, który zagrał rolę Tomasza Komendy.

"Twórcy filmu pokazują nieznane wątki i rzucają nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy. Podejmują też próbę znalezienia odpowiedzi na aktualne do dziś pytania: jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?" - napisano o filmie.

Realizacja filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" była współfinansowana przez PISF.

Źródło:

PAP