EN

18.09.2023, 11:30 Wersja do druku

Szczecin. „Zemsta nietoperza” wraca na scenę Opery Na Zamku

W tym tygodniu Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na jedną z najsłynniejszych operetek świata: operetkę „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa syna.

fot. Łukasz Szałamej

Historia, która zaczyna się w mieszczańskim domu, przechodzi przez salę balową, aby zakończyć się... w więzieniu, bawi od prawie półtora wieku publiczność na całym świecie. Seria przezabawnych pomyłek, komicznych roszad i miłosnych gierek – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór w operze, wypełniony śpiewem i śmiechem. Tytułowa zemsta to przewrotny fortel doktora Falke, który w akcie odwetu na przyjacielu snuje zagmatwaną intrygę. Atmosfera zabawy i upojenia przenika znakomicie przetłumaczone przez Tuwima libretto i porywającą widzów muzykę. Na scenie soliści, chór i balet Opery na Zamku oraz bogactwo kostiumów i scenografii! Uznawana nie bez powodu za genialną „Zemsta nietoperza” przesycona jest energią, którą trzeba poczuć!

"Jeśli przyjrzeć się bliżej tym trzem aktom, łatwo dostrzec, że reprezentują one trzy odrębne światy: akt I to francuska komedia bulwarowa, oparta na błyskotliwym dialogu, dowcipnych, zaskakujących sytuacjach i śmiałej erotyce; akt II to typowa operetka w nowym - ówcześnie nowym - stylu, pełna przebieranek i spowodowanych nimi niewiarygodnych qui pro quo, pełne tańca, szampana i zwieńczone potężnym finałem w stylu opery komicznej; akt III to wiedeńska krotochwila w nestroyowskim stylu. Straussowi przypadło trudne zadanie związania tych trzech światów jednolitą muzyką, narzucenie stylistycznej jednorodności" - Lucjan Kydryński. 

Joanna Tylkowska-Drożdż, odtwórczyni roli Rozalindy: „«Zemsta nietoperza» to absolutna klasyka gatunku, wspaniała muzyka, błyskotliwe libretto i znakomite wokalne kreacje na najwyższym poziomie trudności. Operetka w żartobliwy, błyskotliwy sposób, pokazuje życie codzienne wiedeńskiej burżuazji w drugiej połowie XIX wieku, tym czasie w historii, który bardzo lubię. Szczecińska realizacja operetki w tradycyjnej, historycznej konwencji, to naprawdę wspaniała propozycja dla Publiczności i artystów. Mistrzowska jest również prezentowana historia… Nie chciałabym zdradzać wszystkich sekretów libretta «Zemsty nietoperza», ale dla tych z Państwa, którzy nie znają: to operetka o bardzo zmyślnym żarcie, „zemście” na przyjacielu, który kiedyś również posłużył się żartem wobec tytułowego nietoperza. Pokojówka udaje panią, pani – węgierską princessę... We wszystko zamieszany jest rozśpiewany Alfred, artysta o prawdziwie włoskiej, tenorowej duszy…. Dużo poczucia humoru i wspaniała muzyka Johanna Straussa (syna), melodie, które znają wszyscy. Na chwilę przenosimy się do świata, którego już nie ma, który wydaje nam się bardziej wytworny niż ten, w którym obecnie żyjemy. Rozalinda, to prawdziwa diva operetkowa w najlepszym stylu: wytworna dama, elegancka i światowa, a jednocześnie sympatyczna, wrażliwa i nadopiekuńcza wobec męża Gabriela von Eisensteina i nadal chyba trochę nieodporna na czar, wdzięk i wspaniały głos wspomnianego wcześniej Alfreda – jej wiernego adoratora…. Podsumowując, oprócz wspaniałych fraz, lubię również ogromne poczucie humoru mojej bohaterki i jej sceniczną oraz wokalną elegancję. Wiele znanych i cenionych na świecie artystek podejmuje się śpiewania tej partii. Osobiście uważam, że wśród wymarzonych ról śpiewaczek, partia Rozalindy musi się znaleźć (śmiech)!”.

***

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne Wojciech Semerau-Siemianowski

Reżyseria: Jitka Stokalska

Scenografia i kostiumy: Łucja Kossawska

Choreografia: Natalia Fedorowa

Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska

Asystenci dyrygenta: Ewelina Rożek-Janowska, Norbert Twórczyński

Asystent reżysera: Wiesław Łągiewka

Obsada:

Gabriel von Eisenstein - Adam Zdunikowski

Rozalinda - Joanna Tylkowska-Drożdż

Adela - Aleksandra Bałachowska

Dr Falke - Tomasz Łuczak

Alfred - Paweł Wolski

Frank - Bartłomiej Tomaka

Gigi Orlofsky - Michał Sławecki

Dr Blind - Marcin Scech

Ida - Anna Rosa

Frosch Wiesław Łągiewka

Adiutant - Dariusz Hibler

Iwan - Andrzej Brzeskot

Orkiestra, chór i balet Opery na Zamku

Terminy:

23 września 2023, sobota, godz. 19.00

24 września 2023, niedziela, godz. 18.00

Program spektaklu: https://opera.szczecin.pl/sites/default/files/2020-11/Zemsta%20nietoperza.pdf

Fot.: Łukasz Szełemej©Opera na Zamku

 

Źródło:

Materiał nadesłany