EN

31.05.2021, 08:52 Wersja do druku

Szczecin. Kto zostanie dyrektorem Pleciugi?

Minimum pięcioletni staż pracy w instytucji artystycznej, umiejętność zarządzania zespołem oraz doświadczenie w realizacji międzynarodowych projektów. To tylko przykładowe wymagania, które powinien spełniać kandydat na dyrektora szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga”. Właśnie ogłoszono konkurs na to stanowisko.

Na złożenie kompletu dokumentów zainteresowane osoby mają czas do 25 czerwca br. Wśród nich powinien znaleźć się m.in. autorski program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Teatru (w tym opis działalności programowej czy też propozycje działalności edukacyjnej).

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin pod adresem:

http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11418.asp?soid=5D56F56620474713824B8B2E47AE5173

Teatr Lalek "Pleciuga" to miejska instytucja kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje na mapie kulturalnej Szczecina. Jego historię tworzyli i nadal tworzą wybitni twórcy, aktorzy-profesjonaliści, a także doświadczeni pracownicy.

"Pleciuga" niezmiennie od blisko 70 lat przygotowuje dla swoich odbiorców szeroki wachlarz propozycji repertuarowych. W kulturalnej ofercie Teatru, wśród spektakli dla dzieci, znajdują się zarówno duże widowiska, jak i przedstawienia kameralne, przy których realizacji wykorzystywane są różnorodne techniki lalkarskie.

Jednym z najgłośniejszych przedstawień, ważnych nie tylko w dziejach "Pleciugi", ale i całego polskiego lalkarstwa, był dyptyk dla młodzieży i dorosłych "Rzecz o Jędrzeju Wowrze" Jana Wilkowskiego, na który składały się: "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego i "Żywoty świętych" wg Jędrzeja Wowry, w reżyserii Bohdana Głuszczaka i Jana Wilkowskiego (1983). Ten właśnie spektakl można uznać za pierwszy, który w pełni przełamał stereotyp, że scena lalkowa jest skierowana wyłącznie w stronę dzieci.

Oficjalnie od 2000 roku w Teatrze Lalek „Pleciuga” funkcjonuje Scena dla Dorosłych, na której spektakle swoje realizują takie postaci polskiego teatru jak Anna Augustynowicz, Konrad Dworakowski czy Paweł Aigner.

Źródło:

Materiał nadesłany